2025. február 19. szerda van. Zsuzsanna névnapját ünnepeljük.

Hogyan fertőz az influenza?

A világméretű influenzajárványok évszázadok óta az emberi történelem részei, a vírus visszatérő terjedését nem sikerült felszámolni. Annak érdekében ugyanakkor, hogy az influenza minél kevesebb áldozatot szedjen, fontos átgondolni, mit tehet az egyén az influenza továbbterjedésének megakadályozására.

 

 

Az influenzavírus terjedésének minimalizálására napjainkban sem a gyógyszeres kezelés a legalkalmasabb, hanem a felvilágosítás, mellyel mindenki figyelme felhívható a megelőző óvintézkedésekre. A fertőzés jellemzőinek ismeretével és bizonyos higiéniás szabályok betartásával a fertőzés terjedése a családtagok vagy munkatársak körében nagymértékben csökkenthető. Ezek közé olyan egyszerű, olcsó stratégiák tartoznak, mint a gyakori, alapos kézmosás, maszk viselése, a lakás hőmérsékletének és páratartalmának ellenőrzése.

 

Az influenzavírus fertőzőképessége

Az influenza a legtöbb felső légúti megbetegedést okozó vírushoz hasonlóan lappangási idővel rendelkezik, ebben az időszakban a fertőzés már továbbadható. A lappangási idő 1-4 nap, legtöbbször 1-2 nappal a tünetek megjelenése előtt a vírus már fertőzőképes.

Az influenza fertőzőképessége a megbetegedés első 3-4 napjában a legerősebb, de általában összesen 5-7 napig fertőzőképes marad. Fontos, hogy a megbetegedés kezdeti tünetei idején is maradjunk otthon, lehetőleg tartsunk távolságot környezetünktől, és figyeljünk fokozottan a higiénés szabályok betartására. A tünetek fennállása alatt a vírus végig fertőzőképes, így amennyiben valaki nem gyógyul meg 5-7 nap alatt, továbbra is tartsa fenn az óvintézkedéseket.

 

Hogyan terjed az influenza?

Az influenza cseppfertőzéssel terjed, a fertőzött személy váladékaival. A vírus elsősorban a köhögés, tüsszentés során a levegőbe jutó nagyobb cseppek közvetítésével terjed, de kisebb mértékben kimutatható az apró cseppek (aeroszol) közvetítésével is:

– köhögés és tüsszentés – a fertőző cseppek nagyobbak és alkalmasabbak a vírus továbbítására
– beszéd vagy légzés – kisebb mértékben ezekkel a hétköznapi tevékenységekkel is apró, vírusokat tartalmazó cseppek kerülnek a környezetbe
– fertőzött felületek közvetítésével, melyet korábban a beteg is érintett

Egyes kutatások szerint a normál beszéddel is ugyanolyan számban kerülnek a levegőbe vírusok, mint tüsszentéssel vagy köhögéssel.

A fertőzés elkapható a vírusokat tartalmazó cseppek szájon vagy orron keresztül történő belélegzésével, a nyálkahártyán megtapadva vagy a tüdőbe jutva, de akár a szemen keresztül is.

 

Milyen távolságban fertőzőképes az influenzavírus?

A vírusokat szállító mikroszkopikus cseppek súlyuk miatt egy idő múlva lehullanak a földre, és nem keringenek tovább a levegőben, ezáltal fertőzőképességük is megszűnik.

A vírus fertőzőképessége a távolsággal csökken. Az 1 méteren belüli kontaktus jár fokozott fertőzésveszéllyel, 1-2 méter közötti távolságban és különösen 2 méteren túl a kockázat már alacsony, azonban ekkor sem kizárt. Nem megfelelő köhögés, tüsszentés esetén a vírus nagyobb távolságokba is eljuthat, ezért fontos, hogy zsebkendőbe köhögjünk vagy tüsszentsünk.

A különböző használati tárgyak közvetítésével kialakulhat a fertőzésátadás olyan személynek is, aki nem érintkezett közvetlenül a beteggel. Kutatások szerint a vírus akár két napig is életképes maradhat a különböző használati tárgyakon, de legfeljebb egy napig maradnak fertőzőképesek. Az influenza tovább megmarad a különböző műanyag és fém felületeken, ám a textilen és papíron mindössze 15 percig marad továbbadható.

 

Az influenza és a covid fertőzőképessége

A koronavírus fertőzőképessége még magasabb, mint az influenzavírusé. Ez több tényezőnek köszönhető. Az influenza a tünetek megjelenés előtt átlagosan 1 nappal válik fertőzőképessé, míg a koronavírus 2-3 nappal korábban átadható. Bár mindkét vírus terjedhet nagyobb és kisebb méretű cseppekkel egyaránt, kutatók szerint a COVID-19-et okozó koronavírus nagyobb távolságokba is eljuthat és tovább marad fertőzőképes.

 

Tanácsok a megelőzéshez

A kutatók szerint az alábbi lépésekkel lehet az influenza vírus terjedését megelőzni:

Csökkentse minimálisra a fertőzött személyekkel való kapcsolatot, betegként maradjon otthon és tartson legalább 1-2 méteres távolságot másoktól!

Mosson rendszeresen, alaposan (kb. 20-30 másodpercig) kezet, vagy használjon kézfertőtlenítő gélt! Két kézmosás között érintse meg kezével a szemeit, száj- és orrnyálkahártyáját!

Szabályozza a hőmérsékletet és páratartalmat! Magasabb hőmérséklet és páratartalom mellett a vírusok könnyebben pusztulnak.

Fertőtlenítse a fertőzött személy környezetének használati tárgyait, beleértve a kilincseket, villanykapcsolókat. A betegek és az egészségesek ne használjanak közös használati tárgyakat, például elektronikai eszközöket, tollakat, stb.

Nagy hangsúlyt kell fektetni a kiegyensúlyozott, vitamindús (zöldség, gyümölcs, főként C- és D-vitamin) táplálkozásra. A rendszeres testmozgás is erősíti szervezetünk ellenállóképességét, könnyebben legyőzhetőek a vírusok, ez a továbbfertőzés esélyét is csökkenti.

Viseljen maszkot! Még ha meg is oszlanak a vélemények arról, mennyire hatásos a vírusok távoltartásában, kétségtelenül megnehezítik azt, hogy az esetlegesen fertőzött felület érintése után a kórokozókat a szánkba, orrunkba juttassuk.

A vírusok majdnem 98 százaléka eltávolítható nagy hatékonyságú HEPA szűrők segítségével, de a hordozható légtisztítók is hasznosak. Az UV-s légfertőtlenítők is hatásosak lehetnek.Az influenza elleni oltás szerepe a járványok megelőzésében,

Az influenza elleni oltás elsősorban a megbetegedés és annak súlyos lefolyása ellen nyújt védelmet, de közvetve hozzájárul a járványok terjedésének megakadályozásához is. Az oltás hozzájárul ahhoz, hogy a fertőzött személy szervezete a betegség kialakulása előtt legyőzze a vírust, illetve megbetegedés esetén gyorsabb a gyógyulás, ezáltal az oltott személy nem vagy rövidebb ideig vesz részt a vírus továbbadásában, lassítva a járvány terjedését.

 

 

(Forrás: webbeteg.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.