Eltérő nyugati és orosz helyzetkép Damaszkuszból

Eltérő helyzetképet tárt az olvasók elé vasárnap a Barack Obama bejelentése után kialakult damaszkuszi légkörről a Reuters és az ITAR-TASZSZ: a brit hírügynökség a lakosság vegyes érzéseiről számolt be árnyalt tudósításában, az orosz hírügynökség viszont az élet zavartalanságát mutatta be derűs hangulatot sugárzó anyagában.

 

 

Az amerikai elnök bejelentését, amely szerint a kongresszus jóváhagyását kéri egy esetleges katonai akció végrehajtásához, a szíriaiak vegyes érzésekkel, megkönnyebbüléssel, csalódottan vagy megvetéssel fogadták – legalábbis ezt érzékelteti a Reuters tudósítója.

Van, aki arra következtetett a washingtoni bejelentésből, hogy nem is lesznek légicsapások. Egy ötgyermekes háziasszony például azt mondta a Reutersnek: “Meg kell vallanom, ez volt az első nap, amikor úgy éreztem, nyugodtan alhatok”.

Nyugalmat árasztanak a biztonsági erők emberei is, akik Obama “halasztó” bejelentése után derűsen itták teájukat és beszélgettek őrhelyükön. “Mindig is tudtuk, hogy nem lesznek légicsapások, soha nem is idegeskedtünk emiatt” – mondják.

Obama nyilatkozata előtt sok szíriai már biztosra vette, hogy amerikai manőverező robotrepülőgépek tömkelege sújt le majd az országra – írja a hírügynökség. Az élelmiszerárak az egekbe szöktek, a kenyér eltűnt a pékségekből, Damaszkusz utcái pedig elnéptelenedtek, amikor a lakosok szorongva tülekedtek a tévékészülékek előtt az amerikai elnök megnyilatkozására várva.

A brit hírügynökség szerint a beszéd elhangzása után az állami televízió hazafias filmbetéteket és zenét sugárzott, ez pedig felbosszantotta a szíriaiak nagy részét. A tudósításban megszólal egy helyi orvos – aki a vegyi támadásban mérgezést szenvedett betegeket kezelte, és aki segédkezett az ENSZ-ellenőrök tényfeltáró munkájában – kifejezetten kiábrándítónak nevezte Obama beszédét. “Napokig csak vártunk, vártunk, annyira reménykedtünk. Most továbbra is csak várunk és várunk” – mondta.

Sok lakos továbbra is nyugtalankodik. Egy Fatima nevű háziasszony a Reuters tudósítójának bevallja: egyáltalán nem bízik abban, hogy az amerikai hadművelet elhalasztásával elhárult a veszély. Az amerikai gépek és az újabb vegyifegyver-támadások egyaránt halált hozhatnak, nem látni a végét – mondja az asszony. “A legrosszabb a halálban az, amikor várunk rá” – teszi hozzá.

Az ITAR-TASZSZ azonban derűs hangulatú képet fest a damaszkuszi helyzetről. Mint vasárnapi tudósításából kiderülni látszik, az élet folyik tovább a maga medrében, a városközpont fedett piaca zsúfolásig telt, az iskolakezdésre való tekintettel a szülők tanszereket vásárolnak, a gyermekek szüleikkel sétálnak az utcákon.

“A szíriaiak arcán nyoma sincs a riadalomnak és nyugtalanságnak” – írja az orosz hírügynökség, amelynek tudósítója szerint a lakosok nagy része sokkal inkább aggódik az árak emelkedése miatt, ami – mint olvasható – a nemzeti valuta árfolyamesésének tulajdonítható. A szíriai kormány mindenesetre határozott lépéseket tesz az infláció megfékezésére – írja az ITAR-TASZSZ.

Az orosz hírforrás szerint senki sem dőlt be azoknak a híreszteléseknek, hogy a helyi elit, a vezető tisztségviselők és gazdagok tömegével költöztek át a szomszédos Libanonba a légi támadások elől menekülve. Sőt – mint írja – az állami hivatalokban, minisztériumokban erősödött a fegyelem.

Az Obama-beszéd után a szíriai média “hazafias műsorokkal” válaszolt a “háborús dobpergésre”, a képernyőn közéleti személyiségek, az arab-izraeli háború veteránjai folytatnak “nyílt vitát” a külföldi beavatkozás lehetséges következményeiről.

“A nehéz kérdésekre azonban az utca embere, az egyszerű szíriai adja meg a válasz” – írja az orosz hírügynökség, idézve az egyik női aktivistát, aki kifejti: az esetleges amerikai bombázások nem változtatnak a szíriai nép álláspontján, a többség Bassár el-Aszad elnököt támogatja, akárcsak a független fejlődésre törekvő politikáját. “Bassár a mi vezérünk, mi vele tartunk az örömben és a megpróbáltatásokban is” – hangsúlyozza a nyilatkozó.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.