Visszamenőleg is lehet kérni az alanyi adómentességet, a NAV elárulta a tudnivalókat
- Budaörsi INFÓ
- 2025 január 30.
12 millióról 18 millió forintra emelkedik az alanyi mentesség határa. A NAV felhívta az érintettek figyelmét, hogy február végéig lehet kérni visszamenőleg az egész idei évre.
A hazai kis- és középvállalkozások támogatása érdekében a kormány 2025. január 1-jétől 12-ről 18 millió forintra emelte az áfa alanyi adómentesség értékhatárát. A Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával és a szakmai szervezetekkel egyeztetve hozta meg döntését. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy a magasabb értékhatár 2025. január 1-jétől visszamenőleg alkalmazható, erről azonban legkésőbb 2025. február 28-ig kell nyilatkozni.
Ezt a nyilatkozatot a NAV felé a legegyszerűbben az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) lehet megtenni.
A már jelenleg is adómentes (vagyis a korábbi 12 milliós értékhatár alatt lévő) több mint 830 ezer kisvállalkozónak nincsen teendője. Számukra könnyítést jelent, hogy az eddigi 12 milliós értékhatár helyett már idén is a 18 milliós határra kell odafigyelniük. Az újonnan alakuló vállalkozásoknak is egyszerű dolguk van, mindössze egy kattintással választhatják megalakuláskor az alanyi mentességet.
Megéri visszamenőleg kérni az alanyi adómentességet
Azoknak a cégeknek, akinél a feltételek fennállnak, megéri visszamenőleg már idénre is mentességet választani, hiszen az alanyi menteseknek főszabály szerint nem kell áfát felszámítani, fizetni, sőt még áfabevallást sem kell benyújtani. Ugyanakkor figyelemmel kell lenni arra, hogy ebben az esetben a levonási jog sem illeti meg az adózót.
A kedvező változás főként azokat a kisvállalkozókat érintheti, akik például 2023-ban vagy 2024-ben ugyan átlépték a korábbi 12 milliós értékhatárt, de az új, megemelt összegű, 18 millió forintos határt tavaly nem lépték át, és várhatóan idén sem fogják.
A NAV összegyűjtötte a legfontosabb teendőket
Az érintetteknek elsőként az alanyi mentesség választásáról kell nyilatkozniuk – legkésőbb február 28-ig.
Ezt követően – a választástól számított 8 napon belül – módosítani kell az idei számlákat, vagyis azokat alanyi adómentesen, áfa felszámítása nélkül kell ismét kiállítani. Fontos az is, hogy a kisvállalkozó a módosító számlát a partnerének átadja.
Az alanyi mentesség választása előtt, idén kiállított nyugtákat nem szükséges módosítani, mindegy, hogy pénztárgéppel, papíron vagy számítógéppel állították ki.
Az áfa alóli mentesség esetében nincs „visszajáró áfa”, vagyis levonási jog, így az a kisvállalkozó, aki az alanyi mentesség választásáig áfabevallást is nyújtott be és volt levonandó áfája, korrigálnia kell. Az alanyi adómentességet választókra vonatkozó szabályok egész évre szólnak, ezért 2025. január 1-jéig visszamenőleg nem helyezhető levonásba az általuk befogadott számlákban szereplő áfa.
A gyakorlati tudnivalókról részletes tájékoztatót tett közzé a NAV, amely elérhető a honlapján is.
facebook:
0 Komment