Az orvos segít – A férfiak és a tánc
- Budaörsi INFÓ
- 2024 augusztus 12.
(Budaörs, 2024. augusztus 12. – Budaörsi Infó) Orvosi szakértői cikksorozatunkat folytatjuk. A témában szakértőnk Dr. Medgyesi János, aki 20 éve háziorvos Budapesten, oktató a Semmelweis Egyetem Családorvostani Tanszéken, foglalkozás-egészségügyi szakorvos, valamint orvosigazgatója a MedFood Életvezetési Kft.-nek. A 2023-ban indult egészség- és életmód-sorozatunkat idén is folytatjuk.
Az egyik esős szeptemberi kedd délután, a rendelésre haladva elgondolkoztam… mi az, ami még így hatvan felé az életemben felfedezésre vár, mi maradt el a mindennapok forgatagában? Jó, de legyek konkrétabb, mit tennék, ha most választhatnék?
Félrehúzódtam egy pillanatra, lehunytam a szemem és kíváncsian figyeltem a belső intuícióm … tánc … valamilyen férfi tánc! Meglepett a gondolat ereje, azonnal rá is kerestem a telefonon: férfi flamenco?! Azonnal megjelent a ledorongoló belső hang: „ugyan, hagyjuk már: flamenco!?
Ebben a korban, ez teljesen nevetséges!
Mi adott erőt a doktor úrnak, hogy tovább tudjon lépni?
Ami segített, hogy mégse csuklóból vessem el a gondolatot, az a felismerés volt, hogy ez a lenyomó, gyomorszáji, depresszív érzés nagyon hasonló volt ahhoz, amikor tavaly, a coaching-képzés ajtaján kopogtattam be. Így erőt véve a rám törő bizonytalanság felett, fölvettem a telefont és tárcsáztam a feltüntetett számot.
Egy korombéli, kedves férfi vette fel. Bizonytalanul kezdtem: „még sose táncoltam flamencot … hatvanéves leszek … szeretném a férfi oldalamat fejleszteni… boldog házasságban élek… háziorvos vagyok… második kerület … elég elfoglalt vagyok”.
Csaba annyira kedves és segítő volt, hogy kezdtem magam biztonságban érezni (valahogy sokkal könnyebb volt egy férfival beszélni ezekről az érzésekről…). Megbeszéltük az első órát, Bem rakpart 54., a délutáni rendelés előtt.
Milyen érzés volt belépni egy tánciskola ajtaján?
Éppen akkor költöztek be a Margit-negyed egyik kis sarok pincéjébe. Belépve, emlékszem kazáncsere zajlott javában, folyamatban volt a padlójavítás. A vasablakok 20 éve nem voltak már kinyitva, egy-két égő becsavarva…
Csaba éppen kivitelező szerepben remekelt… elkezdődtek a táncóráim, és előbukkant valami Spanyolországból! Kezdetben többször meg kellett állnunk a karfájdalmam miatt, addig Csaba mesélt, bátorított, nevettünk közösen!
Az első órákon eszembe jutott a 60 felettiek esetében nagyon elismert „Esés-megelőzési Program”.
Egy előre-, hátralépéssel, testtartással, a váll a csípő és a fej figyelésével kezdtük – már rég eltűnt minden kezdeti szorongásom. Tánc… a láb, kar, törzs, fej – lépésről lépésre történő összehangolása.
A következő hetekben nyomtalanul elmúlt minden fájdalmam, instabilitásom (örömtelien javult az egyensúlyom!).
Milyen érzés volt rendelés előtt táncórára menni?
Az első hónapokban újra és újra előjött bennem a megszokott lelkiismeret-furdalás: „vajon tényleg helyes, hogy hétközben, napközben adok magamnak egy órát?
Nem veszem el az időt a betegektől, a munkámtól?” Ám az órák végeztével, rendre azt éreztem, hogy jobb lett a hangulatom, ahogy életre kelt bennem a flamenco életérzése, kezdtem „Compass”-ban lenni, koncentráltabb lettem.
Világos lett számomra, hogy a kezek, lábak megfelelő (flamenco tánc – a világörökség része!) mozgatása úgy hatott az agykérgemre, hogy automatikusan, újra és újra erősödött bennem az életvidámság, a vitalitás! Így, energetikailag feltöltekezve, hihetetlen jó érzéssel indultam a rendelő felé, a délutáni, esti betegeimhez.
Gondolom, nem volt mindig akadálymentes a heti tanulás?
Persze mindig van aktuális változás egy háziorvos mindennapjában … egy sürgős hívás … vagy éppen akut elfoglaltság, de Csabával kialakult egy olyan emberi kapcsolat, amelyben viszonylag rugalmasan tudjuk kezelni a váratlan helyzetet.
Hogyan hatott a párkapcsolatára a flamenco?
Pár hónap után vettem a bátorságot és megkérdeztem a feleségemet, hogy lenne kedve csatlakozni, hetente egyszer hozzám – egy kora esti táncórára? Nem kis meglepetésemre és büszkeségemre igen mondott! Azóta van egy nap a héten, amikor újra randizhatunk! Na mert a flamenco óra után ott varázslatos Margit-negyed!!!
Egy kávé, egy hanglemez, egy séta a rakparton… vagy kikanyarodunk a hídon át a Margit-szigetre. A flamenco hirtelen és nagyszerű megjelenésével az életemben – hallgatva az intuíciómra – nem remélt közös órákat adtak nekem és feleségemnek, ráadásul hétközben, a mindennapi pörgés közben!
Hát ezért írnám fel a táncot mindenkinek háziorvosi receptre, amitől aztán vidáman és varázslatosan megszépülve jönnének ki egy óra végén!
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment