2028-tól jöhet a teljes digitális jegyrendszer – Budaörsöt is érinti a BKK nagy átalakítása

(Budaörs, 2026. február 26. – Budaörsi Infó) A Fővárosi Közgyűlés támogatta a budapesti és agglomerációs közösségi közlekedés teljes körű digitális jegyrendszerének kialakítását – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). A tervek szerint 2028 első felétől szakaszosan indulhat el a Pay&GO alapú elektronikus jegyrendszer Budapest és az agglomeráció teljes hálózatán.

 

 

Ez a fejlesztés a budaörsiek számára is kiemelten fontos lehet, hiszen sokan napi szinten ingáznak a fővárosba, és használják a budapesti metróvonalakat vagy a fővárosi és agglomerációs buszjáratokat.

 

Mit jelent a Pay&GO rendszer?

A Pay&GO lényege, hogy az utas bankkártyával vagy okoseszközzel (telefon, okosóra) érinti a jegyérvényesítő készüléket, és ezzel egy lépésben megtörténik a jegyvásárlás és az érvényesítés.

Nincs szükség:

– előzetes regisztrációra,

– külön alkalmazás letöltésére,

– papíralapú jegyre.

 

Az utazás azonnal megkezdhető.

A rendszer jelenleg kísérleti jelleggel működik a 100E Repülőtéri Expresszen és az M1-es metróvonalon. A pilot programot április közepétől minden metróvonalra kiterjesztik.

 

 

ferihegyi_bkk_jarat_100_repuloter_kozlekedes_taxi

 

Nemzetközi minták alapján

A bankkártyaalapú fizetés ma már nemzetközi szabvány: több száz nagyváros alkalmaz hasonló rendszert. London, Milánó vagy Bécs közösségi közlekedésében is bevett gyakorlat az érintéses fizetés.

A BKK a pilot tapasztalatai és a külföldi példák alapján dolgozta ki a budapesti elektronikus jegyrendszer koncepcióját, amelyet most a Fővárosi Közgyűlés is támogatott.

 

Mit ígér a BKK?

A tervek szerint a rendszer:

– a rendszeres bérletes utasoknak is kínál majd digitális megoldást,

– az alkalmi utasok számára automatikusan a legkedvezőbb tarifát számolja,

– lehetővé teszi napi vagy heti költési limitek beállítását.

Ez utóbbi azt jelenti, hogy ha valaki egy nap többször utazik, a rendszer automatikusan „átvált” a kedvezőbb díjszintre, így nem fizet többet, mint amennyibe egy napijegy vagy heti konstrukció kerülne.

 

Miért fontos ez Budaörsnek?

Budaörs agglomerációs településként szorosan kapcsolódik Budapest közlekedési rendszeréhez. A város lakói:

– metróval utaznak tovább a fővároson belül,

– BKK- és agglomerációs járatokat használnak,

– egyre gyakrabban kombinálják az elővárosi és budapesti közlekedést.

A teljes körű digitális rendszer egyszerűsítheti az átszállásokat és csökkentheti a jegyvásárlással járó adminisztrációt.

Az agglomerációs hálózatban is közvetlen, mindennapi könnyebbséget jelenthet.

2020_03_autobusz_palyaudvar (5)

 

Mikor indulhat?

A BKK számításai szerint a teljes rendszer 2028 első felétől jelenhet meg szakaszosan Budapest és az agglomeráció teljes közösségi közlekedési hálózatán. Most a szükséges közbeszerzési eljárás indulhat el.

Diószegi Ágnes, a BKK ügyfélkapcsolati és értékesítési vezérigazgató-helyettese szerint nem pusztán új technológiáról van szó, hanem egy átláthatóbb és kényelmesebb rendszer kialakításáról.

 

Digitális átállás – kényelmi kérdés vagy szemléletváltás?

Az elektronikus jegyrendszer bevezetése nemcsak technikai kérdés, hanem közlekedésszervezési és városi működési kérdés is.

A digitális fizetés gyorsítja a felszállást, csökkenti a papírfelhasználást, pontosabb adatokat ad az utazási szokásokról.

 

A következő években kiderül, hogy a budaörsiek, akik közül sokan már ma is a BudapestGO alkalmazást használják, mennyire nyitottak az új rendszer teljes körű alkalmazására.

 

(Budaörsi Infó)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.