Olaszországot és Spanyolországot is leminősítette a Fitch
- Budaörsi Infó
- 2011 október 08.
Olaszországot és Spanyolországot is leminősítette pénteken a Fitch Ratings, az “egyre intenzívebbé váló” euróövezeti adósságválság hatásaival indokolva a döntést.
A legnagyobb európai hitelminősítő péntek este Londonban bejelentette, hogy Olaszország hosszú futamidejű szuverén hazai és küladósságának osztályzatát az eddigi “AA mínusz”-ról egy fokozattal “A plusz”-ra rontotta, további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással.
Spanyolország hosszú távú államadós-besorolását a Fitch Ratings “AA plusz”-ról két fokozattal “AA mínusz”-ra süllyesztette, ugyancsak negatív kilátást érvényben hagyva az új – egyébként továbbra is magasan elsőrendű befektetői – osztályzaton.
Olaszország esetében a cég azzal a véleményével indokolta a leminősítést, hogy az euróövezeti válság intenzívebbé válása jelentős pénzügyi és gazdasági sokkot jelent, amely gyengíti Olaszország szuverén kockázati profilját.
Jóllehet a nemrégiben benyújtott olasz pótköltségvetés jelentőset lendített a költségvetési konszolidációs erőfeszítéseken, az olasz kormány azonban kezdetben “tétova” válaszlépéseket tett az euróövezeti válság terjedése ellen, és ez aláásta a piaci szereplők bizalmát az iránt, hogy a kormány képes hatékonyan átnavigálni Olaszországot az euróövezeti válságon – áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő az olasz költségvetésre kidolgozott alapeseti forgatókönyvében azt feltételezi, hogy az évtized végére sikerül az olasz hazai össztermék (GDP) 110 százaléka alá csökkenteni az államadósság-rátát.
A héten egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody’s Investors Service agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal rontotta Olaszország kormánykötvény-besorolását, egyebek mellett a nagy adósságokkal küszködő euróövezeti országok, köztük Olaszország növekvő hosszú távú finanszírozási kockázataira hivatkozva.
A Moody’s “Aa2”-ről – a köztes “Aa3” és “A1” fokozatok kihagyásával – “A2”-re süllyesztette az olasz szuverén kötvényadósság osztályzatát, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A múlt hónap végén a Standard & Poor’s is leminősítette Olaszországot, arra a véleményére hivatkozva, hogy gyengültek az olasz gazdaság növekedési kilátásai, és ezen az olasz kormány által tervezett reformok sem javítanak sokat.
Spanyolország pénteki leminősítésének indoklásában a Fitch Ratings az euróválság intenzívebbé válása mellett kiemeli azt a kockázatot is, amelyet az egyes régiók költségvetési teljesítménye jelent a spanyol kormány konszolidációs erőfeszítéseire.
Jóllehet a 169 százalékos GDP-arányos spanyol bruttó küladósság euróövezeti összehasonlításban nem magas, a 91 százalékos nemzetgazdasági szintű nettó küladósság viszont a legmagasabbak között van az egész világon, és ez érzékennyé teszi Spanyolország külső finanszírozási pozícióját a kamatok emelkedésére – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a meggyengült kockázati profil ellenére biztosítottnak tekinti Spanyolország szuverén fizetőképességét.