Egyre több a koronavírusos beteg Budaörsön is – Post-Covidos tanácsok
- Budaörsi Infó
- 2021 március 23.
(Budaörs, 2021. március 23. – Budaörsi Infó) Egyre több és több sajnos a koronavírusos beteg Budaörsön is. Már nem is túl ritkán látni szkafanderes tesztelő mentőst városunkban is. Eddigi összefoglaló cikkeinkben próbáltuk összegyűjteni a leghasznosabb információkat olvasóinknak a járvánnyal összefüggésben. Ebben az egyik budaörsi háziorvos tapasztalatai és gyakorlati munkája voltak segítségünkre. Ezúttal újabb információkkal szolgálunk, illetve post-Covidos tanácsokkal azok számára, akik átestek a betegségen. Előfordulhat ugyanis egyes esetekben, hogy szerteágazó tünetegyüttes marad fenn, akár hosszú ideig.
Az oltással kapcsolatban és a konkrét Covid betegséggel kapcsolatban olvashattak korábbi cikkeinkben. Ezúttal néhány további háziorvosi, aktuális tapasztalati információval szolgálunk a járvánnyal összefüggésben.
Többen is vannak (és lehetnek majd) olyanok, akik az 1. oltást követően Covidosak lettek/lesznek. A jelenlegi ismeretek/szabályozás szerint ők a 2. oltást majd csak a gyógyulást követően minimum 3 hónap múlva kaphatják meg. Nemzetközi vélemények szerint a 2. oltás nem is szükséges, ha valaki Covidos volt, Magyarországon egyelőre ilyen hivatalos ajánlás nincs.
A oltások beadását követően, bármelyik fajta esetén időnként enyhe mellékhatások lehetnek (a konkrét tapasztalatok alapján legsúlyosabbak a Pfizer oltás kapcsán voltak). Bár mindegyik fajta 1. oltás után (a Szputnyikot kivéve, de abból eddig még kevesen kaptak) előfordult néhány koronavírus megbetegedés is, de a legtöbb esetben a fertőzés lefolyása a megszokotthoz képest enyhébb volt, és persze nem tudni, hogy a fertőzés az oltás előtt vagy már utána történt-e.
Még mindig sokan kérdezgetik – főleg fiatalok –, hogy miért nincsenek az oltási listán. A háziorvosok nem tudnak válaszolni a kérdésükre. Az elmúlt hetekben a 60 év alattiak oltása központi szervezésben zajlott, erre a háziorvosoknak nincs rálátásuk, sem beleszólásuk.
TIPP
A kormány által felállított prioritási sorrend alapján készült az a kalkulátor, amelynek segítségével megtudhatod, hogy körülbelül hányan várakoznak még előtted az oltásra illetve, hogy hozzávetőlegesen mikor kerülhetsz sorra.
Covid-19 Oltási Sorrend Kalkulátor
POST-COVIDOS tanácsok
A Covid-betegség után több szerteágazó tünet maradhat fenn hetekig, de akár hónapokig is, és többnyire ritka a mögöttük igazolható szervi betegség, eltérés.
A leggyakoribb tünetek:
– gyengeség, fulladás érzés, száraz köhögés, mellkasi fájdalom, alvászavar, de orrdugulás, hajhullás, szédülés, ájulás, tartós izzadás, hasmenés, memóriazavar, koncentrációzavar is előfordulhat.
Ezek lassan, fokozatosan különösebb speciális terápia nélkül elmúlnak.
Kell-e Covid után kivizsgálás?
55 év alatt, ha nincs kísérőbetegség és nem voltak súlyos tünetek (elhúzódó magas láz, elhúzódó, fullasztó köhögés, légszomj), akkor nem szükséges vizsgálat.
Súlyosabb Covid + fennmaradó/ új tünetek után labor, mellkasröntgen, illetve a tünetektől függően további vizsgálatok is javasoltak. Rutin kardiológiai vizsgálat nem szükséges.
Az alábbi honlapon hasznos légzőtorna gyakorlatok videóit találják a VIDEÓ címszó alatt:
Covid után 1 hónapig nem szabad sportolni, minél súlyosabb tünetek voltak, annál inkább húzni kell a visszatérést, és csak nagyon fokozatosan emelni a terhelést, 120 feletti pulzus esetén vissza kell venni a terhelésből.
Aki átesett Covidon, az 1. oltását a gyógyulást követő minimum 3 hónap után kaphatja meg.
FONTOS, hogy a gyógyultak továbbra is betartsák a biztonsági szabályokat, tartsanak megfelelő távolságot és hordjanak maszkot!
Az orvosok nagy többsége továbbra is azt javasolja, hogy ne válogassanak, oltassák be magukat! Egy egyhetes oltás is már egész jó védettséget biztosíthat: enyhébb lefolyású lehet a betegség.
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment