Nem restek a budaörsi nyestek…
- Budaörsi INFÓ
- 2025 január 22.
(Budaörs, 2025. január 21. – Budaörsi Infó) Azt szokták mondani, hogy ördög sosem alszik, de sajnos ez egy érdekes kisállatra is igaz mostanában Budaörsön. Nagyon sokaknak okozott az elmúlt időben bosszúságot egy rágcsáló, aki a fák termése helyett, inkább az autók kábeleit rágcsálja.
Kisberk Balázst kérdeztük a témával kapcsolatban, aki több budaörsi társasház közös képviselője, aki kiemelten kéri, hogy ne szoktassák a lakók a lakótelepre étellel a nyesteket, ne etessék őket, bármennyire is aranyosnak tűnnek!
„Az elmúlt hetekben nagyon sok bejelentés érkezett hozzám is a nyestekkel kapcsolatban.
A lakótelepen élők döntő többségének nincs garázsa, ezért a szabadban parkol, aminek az a következménye, hogy védtelenné válik az autója a károkozókkal szemben.
A budaörsi nyestek nagyon bátrak, a napokban olyan közel merészkedett az egyik, hogy még meg is simogattuk.
Viszont ez sajnos nagyon nem jó! Határtalan károkat tudnak okozni. A lakótelepi közösség nevében kérem a környéken lakókat, hogy ne szoktassák a lakótelepre étellel a nyesteket, ne etessék őket, bármennyire is aranyosnak tűnnek. Ha leszáll az éj ők munkába lendülnek, amiből akár több százezer forintos kár is keletkezhet.”
A nyest körülbelül 50 centiméter hosszú, és megközelítőleg két kilogramm a súlya általánosságban. Leginkább éjszaka éli az életét, és valamiért előszeretettel rongálja meg az autókat.
A vékony kis körmével összekarmolja a fényezést, a motortérben szétrágja a kábeleket.
Haszna is van, hiszen a kábel mellett táplálkozik különféle patkányokkal, egerekkel, pockokkal is. Sajnos azonban a nála egy mérettel kisebb macskáink sincsenek tőle biztonságban.
Védekezni ellene elég sokféle módon lehet, a lényeg, hogy fél az embertől és a nála nagyobb (egyéb) állatoktól is. Így aztán bármi, ami ránk vagy egy kutyára emlékeztet, az bizony elriasztja. A nyestek elleni védekezésnek vannak egészen profán és összetettebb lehetőségei is.
Miután ravasz és okos nem egyszerű elriasztani őket, de van néhány praktika, amivel felvehetjük velük a harcot, és talán mi kerülünk ki győztesen. A garázsmenet.reblog a következőket javasolja:
1. Csapdák
Aki tényleg meg akar győződni arról, hogy a kisállat a “kezei” közé került, az próbálkozhat különböző csapdákkal, bár ezek közül is sok haszontalan. Tegyük hozzá, hogy a begyűjtött nyest hivatalos leadása elég körülményes, ezért az a biztos, ha elautózunk velük néhány kilométert és elengedjük a kis ragadozókat a környékbeli rágcsálók legnagyobb bosszúságára.
2. Riasztó spray
A legtöbb autós- vagy mezőgazdasági boltban könnyedén beszerezhetünk ilyet 2-3 ezer forint környékén. Előnye, hogy egyszerű a használata, hátránya, hogy hetente újra kell fújni vele a nyest búvóhelyét. A tapasztalat szerint sok esetben ez sem a leghatékonyabb megoldás, mivel olyan illatanyag van benne, ami elvileg taszítja a nyesteket, először nyilván visszahőköl tőle a rutinból érkező dúvad, de azt biztos, hogy egy idő után hozzászokik és autók esetében például a kábelek rágcsálásának vonzereje fog győzni.
3. Elektromos riasztók
Ennek a megoldásnak az a lényege, hogy egy kis hangszóró – az emberi fül számára hallhatatlan – ultrahangot szór, ami elvileg irritálja a nyestet. Ha valaki ezt a módszert választja, akkor a jobb minőség mellett döntsön, és vegye figyelembe a hangszóróknak a hatótávolságát.
4. Mechanikus megoldás
A mechanikus védelemnek nincs párja, akinek már egyszer tényleg alaposan megdézsmálták a motorterét, fém védőhálókkal és műanyag gégecsövekkel próbálkozhat a kábelek védelmébe, de már az is hatásos lehet, ha ipari ragasztószalaggal jól körbetekerjük őket. Hatékony lehet még egy zörgős nejlonzacskóval, szemeteszsákkal is beburkolni a nyesttámadásnak kitett helyeket, autó esetében viszont indulás előtt ne feledkezzünk meg ezek eltávolításától.
5. Népi praktikák
Kutyaszőrös módszer. Ez azt jelenti, hogy a legközelebbi kutyakozmetikában kérünk egy szép nagy adag szőrkupacot, belerakjuk egy zacskóba és elrejtjük valahol a nyest életterébe, motortérbe. A nyestek – teljesen érthető és praktikus okokból – utálják a kutyákat, így a szagukat érezve menekülőre fogják, ám ha egy idő után rájönnek, hogy a szag mellé nem társul egy ugató, csupafog rém, akkor hiába rakunk több kilónyi kutyaszőrt az autóba, vissza fognak térni.
Gázolajjal, benzinnel benedvesített rongy. Elvileg ezt is utálják a nyestek, hátránya, hogy gyakran kell áztatni a rongyot és egy idő után számolnunk kell a kibírhatatlan szaggal nekünk is.
Sokan esküsznek az ecetre is, és fújják be rendszeresen az autó kerekeit és a motorteret itt-ott, de itt is jó tudni, hogy az igen erős szag minket is taszítani fog.
Szintén sokan próbálták már, hogy negyedig töltött ásványvizes palackokkal körberakják az autót, aminek nincs sok tudományos magyarázata, valószínűleg a palack látványa, esetleg feldőlésének zaja zavarhatja meg a nyesteket. Hátránya, hogy macerás, és kerülni fognak minket a szomszédok, hiába győzködjük őket, hogy csak a nyesetek miatt rakosgatjuk ide-oda a palackokat.
Vizelet. Nem túl tudományos módszer, de állítólag működik, ezért egy próbát megérhet a nagyon kitartó nyestek ellen: egy kis vizeletet kell gyűjteni befőttes üvegbe, majd ezzel belocsolni a mentesítendő területet, autó estében a 4 kereket. A módszer elméleti háttere, hogy a territoriális nyest elriad egy nagyobb ragadozó jelölésétől.
(Végezetül kombináljuk a fenti módszereket, például autót tekintve vegyünk olyat, amit nem szeretnek a nyestek, állítólag a japán típusok nem ilyenek.)
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment