1. Számú Általános Iskola – Simsik Zsuzsanna: “nálunk nem divat a bukás” (képek)
- Budaörsi Infó
- 2013 március 11.
Budaörs – (2013. március 11., Budaörsi Infó) Budaörsön az 1. Számú Általános Iskola március 8-án tartotta az idei év első nyílt napját, a rendezvényről lemaradók március 22-én délután négy órakor kaphatnak betekintést az iskola falai közé. A tanintézetbe április 8-9. között lehet majd beiratkozni. Simsik Zsuzsanna, a létesítmény igazgatója lapunknak elmondta, hogy miért is érdemes a budaörsi kisgyermekes szülőknek ezt a tanodát választaniuk.
Az 1. Számú Általános Iskola története egészen az 1700-as évekig nyúl vissza, amikor a korábban elnéptelenedett Budaörsre német családok érkeztek és ezáltal a kulturális élet újra fellendülhetett. A ideköltöző német családok a templom megépítése mellett egy iskolát is létrehoztak, valószínűleg az Esze Tamás utcában. A tanév akkoriban csupán 6 hónapig tartott. A tanoda a XX. században több drámai ponton is keresztülment, míg 2010 januárjában Budaörs legmodernebb iskolaépületében kapott helyet.
Simsik Zsuzsanna, az iskola igazgatónője tartott előadást a nyílt napon, melyen Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere is részt vett. Az 1. Számú Általános Iskola igazgatónője elmondta, hogy a tanoda Budaörsön és Magyarországi viszonylatban is nagyon korszerű intézménynek számít. Majd hangsúlyozta, hogy “a korszerű épület mögött egy közel 300 éves múlt és egy 300 éves tudás lakozik.”
Simsik Zsuzsanna részletesen beszámolt az intézményben folyó oktatás minőségéről és a tanodában dolgozó pedagógusok kimagasló munkájáról. Elmondta, hogy “az iskolában folyó nevelői munka alapjait természetesen a hazaszeretetet, a család tisztelete, az erkölcsösség és a tudás becsülete” képezi. A tanintézet nagy hangsúlyt fektet a gyermekközpontú oktatásra, a képességfejlesztésre, az esélyegyenlőség és a sikerélmény biztosítására. Kiemelte azt is, hogy a szülőknek néhány hónap múlva el kell engedniük gyermekeik kezét, de az 1. Számú Általános Iskola biztosítja majd számukra “a biztonságot, a családias légkört, a szabadidő hasznos eltöltését, sportolási lehetőségeket, sokszínű versenyfelkészítést, tanulmányi kirándulásokat, erdei iskolát és különböző nyelvi táborokat.“
Az intézmény pedagógusai “folyamatos továbbképzésre járnak, a legkorszerűbb pedagógiai módszerekkel gazdagítják tudásukat, óriási nagy tapasztalat van mögöttük, nagy gyakorlattal, óriási gyermekszeretettel rendelkeznek” – így folytatta tájékoztatóját az igazgatónő. A pénteki nyílt napon Halasné Dávid Irén és Szaniszlóné Rada Anikó tanárok nem tudtak részt venni, mert éppen vizsgáztak, “újabb diplomákat fognak megszerezni”.
Az iskola kimagasló eredményei között szerepel, hogy az intézmény diákjai elnyerték a “Pest megyei legeredményesebb iskola” címet. A tanulók több területi, megyei és országos versenyen is dobogós helyezéseket érnek el, például: Zrínyi Ilona Matematikaverseny, Hevesy György Országos Kémia Verseny, Bolyai Anyanyelvi Csapatverseny, Bolyai Matematika Csapatverseny. Az igazgatónő azt is hangsúlyozta, hogy ezek “a versenyek az iskolában megírhatók, tehát nem kell a gyerekeknek elmenni másik intézménybe, másik településre.”
Simsik Zsuzsanna felhívta a hallgatóság figyelmét arra, hogy a tanodában szeptembertől három első osztályt szándékoznak elindítani: az 1.a osztály osztályfőnöke Fodorné Vajda Éva, az angol és informatika tagozatos osztály vezetője lesz, az ő tanító párja Babiczki Eszter; az 1.b osztályt Karczaginé Polányi Petronella vezeti majd, akinek tanító párja Mucha Andrea lesz. Az osztály az ének és a természettudományos oktatásra fog specializálódni. Az iskola – a tervek szerint – német nemzetiségi osztályt is indít, az 1.c osztály Bukovenszkiné Szabó Katalin vezetésével indul majd szeptemberben, az osztályfőnök tanító párja itt Karvalics Brigitta lesz.
Az igazgatónő előadása végén felhívta a szülők figyelmét a beiratkozáshoz szükséges dokumentumokra, valamint a beiratkozás dátumára. Az 1. Számú Általános Iskola leendő hallgatóinak április 8-án és április 9-én kell majd megjelenniük az iskolában. Az igazgatónő azt is elmondta, hogy annyi változás történt az idei évben, hogy a szülőknek már csak abba az iskolába kell beiratkozási szándékukat jelezni, ahová szeretnék, hogy a gyermekük kerüljön, majd mosolyogva hozzátette, hogy “tehát akkor én azt gondolom, hogy csak hozzánk kell mindenkinek eljönni”.
Simsik Zsuzsanna: “nálunk nem divat a bukás”
Simsik Zsuzsannával néhány perces mini-interjút készítettünk, melyben az igazgatónő kérdéseinkre röviden elmondta, hogy az 1. Számú Általános Iskola elnevezés módosítására már több kísérlet is volt. Gondoltak már arra, hogy az iskola egy híres, neves pedagógus vagy szakember nevét kapja, de végül mindig arra jutottak, hogy igazán a mostani név közvetíti azt a jelentést, amire ők igazán büszkék, hogy Budaörsön ez a tanintézet jött létre először. Ezt a jelentést pedig mi sem hordozza méltóbban mint maga az iskola neve.
A tanoda vezetője válaszában kitért arra is, hogy az intézményben “nem divat a bukás, illetve nincs is bukás”. Osztályismétlő diák nincs az intézményben, a tanárok arra törekednek, hogy a legmegfelelőbb oktatásban részesítsék diákjaikat, ezért számos délutáni foglalkozás is a tanulás folyamatát segíti elő. A diákok 62%-a tanul tovább “klasszikus” gimnáziumban, például: a Budapesti Fazekas Gimnáziumban, az Illyés Gyula Gimnáziumban és az Eötvös József Gimnáziumban.
Az 1. Számú Általános Iskola 2010 januárja óta működik Budaörs legújabb és legmodernebb iskolaépületében. Az intézmény egyedülállóan magas technikai felszereltséggel rendelkezik, területe csaknem 12000 négyzetméteren helyezkedik el. Tucatnyi szaktanterem, nyelvi és számítástechnikai laborok, könyvtár és olvasóterem is a diákok rendelkezésére áll. A tanoda épülete mellett egy elválasztható tornacsarnok és egy gyógytestneveléshez is használható tükrös tornaszoba is található.
Miért érdemes ezt az iskolát választani?
Évfolyamonként – igény szerint – 3-4 osztályt hirdetnek meg, ezek mindegyikében különböző tantárgyakra kerül a hangsúly. Van angol/német és informatika, vagy német nemzetiségi, angol és ének, ének és általános tagozatos osztályok.
Az általános tantervű képzés mellett öt emelt szintű képzést biztosítanak a diákok számára. A matematika oktatását 7-8. évfolyamon úgynevezett nívócsoportos oktatásban szervezik. A kötelező testnevelés órákon túl a délutáni sportszakkörök biztosítanak remek kikapcsolódási lehetőséget a tanulók számára. Napközis foglalkozásban minden jelentkező diák részt vehet, a házi feladat elvégzése mellett különböző készségfejlesztő foglalkozások is biztosítják a színes délutáni “játszva tanulást”.
Az iskola nagy hangsúlyt fektet a német nyelv elsajátítására, így a tanárok év közben többször is elviszik a gyerekeket ausztriai táborozásra. Az iskola igazgatójának beszámolója szerint a gyerekek szép eredményeket érnek el az iskolai versenyeken is.
Az 1. Számú Általános Iskolában Hegyiné V. Eszter tanárnő tart drámaórákat. Fodorné V. Éva az alsósok számára szervezett Tollforgatók c. szakkörért, a színjátszókörért Bukovenszkiné Sz. Katalin, színházjáróért Bacsó Beáta és Tucsekné Hedvig, míg a gyöngyfűző foglalkozásért Papp Zsófia felelős az intézményben.
Mikor és hogyan történik a beiratkozás?
Az iskolában 2013. április 8-9. között 8-17.30-ig lehet majd beiratkozni.
Az iskola honlapján található információk szerint, az első osztályosok beiratkozásához szükséges dokumentumok között szerepel a gyermek azonosítására alkalmas, a gyermek nevére kiállított személyi azonosító, ami nem az anyakönyvi kivonat; a lakcímet igazoló hatósági igazolvány, óvodai szakvélemény, nevelési tanácsadás keretében végzett iskolaérettségi szakértői vélemény, valamint sajátos nevelési igényű gyermekek esetében a Szakértői Bizottság szakértői véleménye.
Melyek az interaktív tábla előnyei?
Az iskolában minden teremben található interaktív tábla, amelyek nemcsak a tanárok munkáját könnyítik meg, hanem a diákok számára is egy újfajta és egyben érdekesebb tanulási módszert tesznek lehetővé.
Az interaktív tábla előnyei között szerepel, hogy a tanórák anyaga előre elkészíthető és újra felhasználható, a tanórák anyaga folyamatosan fejleszthető, valamint az iskolai órák interaktívabbá tehetők.
A tábla használatával jelentősen megnőhet az az idő, amelyet az oktató a diákokra tud fordítani egy oktatási óra keretén belül.
A táblaképek elmenthetőek, valamint a diákok számára akár sokszorosíthatóak is. Így a diákok valóban koncentrálhatnak a pedagógusi magyarázatokra ahelyett, hogy a jegyzeteléssel menne el az óra nagy része. A diákok elektronikusan is megkaphatják a táblán szereplő anyagot, így csak a szóban hozzátett egyéb információkat kell a papírra/füzetbe vésniük.
Az interaktív táblákhoz olyan szoftverek is az oktatók rendelkezésére állnak, amelyek számos olyan kiegészítést tartalmaznak, amelyekkel a hagyományos oktatásban szereplő táblák is megjeleníthetőek: négyzetrácsos, vonalas, kottás.
(Budaörsi Infó – Porcsin Lívia)
facebook:
[…] budaörsi iskolák közül eddig az 1. Számú Általános Iskola és a Kesjár Csaba Általános Iskola bonyolította le nyílt napjait, a hónapban betekintést […]
[…] cikkeink között megtalálják az olvasók az 1. Számú Általános Iskolában és a Kesjár Csaba Általános iskolában tett látogatásunkról készített beszámolónkat. […]
[…] Elsőként az 1. Számú Általános Iskolába látogattunk el március 8-án, amelynek igazgatója Simsik Zsuzsanna. Az 1. Számú Általános Iskola igazgatónője elmondta, hogy a tanoda Budaörsön és Magyarországi viszonylatban is nagyon korszerű intézménynek számít. Majd hangsúlyozta, hogy “a korszerű épület mögött egy közel 300 éves múlt és egy 300 éves tudás lakozik.” […]