2025. február 19. szerda van. Zsuzsanna névnapját ünnepeljük.

A kutyák pontosan tudják, hogy éppen melyik családtagjuk hangját hallják

Egy friss hazai kutatás elsőként bizonyította, hogy a kutyák képesek az emberek egyedszintű azonosítására hang alapján.

 

 

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói által tervezett kísérletben a kutyáknak felvételek alapján kellett eldönteniük, melyik családtagjuk hangját hallják. Az eredmények elsőként igazolták, hogy a kutyák képesek az emberek hangalapú egyedfelismerésére. A kutatás az Animal Behaviour c. folyóiratban jelent meg.

 

A kutyák megkülönböztetnek ismerős és ismeretlen hangokat

„Korábbi kutatások kimutatták, hogy a kutyák érzékenyen reagálnak az emberi hang bizonyos akusztikus jellemzőire, felismerik a beszélő nemét, és meg tudják különböztetni egymástól ismerős és ismeretlen emberek hangjait. Azt azonban, hogy képesek-e az emberek hangalapú egyedfelismerésére is, korábban nem sikerült bizonyítani.” – mondja Surányi Kinga, az ELTE TTK Etológia Tanszék doktorandusza.

 

Mi a helyzet az egyformán ismerős hangokkal?

Az egyedszintű felismerés révén az állatok még ugyanazon a szociális kategórián belül (pl. testvérek) is azonosítani tudnak konkrét egyedeket, ami kulcsfontosságú szerepet játszhat a kommunikációjukban. Az egyformán ismerős hangok megkülönböztetése azonban bonyolult feladat. Ennek a képességnek a kimutatása az állatvilágban nagy kihívást jelent, különösen, ha más fajok (pl. emberek) egyedeinek hangjairól van szó. Bizonyítani kell, hogy az állat képes megkülönböztetni egyedi hangokat, úgy, hogy a hangadók egyformán ismerősek a neki. Habár ez a képesség előnyösnek tűnik a vokális fajok számára, az emberi hangok egyedszintű felismerésének képességét eddig csak rézuszmajmok és lovak esetében igazolták.

 

Kutyatartó családokat vizsgáltak

Annak kiderítésére, hogy a kutyák képesek-e az emberek hangalapú egyedfelismerésére, az ELTE Etológia Tanszék kutatói három-három személyt hívtak be kutyatartó családokból egy speciális kísérletre. A kísérletben minden kutya a három számára hasonlóan ismerős emberrel vett részt. A gazdák hangját felvették, majd egymás mellé ültették őket, mögöttük pedig hangszórókat helyeztek el. A kutatók lejátszották a három hang egyikét, és a család kutyájának oda kellett mennie ahhoz az emberhez, aki a felvételen beszélt. Mind a 31 résztvevő kutyának 18 alkalommal kellett választania. A hang lejátszása közben a gazdák nem beszéltek és nem gesztikuláltak, a kutyának kizárólag a hallott hang alapján kellett döntenie. A kísérlethez tartozó kérdőív és a gazdák hangjának akusztikai elemzése segítségével a kutatók azt is vizsgálták, hogy milyen demográfiai és akusztikai tényezők játszhatnak szerepet a kutyák hangfelismerő képességében.

 

Elsődleges gazdi hangjának beazonosítása

A kísérletben a kutyák sikeresen teljesítettek: gyakrabban választották és nézték azt a személyt, akihez a hang tartozott. „A kutyák mindhárom gazdájukat felismerték a hang alapján, hiszen mindannyiuk esetében a véletlennél többször választottak helyesen. Különösen jól teljesítettek akkor, amikor az elsődleges gazdájukat kellett felismerniük. Ennek oka az lehet, hogy a kutyák ezzel a gazdával kerülnek legtöbbször vokális interakcióba, az ő hangjára kell legtöbbször reagálniuk.” – teszi hozzá Gábor Anna, az  ELTE Neuroetológiai Kutatócsoport posztdoktori kutatója.

A kísérlettel elsőként sikerült bizonyítani, hogy a kutyák képesek az emberek egyedszintű azonosítására hang alapján.

Ez a képesség előnyös lehet az eltérő fajok közötti kommunikációban is.”- mondja Surányi Kinga. „A kísérletnek köszönhetően még közelebb kerültünk ahhoz, hogy megértsük, a kutyák milyen jól ismerik az emberi hangot: nemcsak azt tudják, hogy hallották-e már valaha, hanem azt is, hogy kihez tartozik. Az eredmények további kérdéseket vetnek fel azzal kapcsolatban, hogy ez a képesség mennyire általános az állatvilágban, vagy bizonyos evolúciós változások következményeként csupán egyes fajokra jellemző.” – foglalja össze Gábor Anna.

 

A tanulmányt az Animal Behaviour c. folyóirat közölte, “Individual level recognition of familiar human speakers in dogs” címmel. Szerzők: Surányi Kinga, Gábor Anna, Somogyi Rita, Gyenes Botond, Morvai Boglárka, Boros Marianna, Faragó Tamás és Andics Attila.

 

(Forrás: koloknet.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.