2025. április 17. csütörtök van. Rudolf névnapját ünnepeljük.

Kiállítás, zene, tánc – Nemzetközi Roma Nap a budaörsi Városházán

(Budaörs, 2025. április 9. – Budaörsi Infó) Új kiállítás nyílt a budaörsi Városháza aulájában. Melegh Noémi Napsugár „Így láthatsz meg engem” című fotókiállításának megnyitója 2025. április 8-án volt, ahol fellépett a Romano Glaszo Együttes, a Budaörsi Nyitott Kórus, a Tarnabodi Csillagfény Gyermekkórus, és Raffael Blanka. A kiállítás 2025. április 30-ig tekinthető meg, minden nap 8:00–18:00 között.

 

 

Megnyitó beszédében Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere elmondta, hogy a Nemzetközi Roma Napot 1990 óta tartják világszerte, és az a célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a cigány kultúrára, illetve azokra a nehézségekre, amellyel a legtöbb országban még mindig szembe kell néznie a cigányságnak.

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (4)

 

„Bár e népcsoport ma a világ számos részén él, de a legnagyobb közösségeik Közép- és Kelet-Európában találhatók, ezen belül is Romániában, Magyarországon és Szlovákiában. Bár pontos számok nincsenek hazánk esetében sem, valószínűleg nem járunk messze az igazságtól, ha úgy becsüljük, hogy a népességen belül 6-10 százalékot képviselnek.

Ennek a bizonytalanságnak is szomorú és jellemző oka van, amit Sztojka Katalin roma aktivista így fogalmazott meg az egyik nyilatkozatában:

‚Hogy ki a roma az attól függ, hogy ki kérdezi őket. Mert, ha én kérdezem őket, akkor természetesen azt mondják, hogy ők romák, ha egy idegen kérdezi őket, akkor félelmeik vannak, hogy ezt miért kérdezik tőlük, miért kell ezt tudnia a hatalomnak.’”

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (8)

 

Wittinghoff Tamás beszédében kitért arra is, hogy a roma társadalom nagy része máig szenved a diszkriminációtól. A megfelelő programok hiányában képzettségük messze alatta marad az átlagnak, kevesen szereznek érettségit és még mindig ritkaságnak számít közöttük a diplomás.

„Sokan élnek szegregátumokban, ahol különösen magas a munkanélküliség és a mélyszegénység. Az egészségügyi mutatóik borzasztóak. Körükben a várható életkor messze alatta marad az országos átlagnak.

Szerencsére vannak települések, ahol a fenti negatívumok nem jelentkeznek. Ezek közé sorolom Budaörsöt is. Mi a rendszerváltás óta mindent megteszünk a diszkrimináció ellen, és a kezdetektől tudatosan figyeltünk arra, hogy minden itt élőre kiterjedjen a szociális védőhálónk, mindenki hozzáférhessen fejlett oktatási és egészségügyi rendszerünkhöz és az egyéb szolgáltatásainkhoz.

Van egy országosan ismert intézményünk is, a Budaörsi Tanoda, amely élen jár az oktatási felzárkózásban, a tehetségek felkutatásában, és a  cigány kultúra ápolásában.

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (10)

 

nemzetkoziromanap20250408 (7)

 

Mi sem természetesebb, hogy most is itt vannak közöttünk, a tarnabodi gyermekekkel, és a Budaörsi Nyitott Kórussal közösen egy kis műsorral készültek a kiállítás megnyitójára.

Köszönöm minden szereplőnek és különösen Melegh Noémi Napsugárnak, a Hemző-díjas fotóművésznek, hogy hozzájárulnak a Nemzetközi Roma Nap méltó megünnepléséhez.”

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (15)

 

Vágó Csaba, a Polgármesteri Kabinet vezetője köszöntő beszédében bemutatta a fotóművészt.

„Noémi egészen eredeti módon nyúlt az általa választott témához, a roma fiatalok mindennapjainak ábrázolásához. Legfőbb célja az volt, hogy elkerüljön minden közhelyet, sztereotípiát és olyannak ábrázolja őket, amilyenek valójában.

Ehhez persze nem elég néhányszor közéjük menni és pár képet kattintani. Meg kellett nyerni a fiatalok bizalmát, sokáig szinte velük együtt kellett élni, hogy merjék megmutatni és vállalni az igazi arcukat úgy, ahogyan a hétköznapjaikat valóban élik.

Könnyű persze ezt mondani, de nehéz elképzelni, hogy valaki hosszú éveket szánjon arra, hogy kiépítse ezt a bizalmat.

Engedjék meg, hogy Noémi egyik visszaemlékezéséből idézzek, hiszen ebből jobban megértjük, hogy milyen mélységű munkáról is volt itt szó.

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (13)

 

„Ahogy befordulok a földútra. ami a roma telephez vezet, és amit már olyan jól ismerek, felidézem az első alkalmat, amikor hét évvel ezelőtt itt jártam.

Ebben az utcafordulóban találkoztam először Evelinnel, aki akkor még 11 éves kislányként bevezetett az életükbe. Ő volt az én ‚belépőm’ ebbe a zárt közösségbe.

Ahogy megyek fel a poros úton, amit már annyiszor megjártam, különféle emlékek kavarognak a fejemben: szülinapi vigadalmak, születés, halotti tor, vagy akár egy börtönszabaduló buli.

Sok mosoly és épp annyi könny, van valami égészen hihetetlenül különleges abban ahogy a romák ünnepelnek. Intenzíven élik meg az érzéseiket, és emiatt könnyű velük együtt  sírni vagy nevetni.”

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (11)

 

„ … Noémi az Illyés diákja volt, így nem alaptalan feltételezés, hogy amivé vált, ahhoz hozzájárult Budaörs és persze a Gimnáziumunk légköre is, amely nyitott, toleráns, kreatív, inspiráló, elfogadó és befogadó.

Az Illyés gimnáziumban 2003-2009 között Lehota Edit tanárnő osztályába járt. Iskolaéveinek meghatározó alakja Stribik Ferenc tanár úr volt, aki magyar irodalom, latin szakos pedagógusként a fotószakkört is vezette.

Innen indult Napsugár fotográfia iránti érdeklődése. Ez a szenvedély sarkallta őt olyan távoli országok felfedezésére, mint például Marokkó és India. Az egyetem elvégzése után némi kitérővel a Telex online hírportál főállású fotóriportere lett. Már ilyen rövid életút alatt is több komoly díjjal ismerték el munkásságát.

2023-ban a 41. Magyar Sajtófotó Pályázaton 2. helyezés ért el, 2024-ben az év feltörekvő fotográfusai közé választották. A 42. Magyar Sajtófotó Pályázaton munkáit több kategóriában ismerték el, és ő kapta az Escher Károly-díjat is a legjobb Magyarországon készült hírképért.

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (2)

 

nemzetkoziromanap20250408 (1)

 

Ugyancsak 2023-ban elnyerte a Hemző Károly-díjat. melyet a 35 év alatti legjobb teljesítményt nyújtó dokumentarista fotográfusnak ítélnek meg minden évben.

Művészetének egyik sajátossága az olyan hosszú távú dokumentarista projektek megvalósítása, amelyek személyes hangvételű történetekre, valamint a társadalom szélén élő közösségek problémáinak, életének bemutatására fókuszálnak.

Ebbe a sorba illeszkedett a roma fiatalokról készült fotósorozata is, amelyet most remélhetőleg rengetegen megnéznek majd itt a Városháza aulájában Bízom benne, hogy sokakat megérintenek a képek és ösztönösen megérzik majd, hogy ezúttal más szögből nézhetnek rá a roma fiatalok életére. Talán ez a kiállítás is bontja egy kicsit azt a falat, amely meg mindig masszívan megvan a többségi társadalom és a romák között.”

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (5)

 

A kiállítás 2025. április 30-ig tekinthető meg, minden nap 8:00–18:00 között.

 

 

nemzetkoziromanap20250408 (17)

 

nemzetkoziromanap20250408 (16)

 

nemzetkoziromanap20250408 (9)

 

nemzetkoziromanap20250408 (5)

 

nemzetkoziromanap20250408 (14)

 

 

(Budaörsi Infó)

 

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.