POSZT 2016 – Tizenhat előadás, köztük egy budaörsi a versenyprogramban
- Budaörsi Infó
- 2016 március 12.
Tizenhat produkció, köztük hét nagyszínpadi és kilenc stúdióelőadás került be az idei Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) versenyprogramjába, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra. A versenybe beválogatták a Budaörsi Latinovits Színház egyik előadását is.
Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a nagyszínházi versenyprodukciók közé beválogatták a Nemzeti Színház Don Quijote-előadását (rendezte: Vidnyánszky Attila), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színháztól a Túl zajos magányt (Ivo Krobot), a Pécsi Nemzeti Színház előadásában A vágy villamosát (Rázga Miklós), a Radnóti Színház Lear királyát (Alföldi Róbert), a Vígszínház Istenítélet (A salemi boszorkányok) című produkcióját (Mohácsi János), az Örkény István Színháztól A Bernhardi-ügy című előadást (Ascher Tamás) és a Székesfehérvári Vörösmarty Színház előadásában a 12 dühös embert (Cserhalmi György).
A kamara- és stúdiószínházi előadások között szerepel a budapesti Katona József Színház Az olaszliszkai című produkciója (rendezte: Máté Gábor), a budaörsi Latinovits Zoltán Színház Liliomfi-előadása (ifj. Vidnyánszky Attila), a kaposvári Csiky Gergely Színház és a Nemzeti Színház közös színrevitelében A gát (Bérczes László), a pécsi Harmadik Színház Piszkavas című produkciója (Vincze János), a tatabányai Jászai Mari Színház Tartuffe-előadása (Szikszai Rémusz), a Forte Társulattól A te országod (Horváth Csaba), a kecskeméti Katona József Színház két előadása, a Tóték (Rusznyák Gábor) és a Macska a forró bádogtetőn (Zsótér Sándor), valamint egyetlen határon túli előadásként a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Vízkereszt, vagy amire vágytok című előadása (Bocsárdi László).
A június 9. és 18. között zajló színházi találkozó versenyprogramjába a Magyar Teátrumi Társaság részéről Kiss B. Atilla, Kossuth-díjas operaénekes, a Magyar Színházi Társaság részéről pedig Sólyom András filmrendező válogatta az előadásokat.
Mint a közleményből kiderül, idén ismét a válogatók konszenzusa alapján kerültek be a versenyprogramba az előadások. Tavaly a 14 versenyelőadás közül 8-at közös megegyezéssel, 3-3 produkciót pedig külön véleményük alapján választottak be az akkori válogatók a versenyprogramba.
Áprilisban két alkalommal látható a Liliomfi Budaörsön:
2-án 20.00 órakor és 10-én 19.00 órakor
Szigligeti Ede – Vecsei H. Miklós – Kovács Adrián: Liliomfi
rendezte: Ifj. Vidnyánszky Attila
játsszák:
Spolarics Andrea, Ilyés Róbert, Bregyán Péter, Kiss Andrea, Szabó Sebestyén László, Böröndi Bence, Gyöngyösi Zoltán, Rujder Vivien, Figeczky Bence, Vecsei H. Miklós, Dóra Béla
Szigligeti Ede az 1848/49-es forradalom leverése utáni megfáradt, csalódott hangulatban mindössze két délután alatt írta meg a magyar drámairodalom legtöbbet játszott komédiáját. Közel két évszázada ad reményt és erőt „e rút világban” Liliomfi és Mariska minden ukázt felülíró szerelme, Szellemfi játékkedve és a teátristák fantáziája. A színház e varázsos légköre Szigligetit is rabul ejtette, hiszen Petőfihez és Aranyhoz hasonlóan, maga is vándorszínésznek állt.
A Makk Károly rendezte, évtizedek alatt kultfilmmé avanzsált változathoz hasonlóan, a Budaörsi Latinovits Színház előadása sem hagyja el az eredeti mű báját, s nevetésből nevetésbe ejtve ébreszt rá minket a játék, a barátság és a szerelem fontosságára a szürke hétköznapokban.
Szilvai professzor sok év után jön el Örsőre, hogy Kamilla kisasszonynál neveltetett gyámlányát, Mariskát magával vigye Pestre és hozzáadja unokaöccséhez, Gyulához. Mariska azonban egy Liliomfi nevű vándorszínésszel esett szerelembe, aki megesküszik neki, hogy a világ végére is követni fogja. Így keverednek el Baladonyra, Kányai fogadójába, ahol egy régi hitelező, egy felbőszült apa, egy bécsi kérő és ki tudja még kik várják őket, mert itt senki és semmi nem az ami, míg ki nem derül, hogy Liliomfi maga…
facebook:
0 Komment