Képoszlop születik – Fotókiállítás a Városi Ifjúsági Klubban
- Budaörsi INFÓ
- 2019 március 27.
(Budaörs, 2019. március 27. – Budaörsi Infó) 2019. március 25-én Budaörsön az Alma utcában került sor egy képoszlop leleplezésére. Az ilyen út menti szobrokat, kereszteket az elődök az utak, dűlők mentén állították fel, fogadalomból, hálaadásból, emlékként. Ebből az alkalomból a Városi Ifjúsági Klubban nyílt egy fotókiállítás, ahol az érdeklődők megnézhetik, hogy hogyan készült az alkotás.
A Magyar Történelmi Szalon a Jakob Bleyer Heimatmuseumban fellelt egyetlen kép alapján közadakozásból rekonstruáltatta 2019-ben a hajdani Liliom utcában állt egykori képoszlopot.
Így a Magyar Történelmi Szalon segítségével, az Észak-Magyarországi Német Önkormányzatok Szövetsége (ÉMNÖSZ) és Budaörs Német Nemzetiségi Önkormányzata támogatásával, valamint adományokból éledt újjá a „Szőlős Madonna”.
A kerámiát Petrás Mária Prima Primissima- és Magyar Örökség-díjas keramikusművész készítette.
Kőmunka: Városi Zoltán kőszobrász.
Az alkotás folyamatát Vadas Csenge örökítette meg, fotóit a Károly király úton a Városi Ifjúsági Klub előterében tekinthetik meg.
Vadas Csenge 1998-ban született Budapesten, de Budaörsön nőtt fel.
“A szüleim iparművészek, útravalóul kaptam tőlük a művészet szeretetét és a külvilág által bennem leképződött benyomások kifejezésének vágyát.
A Kodály Zoltán Magyar Kórusiskolában a kórus-éneklésen kívül csellóztam, zongoráztam és doboltam, szenvedélyesen kerestem a hangot, majd a szavak ízével és erejével a megnyugvást, a harmóniát.
A zene világa ott kezdődött, ahol elfogytak a szavak: a körülírhatatlan, mélyről jövő tartalmak, az alig érzékelhető, mindent meghatározó lélekrezdülések színpadára hívott. Úgy, ahogy a fénykép is kiragad egy szeletet a létből, egy benyomást jár körül és igyekszik értelmezni, mindenki számára érthetővé tenni, csak nem a hang vagy a szó dallamával, hanem a színek és a formák zárt lendületével.
Az Illyés Gyula Gimnáziumban töltött két év után az Illyés Művészeti Akadémián mélyült el a kapcsolatom a fotózással három évvel ezelőtt. Fontossá itt vált az alkotás kettőssége is: a fényleképzés precíz valóság-hűsége és az egzakt témák kontextusból való kiemelésével létrehozható saját univerzumok bensőséges világa.
A képzés befejezését jelentő vizsgamunkám témájául a Szőlős Madonna képoszlop újraállításának dokumentálását választottam. Tetszett a munka sokszínűsége, alkotó és értékmegőrző feladat is volt egyben. Az analóg technika alkalmazásának minden szépsége és kihívása mellett igyekeztem megragadni és továbbadni a készítés folyamatának menetét, minden fontosabb mozzanatának hangulatát.”
A kiállítást 2019. április 5-ig lehet megtekinteni a Városi Ifjúsági Klubban.
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment