2025. április 25. péntek van. Márk névnapját ünnepeljük.

Semmilyen ellátást nem garantálna rokkantság esetén az Alaptörvény!

Több százezer megváltozott munkaképességű ember ellátása kerülhet veszélybe, ha az Országgyűlés megszavazza azt módosítást, amelynek eredményeként az Alaptörvényből kikerülne a rokkantság fogalma, és helyette fogyatékosság esetén járna csupán törvényben meghatározott támogatás az állampolgároknak – olvasható a Mozgáskorlátozottak Egyesületei Országos Szövetségének (MEOSZ) szombati közleményében.

 

 

A MEOSZ arra kéri a kormánypártok képviselőit, hogy ne szűkítsék a szociális biztonság alanyainak körét, hanem bővítsék ki azt: emeljék be a XIX. cikkbe a fogyatékosság fogalmát és tartsák meg a rokkantságét is, a kettő ugyanis sem a jogi szabályozás, sem az ellátások tekintetében nem fedi le egymást.

A rokkantnyugdíj helyébe lépő rokkantsági ellátást 40 százalékos vagy annál nagyobb mértékű egészségkárosodás esetén lehet megkapni, ami egy tágabb kört érint.

Fogyatékosság alapján csupán egy szűkebb csoportnak, a súlyosan fogyatékos embereknek jár egy minimális, hátránykompenzációs támogatás.

A megváltozott munkaképességű, rokkant emberek nagy része nem minősül fogyatékosnak, így ha a rokkantság kicserélődne a fogyatékosság fogalmára, nekik már semmilyen ellátást nem garantálna az Alaptörvény.

Ez ellentétes lenne a Nemzeti Hitvallással is, amely kimondja: “Valljuk az elesettek és a szegények megsegítésének kötelességét” – hívja fel a figyelmet a MEOSZ, s követeli, hogy a súlyos betegségben szenvedő, önhibájukon kívül munkaképtelenné vált állampolgárok alanyai kell legyenek a szociális biztonsághoz való alapvető jognak!

Február 8-án nyújtottak be javaslatot kormánypári képviselők az Alaptörvény módosítására. A részletes vitája a jövő héten lesz.

(OS – Budaörsi Infó)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.