2025. április 11. péntek van. Leó, Szaniszló névnapját ünnepeljük.

Itt a vámháború, száz éve is volt már egy

(Budaörs, 2025. április 5. – Budaörsi Infó/Kiszámoló) Trump beváltotta a fenyegetését és kirobbantotta a vámháborút az egész világ ellen. Az alap vámtétel 10% lesz, erre rakódnak rá az országok különvámjai. Mivel fő a kiszámíthatóság a világkereskedelemben, ezért már szombattól élnek a vámok, kivéve az extravámokat, mert azok „csak” jövő hét szerdától.

 

 

Így Kína 54% vámot fizet, Európa 20%-ot, kivéve az autó, acél és egyéb termékek, amire már most is 25% a vám, Tajvan 32%-ot, Vietnam 46%-ot és így tovább. (Az amerikaiak a vámok meghatározásakor nem csak a vámokat nézték, hanem a forgalmi adót is, szerintük az is vám, mert annyival drágábbak lesznek az amerikai termékek egy adott piacon.

Azt, hogy a forgalmi adót minden termékre kell fizetni, a helyben előállítottra is, így az amerikai termékek nem kerülnek versenyhátrányba ezért, illetve a forgalmi adóhoz hasonló sales tax létezik az Egyesült Államokban is, ezek a zsenik nem értik. (Ilyen az, amikor tévébemondókból, szélsőjobbos bloggerekből és hasonló figurákból válogatnak össze egy kormányt.)

Utoljára ilyen vámháború 1930-ban volt, a Nagy Gazdasági Világválság mértékének kétharmadát pont ez a vámháború okozta, a hírhedt Smoot-Hawley Vámtörvény. Attól is azt várták az ostoba politikusok, hogy majd segíti az ország gazdaságát, közben olyan gödörbe lökte az egész világgazdaságot, beleértve az Egyesült Államokat is, hogy sok ezer milliárd dollár kárt okozott az egész világon. Pedig az csak 20%-os volt és nem általános, csak 890 termékcsoportot érintett.

Akkor is nem késett soká a többi ország válaszcsapása (most sem fog), ezért a farmerek, akiket éppen alapvetően a törvény megsegíteni akart, tönkrementek azért, mert nem tudták eladni a termékeiket külföldre. De ugyanígy járt rengeteg gyár is, hatalmas csődhullám lett a vége, aminek bankcsődök lettek a vége, aminek a világválság lett az eredménye, amit még száz év múlva is tanítanak, mint elrettentő példát az iskolákban.

A vámháború következtében a tojásexport 99%-kal esett az Egyesült Államokban, az acél és autókivitel több mint 80%-kal és így tovább. Az európai-amerikai külkereskedelem az egyharmadára zuhant a vámok hatására.

Pedig annyira vonzónak tűnt az együgyű politikusoknak a vám: jól megmentik az amerikai mezőgazdaságot, acélgyártást és autóipart a külföldi konkurenciától, ami csak leveri az árakat. Ha vámot vetnek ki, akkor majd mindenki a helyit veszi, mert a külföldi drágább lesz. Ilyen az, amikor buta, hozzá nem értő emberek kerülnek hatalomra.

Ám nem csak az Egyesült Államok, hanem sok másik ország is szenvedett a vámháború következményeitől, ez tette lehetővé például a nácizmus és a fasizmus világszintű hatalomra kerülését.

Az országok nem csak az amerikai termékeket kezdték el büntetni, hanem attól való félelmükben, hogy azok a termékek, amik kiszorultak az Egyesült Államokból, majd az ő országukba fog áramlani dömpingáron, vámot vetettek ki más országokra is. Így lett teljes a vámháború a világon.

Aztán a világ szerencséjére Roosevelt lett az elnök 1932-ben, aki elkezdte csökkenteni a vámokat, majd új vámtarifa-egyezményeket kötöttek a külföldi országokkal 1934-ben. A gazdaság ezek után bár talpra állt, de a fasizmus térnyerését már nem sikerült visszafordítani, ennek lett a következménye a második világháború.

A világháború utáni időszak a vámok fokozatos eltűnéséről szólt, ez alapozta meg a globális világkereskedelmet és hozta el az elmúlt ötven évben az előtte még soha nem tapasztalt gazdasági felemelkedést a fejlett és a fejlődő országokban egyaránt.

Éppen ezt rombolja most le Trump és tér vissza az 1920-as évek végéhez. Jó lenne, ha lenne valaki a közelében, aki egy kicsit is ért a gazdasághoz és megmutatná neki, hogy amit kitalált, abban semmi új nincs, száz éve már egyszer eljátszotta az akkori amerikai elnök, világválság és világháború lett a vége. (Ez a lángelme éppen most nyilatkozta, hogy soha nem lett volna világválság, ha továbbviszik a vámokat. Senki nem mondta meg neki, hogy 1930-ban találták ki a megemelt vámokat és egész addig tartott a világválság, amik vissza nem vonták a vámtörvényeket.)

(Hab a tortán, hogy nemcsak a válaszcsapások miatt fognak szenvedni az amerikai cégek, amelyek a bevételeik kétharmadát külföldön szerzik meg, hanem már most is, hiszen az Iphone-ok, Nike termékek, ruhák és rengeteg minden más is most is külföldön készül, így sikerült duplán belerúgnia Trumpnak az amerikai cégekbe.)

 

(Budaörsi Infó/Kiszámoló)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.