Mire ügyeljünk, ha végrehajtás alatt álló ingatlant vásárolnánk?

Előfordulhat, hogy valaki olyan ingatlant kíván megvásárolni, amelynek a tulajdonosával szemben tartozások miatt végrehajtási eljárás van folyamatban. Ebben az esetben a vevő alapvető érdeke, hogy az ingatlan tehermentesen kerüljön a tulajdonába. Ha az ingatlanra már végrehajtási jog került bejegyzésre, akkor tehermentes tulajdont úgy szerezhet a vevő, ha a végrehajtási jog a tulajdoni lapról törlésre kerül. Hogyan érhető el a végrehajtási jog törlése, és mire kell figyelnie a vevőnek? Szakértőnk segít!

 

 

Ha egy ingatlan tulajdoni lapjára végrehajtási jog került bejegyzésre, azt jelenti, hogy az ingatlan tulajdonosával szemben végrehajtási eljárás van folyamatban, amelynek során a végrehajtó az ingatlantulajdont lefoglalta. A lefoglalást követheti az ingatlan árverésen való értékesítése.

A végrehajtási jognak van egy olyan tulajdonsága, hogy mindig az adott dolgot terheli, és nem pedig a személyt. Ez azt jelenti, hogy nem kizárt a végrehajtás alatt lévő ingatlan átruházása sem, mivel ebben az esetben az új tulajdonos is köteles tűrni az ingatlanból való végrehajtást, például árverés formájában.

A törvény egy olyan korlátot állít fel, hogy a lefoglalt ingatlanra jogot (pl. tulajdonjogot, jelzálogjogot stb.) csak azzal a feltétellel lehet szerezni, hogy az a végrehajtást kérő végrehajtási jogát nem sérti, és a végrehajtás célját nem hiúsítja meg. A tulajdonjog átruházása rendszerint nem sérti a végrehajtás célját, hiszen az új tulajdonosnak is tűrnie kellene az eljárást. Viszont sérthetné például a végrehajtást kérő érdekét a jelzálogjog utólagos bejegyzése, mivel akinek a javára a jelzálogjog szól, az előbb juthatna a pénzéhez, mint az egyszerű végrehajtást kérő.

 

Mire kell ügyelni?

Az előzőekből nyilvánvaló, hogy végrehajtási joggal terhelt ingatlan esetén arra kell legjobban vigyázni, hogy a vevő tehermentes ingatlanhoz jusson. Ha ugyanis végrehajtási joggal terhelten kerül sor az ingatlan megvételére, akkor a tulajdonosváltozás miatt nem szűnik meg automatikusan a végrehajtási jog, sőt az új tulajdonos ingatlanát is változatlanul terhelni fogja. Amennyiben pedig az adásvételkor az ingatlan tulajdoni lapján a végrehajtási jog szerepel, és a felek nem állapodnak meg a tehermentesítésben, akkor az új tulajdonos sem hivatkozhat arra, hogy a végrehajtási jogról nem tudott.

 

Erre figyeljünk ingatlan adásvételi szerződésnél:

Mindig örömteli, ha az eladó ingatlanra sikerül vevőt találni, illetve a vásárolni szándékozó megtalálja az elképzeléseinek megfelelő ingatlant, és a felek egymás tenyerébe csapnak. Azonban a folyamat csak akkor válik teljessé, ha a felek a szerződést írásban is megkötik, és a földhivatal a tulajdonos változást bejegyzi. Az ingatlan adásvételnek számos buktatója van, és az adott helyzettől is függ, mire kell ügyelni. Mutatunk néhány dolgot, amire mindenképpen érdemes figyelni az adásvételi szerződés megkötésekor.

Más eset persze, ha az eladó megtéveszti a vevőt a végrehajtás tekintetében, mivel ilyenkor a vevőnek joga van a szerződés megtámadására vagy szavatossági igényének érvényesítésére. Ritkábban, de elfordulhat, hogy a vevő kifejezetten a teher tudatában veszi meg az ingatlant, amely esetben a felek a vételárat is ennek megfelelően határozzák meg.

 

Hogyan tehermentesítsük az ingatlant?

Az egyik alapvető jogi biztosíték a vevő számára, hogy az adásvételi szerződéseknek szokásos eleme az, hogy az eladó per- teher- és igénymentes tulajdonjogot ruház át a vevőre, amiért szavatosságot vállal. Ha ennek ellenére teher marad az ingatlanon, akkor az új tulajdonosnak megvan a lehetősége, hogy szavatosság keretében követelje a tehermentesítést vagy a saját maga által erre fordított összeget hajtsa be az eladótól. Azonban ennél jobb megoldás, ha már az adásvétel folyamatában a lehető legjobban biztosítjuk, hogy a vevő tehermentes tulajdont kapjon.

Az ingatlan tehermentesítése rendszerint a vevő által fizetett vételárból történik. Ennek során ügyelni kell arra, hogy az eladónak ne adjunk át pénzt abból a célból, hogy abból majd ő tehermentesítse az ingatlant. Azaz ne bízzuk rá, hogy a pénzt maga fizesse be a végrehajtónak. A gyakorlatban ez úgy szokott történni, hogy a végrehajtási jog törléséhez szükséges összeget közvetlenül a vevő (vagy a hitelt folyósító bank) utalja át a végrehajtó számlájára. Történhet úgy is, hogy az összeg a vevő által elhelyezett ügyvédi letétből kerül kifizetésre. A tehermentesítéshez szükséges összegről pedig a végrehajtó ad igazolást, az eladó által bemondott összegnek nem feltétlenül kell hinni. Ha pedig a terhek törléséhez szükséges nyilatkozat kiadásra került, akkor történhet a fennmaradó vételár kifizetése a vevőnek. Ha pedig a teljes vételár sem fedezi az eladó tartozását, akkor az eladáshoz rendszerint a végrehajtást kérő külön hozzájárulása szükséges.

 

(Forrás: Piacesprofit/Dr. Szabó Gergely, ügyvéd)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.