Az orvos segít – A munkahelyi stressz
- Budaörsi INFÓ
- 2024 november 11.
(Budaörs, 2024. november 11. – Budaörsi Infó) Orvosi szakértői cikksorozatunkat folytatjuk. A témában szakértőnk Dr. Medgyesi János, aki 20 éve háziorvos Budapesten, oktató a Semmelweis Egyetem Családorvostani Tanszéken, foglalkozás-egészségügyi szakorvos, valamint orvosigazgatója a MedFood Életve zetési Kft.-nek. A 2023-ban indult egészség- és életmód-sorozatunkat az ő segítő közreműködésével folytatjuk.
Az a bizonyos munkahelyi stressz…
Hatvanöt éves, budaörsi férfi ismerősöm kért tőlem egy találkozót a bevásárlóközpontban, mert nehéz helyzetbe került a munkahelyén. Már régóta dolgozott vezető beosztásban és ahogy ez lenni szokott, a cégét eladták – az új tulajdonos természetesen új vezérigazgatót nevezett ki a feje fölé…, ennek minden feszültségével és hátrányával együtt. Száznegyvenöt kiló volt, magas vérnyomás és kezdődő cukorbetegség mellett már pajzsmirigy probléma is jelentkezett.
Azt mondta akkora a stressz a munkahelyén, hogy hullafáradtan érkezik haza, így nincs ereje és energiája saját magával foglalkozni, de tisztában van azzal, hogy ennek nem lesz jó vége. Segítsek neki, találjunk ki valamit…
A találkozó apropóját az adta, hogy nemrégiben az egyik tárgyalás alkalmával (pedig csak 7-8 ropit fogyasztott el), a tárgyalás végére – a vércukra hirtelen 14-es lett (lám, lám a stressz milyen ártó tud lenni!).
Így világos lett a számára, hogyha most nem változtat az életmódján akkor hamarosan a magas vérnyomásra mellé még cukorbeteg is lesz.
Ezek alapján – ismerte a rizikó faktorokat jól – esetében a szívinfarktus veszélye, az egészségesekhez képest már kilencszeresére fog felugrani, a túlsúly, a magas vérnyomás és cukorbetegség együttes hatására!
Tehát felmérte, hogyha nem változtat valamin, akkor tragédia történhet a közeljövőben, pedig ő a családfenntartó!
Mit lehet tenni egy ilyen szorult helyzetben?
Az első és legfontosabb dolog volt, hogy beláttassam ezzel az okos, vezető beosztású emberrel, hogy egyedül nem lesz képes megoldani az élethelyzetet, mert a konkrét, vállalati átalakulásban egy különösen veszélyes megterhelés nehezedik rá, mind a mentális mind a testi egészsége szempontjából. Tehát rendkívül fontos, hogy ahol lehet csökkentsük a ránehezedő nyomást, pontosan úgy, mint azt a bizonyos Forma 1-es autóversenyzőt is számtalan segítő segíti a verseny alatt.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Az orvos feladata a folyamatos kontroll biztosítása, a családtag feladata pedig a folyamatos, segítő gondoskodás. Ilyenkor, egy gyakorló orvosnak nyilvánvaló, hogy a nagyon stresszessé váló munkahelyen, az ember szinte a legelemibb szükségleteire sem tud kellő figyelmet fordítani.
Sokan elmondják, hogy a teljes munkaidő alatt sem mennek ki például WC-re, nem isznak semmit, nem esznek egész nap, csak a munkájukra és a rengeteg elvégzendő feladatra koncentrálnak – sokszor folyamatos gyomorgörcs és félelem közepette. Érthető tehát, hogy nincs energiájuk arra, hogy az étrendjüket összeállítsák előre, például gondolva arra, hogy ha majd fáradtan hazaérkeznek akkor egészséges vacsora várja őket…
Ha azonban képesek segítséget kérni – és mi külső segítők, családtagok ilyenkor fokozottan gondoskodunk róluk, például előre eltervezzük a napi étkezésüket és folyadék fogyasztásukat, tehát lehetőség szerint majd ne a büfé szendvicsét vagy péksüteményét fogyasszák el egy szabad percben, vagy valami édesség után nyúljanak! Legyen kéznél, az otthonról összeállított egészséges étel, akkor máris egy nagy lépést tettünk az egészségük megóvása és gyógyulásuk érdekében!
Nagyon fontos lehet a számukra, hogy az ételek elfogyasztása közben, majd a munka közben, is érzik a szeretetünket és gondoskodásunkat.
Hogyan folytatódott a fenti történet?
Az első siker az volt, hogy megengedte, hogy felhívjam a feleségét és közösen egyeztessük az étrendjét. Mit szeret? Mit nem szeret? Ezeken belül mi az, ami egészséges a számára?
Drámaian csökkentettük a napközben elfogyasztott szénhidrátokat, volt kellő fehérje és rost bevitel, biztosítottuk számára egészséges nasit, kéznél volt saláta, természetesen olyan, amit szívesen fogyasztott. Meg is lett az eredménye
Két hét múlva hívott telefonon, hogy nagy örömére már 4 kilót fogyott, délután már kevésbé hiányoznak az édességek és a reggeli éhgyomri vércukra örvendetesen lecsökkent 6 alá! Vagyis elmúlt a közvetlen veszély!
Sikerült tartósan életmódot váltania?
A folyamatos családi támogatásnak és a rendszeres orvosi kontrollnak köszönhetően, immár 30 kiló fogyásnál tart! Fölvetődött benne a cégváltás lehetősége…, ahogy nem régiben fogalmazott, kinyílt újra számára a világ.
Már nem érzi a munkahelyi stressz megsemmisítő, elpusztító erejét! Az emberi támogatás és „újratervezés” vagyis az életmódváltás – megmentette az életét. Ehhez természetesen ő is kellett, hogy alázatosan képes legyen elfogadni azt, hogy hirtelen a világ megváltozott és bizony akkor marad életben, ha megfelelően alkalmazkodik – segítséget kér – ehhez a folyamatosan nehéz élethelyzethez.
Elképzelhető, hogy a munkahelyi stressz leküzdéséhez segítségre van szükségünk?
Nagyon köszönöm a kérdést! Aktuálisabb, mint eddig bármikor! A folyamatosan változó világunk naponta új és új alkalmazkodást kíván tőlünk!
Rendkívül fontos, hogy meghatározzuk mi is a saját fontossági sorrendünket: hol szerepel a saját egészségünk, a családunk, a kapcsolatunk boldogsága?
Nagyon fontos, hogy tudatában legyünk annak, hogy a mindennapi stressz, amely a munkahelyen ér minket csakis folyamatos karbantartással és fokozott törődéssel hozható újra és újra egyensúlyba!
Kérjünk segítséget, ha nem látjuk a megoldást! Különösen, ha egyedülállók vagyunk, rendkívül fontos a hét közbeni étkezés és folyadék fogyasztás előzetes megtervezése. A hobbi, a kikapcsolódás, rendszeres mozgás, kirándulás beiktatása. A környezetünkkel folytatott segítő kommunikáció és végül a kielégítő és mély alvás! Ne feledjük, ha segítjük a testünket, ő is segít majd minket a stresszes mindennapjainkban!
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment