Alkotmánybírósághoz fordul Budaörs a frankhegyi kártalanítási ügyekben

(Budaörs, 2026. június 17. – Budaörsi Infó) Budaörs Város Önkormányzatának képviselő-testülete legutóbbi ülésén módosította korábbi, februári határozatát, amelyben alkotmányjogi panasz benyújtásáról döntött. Az ügy hátterében Frankhegyen található ingatlanokkal kapcsolatos korlátozási kártalanítási viták állnak.

 

 

A döntés jogi természetű, de a város szempontjából fontos, mert több frankhegyi ügyben is felmerült, hogy az önkormányzatnak mikor és milyen feltételekkel kell kártalanítást fizetnie olyan ingatlanok után, amelyek használatát vagy beépíthetőségét korábbi szabályozások korlátozták.

 

Mi volt a februári előzmény?

A képviselő-testület 2026. február 25-én döntött arról, hogy Budaörs alkotmányjogi panaszt kezdeményez az Alkotmánybíróság előtt.

A februári határozat egy konkrét, Frankhegyen található, 8910/1 helyrajzi számú ingatlannal kapcsolatos jogvitához kötődött. Az ügy lényege a korlátozási kártalanítás volt.

Egyszerűbben fogalmazva: ha egy ingatlan tulajdonosának lehetőségeit egy építési vagy településrendezési szabály korlátozza, bizonyos esetekben felmerülhet kártalanítási igény. A vita egyik központi kérdése az, hogy ilyen igényeket mennyi idő elteltével lehet érvényesíteni.

Az önkormányzat álláspontja szerint problémát jelent, hogy az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény a korlátozási kártalanítás elévülésére nem tartalmaz külön szabályt. Emiatt az érintett tulajdonos akár időkorlát nélkül is bírósághoz fordulhat kártalanításért.

A város szerint ez sértheti a kártalanításra kötelezett fél, vagyis az önkormányzat tisztességes eljáráshoz való jogát, mert nagyon régi korlátozások után is kiszámíthatatlan pénzügyi igények jelenhetnek meg.

 

Miért kellett most módosítani a határozatot?

A most elfogadott előterjesztés szerint a Kúria 2026. május 15-én érkezett végzésében megtagadta az önkormányzat egyik felülvizsgálati kérelmének befogadását.

Ez azért fontos, mert közigazgatási perekben bizonyos esetekben nincs rendes fellebbezés a törvényszéki ítélet ellen, hanem felülvizsgálati kérelmet lehet benyújtani a Kúriához. A Kúria azonban előzetesen dönthet arról, hogy befogadja-e a kérelmet.

Az önkormányzat szerint ez a rendszer olyan helyzetet eredményezhet, hogy ha a Kúria nem fogadja be a felülvizsgálati kérelmet, akkor a városnak nincs további érdemi jogorvoslati lehetősége. A mostani döntés ezért a korábbi alkotmányjogi panaszt ezzel a kérdéssel is kiegészíti.

 

Két jogi kérdést vinne az Alkotmánybíróság elé a város

A módosított határozat alapján az önkormányzat két fő kérdésben kezdeményez alkotmányjogi panaszt.

Az első a korlátozási kártalanítás elévülésének hiánya. A város azt szeretné elérni, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja meg: alkotmányosan elfogadható-e, hogy ilyen kártalanítási igényeknél nincs egyértelmű időkorlát.

A második kérdés a jogorvoslathoz való jogot érinti. Az önkormányzat azt is kéri, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálja meg a közigazgatási perrendtartás azon szabályait, amelyek alapján a Kúria dönthet a felülvizsgálati kérelem befogadásáról, és ezzel a gyakorlatban lezárhatja az ügy további érdemi jogorvoslati útját.

 

Miért fontos ez Budaörsnek?

A frankhegyi ügyek hosszabb ideje érzékeny és összetett kérdést jelentenek Budaörsön. A városrészben több ingatlannál merülhetnek fel településrendezési, beépíthetőségi és kártalanítási viták.

Az önkormányzat szempontjából a tét nemcsak egyetlen ingatlan ügye, hanem az is, hogy a hasonló ügyekben milyen kiszámítható jogi és pénzügyi keretek érvényesülnek. Ha ugyanis a korlátozási kártalanítási igények időkorlát nélkül érvényesíthetők, az hosszú távon jelentős bizonytalanságot okozhat az önkormányzati gazdálkodásban.

A tulajdonosok oldaláról ugyanakkor az a kérdés lényeges, hogy a korlátozások miatt elszenvedett hátrányokért milyen módon és milyen feltételekkel kérhetnek kártalanítást.

 

A polgármester gondoskodik a beadványról

A képviselő-testület a határozat módosításával felkérte a polgármestert, hogy jogi képviselet útján gondoskodjon az Alkotmánybírósághoz benyújtandó beadványról, és felhatalmazta az alkotmánybírósági eljárás során szükséges nyilatkozatok megtételére.

A döntés tehát érdemben nem magáról a frankhegyi ügyekről szól, hanem arról, hogy az önkormányzat alkotmányossági vizsgálatot kezdeményez a kártalanítási és jogorvoslati szabályokkal kapcsolatban.

Az Alkotmánybíróság eljárása döntheti el, hogy a város által kifogásolt szabályozási kérdések sértik-e az önkormányzat által hivatkozott alapjogokat.

 

(Budaörsi Infó)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.