Az EP aggasztónak tartja a médiaszabadság helyzetét az EU-ban
- Budaörsi Infó
- 2020 november 26.
Az Európai Parlament (EP) rendkívül aggasztónak tartja a médiaszabadság helyzetét az Európai Unióban, elítéli az újságírókat célzó erőszakot, zaklatást és nyomásgyakorlást, továbbá követeli a médiára gyakorolt kormányzati befolyás mértékének, valamint a tulajdonosi szerkezet átláthatóságának vizsgálatát – derült ki az uniós parlament brüsszeli plenáris ülésén szerdán elfogadott állásfoglalásából.
Az 533 szavazattal, 59 ellenében és 89 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a képviselők elítélték “egyes tagállamok kormányainak a kritikus és független média elhallgattatására, valamint a médiaszabadság és -pluralizmus aláásására irányuló kísérleteit”.
A képviselők különösen aggasztónak nevezték a közszolgálati média helyzetét olyan tagállamokban, ahol az “kormányzati propagandává silányult”. Hangsúlyozzák, hogy a média szabadsága, sokfélesége és függetlensége, valamint az újságírók biztonsága a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságának alapvető elemei, amelyek elengedhetetlenek az unió demokratikus működéséhez. Az állásfoglalás arra is figyelmeztet, hogy “az elmúlt években gyengült a médiaszabadság”, a koronavírus-járvány pedig csak súlyosbította a helyzetet.
A képviselők szerint az elmúlt években egyre elterjedtebb lett a megfélemlítés az újságírók elhallgattatására. Az állásfoglalásban ezért azt kérték, hogy az újságírókat ért támadások kivizsgálása váljon jogilag kikényszeríthetővé.
Ha a médiatulajdon kevesek kezében összpontosul, az a tájékoztatás sokszínűségét veszélyezteti, egyben megnehezíti a félretájékoztatással szemben fellépők dolgát – szögezték le. A tagállamoknak szabályozással kell elkerülniük a túlzott médiakoncentráció kialakulását és biztosítaniuk a médiavállalatok tulajdonosi átláthatóságát – áll az EP állásfoglalásában.
Hidvéghi Balázs fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő az MTI-hez eljuttatott közleményében kijelentette: Magyarország elkötelezett a médiaszabadság iránt. Biztosítani kell a vélemények kiegyensúlyozottságát és a közbeszéd szabad voltát.
“Sajnos ma Nyugat-Európában jelentős balliberális médiatúlsúlyt tapasztalunk, és egyes vélemények csak nagyon korlátozott mértékben vagy egyáltalán nem jelennek meg. Mindenképpen üdvözlendő ugyanakkor, hogy Magyarországon van lehetőség a jobboldali, kereszténydemokrata gondolatok megjelentetésére is” – fogalmazott.
Arra emlékeztetett, hogy a sok korábbi vádaskodás ellenére Magyarországot nem említi a mostani jelentés. Ráadásul, éppen a héten 23 tagállam ellen indult kötelezettségszegési eljárás egy médiával kapcsolatos irányelv miatt, az érintett tagállamok között azonban nincs ott Magyarország – tette hozzá Hidvéghi Balázs.
facebook:
0 Komment