Budaörsön adták át az „Év tájháza” és az „Év tájházvezetője” díjakat
- Budaörsi INFÓ
- 2021 október 09.
(Budaörs, 2021. október 9. – Budaörsi Infó) 2021. október 7-én és 8-án a Tájházszövetség országos találkozója részeként szakmai konferenciát tartottak Budaörsön a PostART-on. Díjátadásra is sor került a rendezvény keretén belül.
Beszédet mondott Dr. Bereczki Ibolya (Magyarországi Tájházak Szövetsége, elnök), Wittinghoff Tamás (Budaörs Város Önkormányzata, polgármester), Boros György (Budaörsi Német Nemzetiségi Önkormányzat, elnök).
A köszöntőket követően átadták az „Év tájháza” és az „Év tájházvezetője” díjakat.
Az Év Tájháza
A kárpátaljai Nagyberegi Tájház érdemelte ki az Év Tájháza címet 2021-ben, ezzel az első határon túli tájház lett, amely elnyerte a díjat.
A tájház fenntartója a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, programjait a Pro Cultura Subcarpathica szervezi. A tájházban és a hozzá tartozó gazdasági épületekben táncház, kézműves foglalkozások zajlanak. Népi játékok, hagyományos kenyérsütés mellett a kamra szövőházában megismerkedhetnek az érdeklődők a beregi szőttes készítésével.
Múzeumpedagógiai foglalkozásokat nemcsak magyarul, de ukrán és orosz nyelven is tartanak a diákoknak. A tájház programjai az iskolai tanévhez igazodva az őszi szüreti rendezvénnyel kezdődnek, és a nyár eleji pünkösdi foglalkozással zárulnak.
Az Év Tájházvezetője a Marosán család
A Magyarországi Tájházak Szövetsége pénteken tartott online közgyűlésén Az Év Tájházvezetője elismerésben részesítette a biharkeresztesi Csicsóka Tájházat létrehozó és a hagyománytisztelet szellemében működtető Marosán családot, név szerint Marosán Györgyöt, feleségét: Juditot és lányukat: Grétát.
A Tájházszövetség elnöksége 2009-ben határozta el, hogy az „Év tájháza” kitüntető cím mellett az egyéni teljesítményt is díjazni kívánja, ezért a színvonalas, példamutató tájházvezetői munka elismerésére megalapította az „Év tájházvezetője” díjat, melyet évente egy alkalommal ad át.
Az elnökség 2021-ben az ország keleti határszélén, Biharkeresztesen élő Marosán család hagyományőrző munkáját ismerte el ilyen módon.
Lelkes munkájuk gyümölcse sorra beérett. 2017-ben a Magyar Néprajzi Társaság Tradíció Gyűjtőpályázatára benyújtott munkájukat elismerésben részesítette.
2019-ben Biharkeresztes Város Kultúrájáért díjat adományozott a Marosán-házaspárnak. S most, megköszönve sokoldalú, a bihari térség értékeinek megőrzéséért, elkötelezett éltetéséért végzett munkájukat, méltán vehették át a Tájházszövetség által adományozott Év Tájházvezetője elismerést.
Gratulálunk!
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment