A téli madáretetés szabályai: mivel és mikor etessük a madarakat a fagyos hónapokban?

Télen nehezebb élelemhez jutni a madarak számára, mivel a táplálékul szolgáló növények és rovarok kisebb számban állnak rendelkezésre. Tovább nehezíti a madarak helyzetét, hogy a vízforrások sokszor megfagynak. Az átmeneti víz- és élelemhiány nem csak az őshonos madarakat sújtja, hiszen az északi országokból sok faj érkezik hazánkba a fagyos hónapokban. Szerencsére sokat tehetünk azért, hogy a madarak átvészeljék a telet. Cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a téli madáretetésről!

 

 

Mikortól tegyünk ki madáreleséget és meddig legyen kint?

A madáretetést érdemes már ősszel elkezdeni – egyes szakértők tanácsa szerint akár szeptemberben is belevághatunk. Ezzel segíthetünk a jeges időszak átvészeléséhez szükséges zsírkészlet felhalmozásában és az etetőhöz szoktathatjuk az állatokat.

Fontos, hogy a madáretetést egészen áprilisig-májusig folytassuk, hiszen idő kell, míg a természetes maglelő helyek újra elegendő élelemmel látják el az állatokat. Fontos, hogy az élelem mellett friss vizet is helyezzünk a madáretetőbe, hiszen a fagypont alatti hőmérséklet miatt a pocsolyák és egyéb természetes vízforrások befagyhatnak. Ne felejtsd: amennyiben belevágsz a téli madáretetésbe, mindenképpen cseréld rendszeresen és kitartóan az élelmet.

Hová érdemes kitenni a madáretetőt?

A madáretető legyen könnyen elérhető számodra, így biztonságosan és gyorsan cserélhető az élelem és víz. Kerüld az olyan magas helyeket, amelyeket kizárólag létráról lehet elérni. Másik megfontolandó szempont, hogy az etető biztonságos legyen a madarak számára. Keress olyan helyet, amely nehezen elérhető házimacskák és egyéb ragadozók számára. Lehetőség szerint kerüld a bokrokhoz és egyéb nehezen belátható növényzethez közeli etető helyeket, ahol könnyen megbújhat a madarakra leselkedő ragadozó.

Ideális választás lehet egy bokroktól távol eső faág fejmagasságban vagy egy magasabb ablakpárkány.

Mi legyen az eleség?

Magyarországon körülbelül 50-55 madárfaj található télen. Jelentősen eltérő lehet az étkezési igénye az állatoknak, így érdemes többféle élelmet kihelyezni. A legjobb választást az jelenti, ha az alábbi élelmeket összekeverve kínálod az állatoknak:

– alma és egyéb gyümölcsdarabok apróra vágva,

– magas energiatartalmú állati zsiradékok (mint például zsírszalonna, vajtégla és sajt),

– olajos magvak.

Kiváló választás lehet a fentiek mellett az előre összeállított téli vegyes madáreleség, amely a megfelelő arányban tartalmazza a legkedveltebb madárcsemegéket.

Milyen a jó madáretető?

Habár számos kiváló etető érhető el a kisállat-kereskedésekben, mégis sokan döntenek a téli madárodú sajátkezű megépítése mellett. A következőkben megosztunk pár hasznos tippet az izgalmas barkácsprojekthez.

– A tervezéskor válassz olyan méretet, amely lehetővé teszi, hogy egyszerre több madár is elférjen az etetőben.

-Válassz időtálló alapanyagot, amely az esőzés és havazás ellenére is soká képes oltalmat nyújtani a madaraknak. Ilyen lehet a fa és a műanyag.

– Kerüld az egészségre veszélyes festékanyagokat és pácokat. Ezek a víz hatására oldódhatnak a fából és az élelembe kerülhetnek.

– A madáretető kialakításakor törekedj olyan dizájn választására, amely képes az élelmet megóvni az esőtől és víztől, ugyanakkor a madaraknak szabad ki- és bejárást biztosít.

– Érdemes lehet egy tálca vagy egyéb kivehető aljzatot helyezni az etetőbe, ez megkönnyíti a későbbi takarítást.

– Fontos, hogy a fafelületek simák legyenek. Ellenkező esetben a szálka belefúródhat a madár testébe és ezzel veszélybe sodorhatja az egészségét. Használj szalagcsiszoló eszközt a fafelületek megmunkálásakor a tökéletes végeredmény érdekében. A szerszám segítségével maradéktalanul megszabadulhatsz a kiálló faforgácsoktól.

 

 

(Forrás: haziallat.hu)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.