2025. április 11. péntek van. Leó, Szaniszló névnapját ünnepeljük.

A közjegyző segít – Az öröklési szabályok változásai

(Budaörs, 2024. június 26. – Budaörsi Infó) A közjegyző segít szakértői cikk-sorozatunk tovább folytatódik. Ebben a részben az öröklési szabályok változásairól beszélgettünk dr. Szécsényi-Nagy Kristóf budaörsi közjegyzővel.

 

 

Dr. Szécsényi-Nagy Kristóf a Budaörsi Infónak elmondta,hogy a mostani cikk apropóját az adja, hogy egy 2023-ban bevezetett öröklési szabályt jelentősen átalakítottak, és így nagyobb lehet a mozgástere az örökösöknek.

2023. január 1-től kezdődő időszaktól meghalt örökhagyók tekintetében, hogyha nincs végrendelet, de termőföld van a hagyatékban, akkor az állam kötelezővé tette, hogy ez a termőföldet öt éven belül egy személy tulajdonába kerüljön, vagy fizikailag osszák meg, hogy ezzel az osztatlan közös tulajdonok elszaporodását megakadályozzák.

A tavaly hatályba lépett szabályok csak azokra vonatkoznak, akik 2022. december 31-e után haltak meg, és csak abban az esetben, ha nincs végrendelet.

 

Mi történik akkor, hogyha az örökösök nem tudnak megegyezni?

Ha nem oldják meg egymás között az örökösök az osztatlan közös tulajdon problémáját, akkor az állam 5 év után kényszerértékesíti a területet, az örökösök elveszítik a tulajdonukat, helyette a föld értékét kapják meg a kényszerértékesítés költségeinek a levonásával csökkentve.

A hagyatéki eljáráson belül eddig arra volt lehetőség, hogy a felek osztályos egyezséget kössenek, vagy az örökösök a részüket odaajándékozzák valamelyik örököstársuknak vagy pl. a hagyatéki hitelezőnek – a tartozás kielégítése fejében –, vagy a földet az államnak felajánlják. Ami jelentős változást okoz, hogy 2024. július 9-től a hagyatéki eljárás keretén belül is el lehet adni az ilyen termőföldeket egy idegen – azaz az öröklésben érdekelteken kívüli – személy számára, meghatározott vételárért.

Erre eddig nem volt lehetőség. Ugyanakkor a birtokmaximumot figyelembe kell venni a vevő tekintetében, amely földműves esetén 300 hektár, nem földműves esetén egy hektár, vagyis a megszerezni kívánt földdel együtt sem lépheti át a vevő teljes földbirtoka ezeket a határokat.

 

Hogyan könnyíti meg ez a változás az örökösök életét?

Ellentétben a külön szerződésben történő adásvételtől, itt sokkal gyorsabb a földhivatali folyamat. A külön szerződéssel történő termőföld adásvételnél a jegyzőnek el kell küldeni a szerződést, amit kifüggeszt 60 napra, hogy élhessen az elővásárlási jogával az, akinek van. És ha van egy ilyen személy, akkor ő kerül a vevő helyére. Utána el kell küldeni a papírokat a földbizottsághoz, aki megakadályozhatja az ügyletet. Ezek után a mezőgazdasági igazgatási szerv (MISZ) dönt, hogy az illető, aki meg akarja venni a termőföldet, szerzőképes-e, megfelel-e a szerzése a jogszabályoknak.

Ez a folyamat körülbelül 6-7 hónap. A hagyatéki eljárásban ez annyiban lesz más, hogy közvetlenül a közjegyző közvetlenül a MISZ-nek küldi az iratokat, a MISZ intézi a kifüggesztést, és földbizottsági jóváhagyásra nincs szükség. Így a 6-7 hónapos folyamat 3-4 hónapra rövidülhet. Nem beszélve arról, hogy hagyatéki eljáráson kívül történő szerződéskötésnek lényegesen magasabb is a költsége. Azt látjuk, hogy azokban az esetekben, ahol az örökösök olyan földet örökölnek, ami a szomszédot vagy más környékbeli gazdát érdekli, ott ez a lehetőség gördülékenyebbé, olcsóbbá és gyorsabbá teszi a vásárlást. Ez mindenképpen egy előnyös változás.

 

Az államnak történő ajándékozás szabályai hogyan változnak?

Fontos változás, hogy szintén július 9-től az államnak már nem csak termőföldet, de ahhoz tartozó utat, csatornát, mocsarat, halastavat és csatornát is fel lehet ajánlani, ráadásul ezentúl a felajánlással érintett területek után a közjegyzői díjat is az állam fogja fizetni, ez is lényegesen könnyíti az örökösök helyzetét.

 

 

(Budaörsi Infó)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.