Budaörsi civil kezdeményezés a hulladékégetés megszüntetéséért – Merre tovább?
- Budaörsi INFÓ
- 2019 szeptember 27.
(Budaörs, 2019. szeptember 267. – Budaörsi Infó) 2019. szeptember 25-én a PostART-on családias hangulatban telt az előző télen elindított Ne fűts hulladékkal! civil mozgalom fóruma.
Visszatekintő:
A Ne fűts hulladékkal mozgalom első fórumán a résztvevők azt beszélték át, hogy milyen típusú emberek lehetnek azok, akik nem megfelelő tüzelőanyaggal fűtenek.
A második alkalommal arra kerestek választ, hogy mit lehet kezdeni a különböző típusú emberekkel, akik szemetet égetnek.
A harmadik alkalommal, ami január 31-én volt, Bognár Anna és Horváth Töreki Gergely, improvizációs színészek a színház nyelvén próbáltak megoldásokat keresni a szemétégetés problematikájára.
A negyedik alkalomra az volt a terv hogy a szervezők egyeztetnek a budaörsi Polgármesteri Hivatallal, a helyi önkéntes tűzoltósággal, a Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal és a Járási Hivatal képviselőivel és elindítanak egy közös gondolkodást. Viszont sajnos az utolsó pillanatban a résztvevők lemondták a találkozót.
Ezután több nyilvános alkalom nem volt, amire szerkesztőségünk is hivatalos lett volna, mert a szervezők elmondása szerint nem szerették volna a politikát belekeverni ebbe az ügybe, mert közelegnek a helyi választások.
UPDATE
Cikkünk megjelenése után a mozgalom kezdeményezője Várady Zsolt elégedetlenségének adott hangot a cikkben leírtakkal kapcsolatban és jogi eljárással fenyegette meg a szerkesztőségünket. Mindazzal, amivel nem értett egyet pontokba szedte (szó szerint közöljük):
„A negyedik alkalomra az volt a terv hogy a szervezők egyeztetnek a
budaörsi Polgármesteri Hivatallal, a helyi önkéntes tűzoltósággal, a
Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósággal és a Járási Hivatal
képviselőivel és elindítanak egy közös gondolkodást. Viszont sajnos az
utolsó pillanatban a résztvevők lemondták a találkozót.”
A februári levelemben is leírtam, illete a találkozón is elmondtam:
“De megvalósult, ott volt az Önkormányzat, a Levegő munkacsoport és mi.
Ahogy fentebb írtam, jó volt a megbeszélés. A
Katasztrófavédelem, a Járási Hivatal és a Rendőrség (ez kimaradt a te
listádból), előtte egy nappal lemondta. Hozzájuk elmegyünk majd
egyenként, ez is szóba került.”
“Ezután több nyilvános alkalom nem volt, amire szerkesztőségünk is
hivatalos lett volna, mert a szervezők elmondása szerint nem szerették
volna a politikát belekeverni ebbe az ügybe, mert közelegnek a helyi
választások.”
Azon kívül, hogy ennek semmi értelme ennek a mondatnak, teljes
félremagyarázás az, amennyit ki lehet belőle hámozni. Annyit mondtam,
hogy a hivatali ügyeket (tehát a rendőrség, a tűzoltóság,
katasztrófavédelem és budakeszi járási hivatal tehetetlenségét) nem
zörgetjük a választásokig, mert túl átpolitizálttá tenné a légkört a
választások közeledtével.
“Szerkesztőségünk kérdésére, hogy a korábbi nyilatkozatukhoz képest,
most miért a kampány időszakában tartják mégis a fórumot Várady Zsolt
elmondta, hogy ez állampolgári aktivitás és nem politika.”
Ez megint csak csúsztatás, mert nem mondtuk, hogy nem tartunk fórumot
az önkormányzati választások miatt. Azt mondtuk, a hivatali ügyeket nem
bolygatjuk.
“Várady Zsolt elmondta, hogy ahhoz hogy együtt tudjanak működni a
Budaörsi Rendőrkapitánysággal országos engedély szükséges.”
Nem ezt mondtam, hamis az állítás.
Részünkről ezzel lezártnak tekintjük az ügyet. Az ún. félreértésekhez a kezdeményezés ad-hoc jellege és a nem megfelelő kommunikáció is hozzájárultak. Mindamellett, hogy magát az ügyet támogatandónak tekintjük, ezzel a konkrét civil kezdeményezéssel, amelyet személyes érintettség okán indítottak, a jövőben nem kívánunk többet foglalkozni. Mindaddig, amíg az nem hivatalos szervek hivatalos és törvényes programjaként kerülhet megvalósításra.
A mozgalom vezetői 2019. szeptember 25-ére egy újabb fórumot hívtak össze, illetve szerveztek meg, ahová meghívták az önkormányzati választáson induló képviselő-jelölteket is.
Szerkesztőségünk kérdésére, hogy a korábbi nyilatkozatukhoz képest, most miért a kampány időszakában tartják mégis a fórumot Várady Zsolt elmondta, hogy ez állampolgári aktivitás és nem politika.
Az esemény felhívásában azt szerepelt, hogy az önkormányzati választások miatt időszerű feltenni a kérdést, hogy mit várunk el az önkormányzattól a hulladékkal való fűtés visszaszorítása érdekében.
„Elvárunk-e bármit is vagy jobb, hogy ez megmarad egy szomszédok közötti civil ügynek és nem az önkormányzat mondja meg, mit, hogyan tegyünk?
Meghallgatjuk a másik oldalt is, elhívjuk az önkormányzati választáson induló összes jelölő szervezetet, akik kifejthetik álláspontjukat, mit gondolnak, milyen lépéseket tennének a hulladékkal fűtés problémájának megoldása érdekében?”
A beszélgetésre három képviselő-jelölt jött el, Bencsáth Gergely (független), Monostori-Kalovits Márk (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) és Farkas Bendek (Budaörs Fejlődéséért Egyesület). Továbbá jelen volt Lukács András, a Levegő Munkacsoport vezetője.
Az esemény főszervezői Várady Zsolt és Szűcs-Winkler Róbert. Körülbelül 10 fő vett részt a megbeszélésen.
Először tájékoztatták a jelenlévőket az addigi eseményekről és eredményekről, majd pedig megkérték a képviselő-jelölteket, hogy vázolják, hogy megválasztásuk esetén mit tudnának tenni annak érdekében, hogy megszűnjön Budaörsön a hulladék égetése.
Lukács András elmondta, hogy az Önkormányzat hatásköre alá csak az avarégetés tartozik. A hulladékégetéssel kapcsolatban pedig a Járási Hivatalhoz lehet panasszal fordulni.
Monostori-Kalovits Márk elmondta, hogy a különböző embertípusoknak különbözőképpen tudna segíteni az önkormányzat. A rászorulóknak a szociális tűzifa programban kellene részt venniük.
A gyűjtögető típusú embereknek, akik az udvarukon halmozzák fel a szemetet és azzal tüzelnek, nekik azt javasolná, hogy erősíteni kell az irányukba folytatott kommunikációt. Ezen felül még megemlítette a értékvédelmi támogatást és az energiahatékonysági pályázatot is, amit a lakosok nyílászárók cseréjére is fel tudnának használni.
„A következő testület felállásakor én azt tudom mondani, hogy ezzel a témával biztosan foglalkozni fogunk.”
Farkas Benedek hozzátette, hogy biztos abban, hogy ennek a megmozdulásnak lesz eredménye, hiszen már egy éve foglalkoznak vele a szervezők.
„Szívügyem ennek a problémának a megoldása. Nem több ezer problémás házról beszélünk, ahol hulladékkal égetnek, hanem ennek töredékéről. Ezt házról házra fel lehetne számolni. Úgy gondolom, hogy ez Budaörsön egy megoldható probléma.”
Bencsáth Gergely az elhangzottakra reagálva hozzátette, hogyha azt mondja a képviselő-jelölt, hogy ez egy felszámolható probléma, és biztosan születik megoldás, ha már egy éve ezzel foglalkoznak, akkor hol volt az elmúlt öt évben a Budaörs Fejlődéséért Egyesület? Miért nem oldották meg ezt a problémát?
Felajánlotta, hogy amennyiben van a Ne fűts mozgalommal kapcsolatos szóróanyaguk a szervezőknek, akkor nagyon szívesen bedobja az ő körzetében a postaládákba, hogy minél több emberhez eljusson a híre, hogy melyek azok az anyagok, amelyekkel nem szabad fűteni, hisz sok esetben a tudatlanság miatt szennyezik az emberek a környezetüket.
Monostori-Kalovits Márk reflektálva az elhangzottakra elmondta, hogy első körben a szomszédnak kellene felhívni a nem megfelelő tüzelő anyaggal fűtő embereknek a figyelmét arra, hogy amit tesznek károsítja a környezetüket. Hozzátette, hogy nem a szórólapok fogják megoldani ezt a gondot, hanem egy hosszú-közép távú tervet kell kialakítani, és csak együtt lehet megoldani.
Bencsáth Gergely hozzáfűzte, hogy bár a szórólapozással nem oldódik meg minden, de mégis elkezdődik egy folyamat.
Farkas Benedek hangsúlyozta, hogyha megválasztják őket, akkor minden ilyen eseményen szeretnének részt venni.
„Fontos, hogy megtaláljuk, hogy hol a probléma. Szükség van egy felmérésre és ebben a szomszédok nagy segítségünkre lehetnek. Esetleg be lehetne vonni a Budaörsi Rendőrkapitányságot is.”
Várady Zsolt elmondta, hogy ahhoz hogy együtt tudjanak működni a Budaörsi Rendőrkapitánysággal országos engedély szükséges.
Monostori-Kalovits Márk kifejtette, hogy szerinte ez egy remek kezdeményezés, viszont fontos lenne hivatalos mederbe terelni, és szükség lesz egy koncepcióra.
„Bízom benne, hogy a következő városvezetés ebben partner lesz.”
Amennyiben ismét lesz lakossági találkozó, fórum vagy megbeszélés a témával kapcsolatban tájékoztatjuk olvasóinkat.
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment