Idén Németországba és Ausztráliába is eljuthatnak a MIRK-en győztes robotépítő csapatok

Budapesten és Nyíregyházán tartják meg a Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) 2019-es válogatóversenyeit, az ezeken győztes robotépítő csapatok két nemzetközi világversenyen is képviselhetik Magyarországot.

 

A tizenharmadik alkalommal megtartandó versenyen a 10-19 éves korosztályban az európai minősítésért, a 13-19 éves korosztályban pedig a világversenyen történő indulásért versengenek egymással a minimum kétfős csapatok. Az európai versenyt, az EURoboCupJunior-t a németországi Hannoverben június 20. és 23., míg a RoboCupJunior-t az ausztráliai Sydney-ben rendezik július 2. és 8. között – közölte Simon Béláné, az MTA kandidátusa, a RoboCupJunior magyarországi képviselője az MTI-vel.

A hazai minősítő versenyeket február 16-án Budapesten és április 5-én Nyíregyházán rendezik, utóbbi válogatóra február 25-ig még várják a jelentkezéseket (a regisztrációs lapok a pingvin.nyf.hu/robojun honlapról tölthetőek le). A budapesti válogatón tizenöt oktatási intézmény huszonnégy csapata – köztük általános és középiskolák, valamint egyetemek diákkörei – az úgynevezett menekítő A és B liga négy kategóriájában mérettetik meg a saját maguk által épített robotjaikat.

Tavaly a kanadai Montreal adott otthont a RoboCup évenként megrendezett világversenyének és szimpóziumának. Az elsősorban a robotfejlesztések és a mesterségesintelligencia-kutatások előrehaladását segítő kutatási-oktatási projekt létrehozását az Egyesült Államok, Japán és Németország kezdeményezte 1997-ben, ebben az évben indították el például a futballozó robotok ligáját. A projekt nem pusztán verseny, mivel nem az egyéni pontszerzés a legfontosabb, a csapatok belenéznek egymás munkájába, ami segítheti fejlődésüket.

Simon Béláné megjegyezte, hogy a 2018-as RoboCupon harmincöt ország négyezer résztvevője mintegy ötezer robottal tesztelte teljesítményét a maga választotta ligában a felnőtt és a junior korosztályban.

Az elvárások egyre magasabbak, Montrealban például már mindenki egyedi alkatrészekből építette meg a futballkapus és -csatár robotját, kiszorult az eddig használt elektronikus focilabda, valamint a pálya mérete is nagyobb lett – mondta a szakember. A tavalyi trend a látórendszer fejlesztése volt, az ezen a területen alkalmazott mesterségesintelligencia-algoritmusok tanulását és alkalmazását a többi ligában is átvették.

Hozzátette, hogy újabban oktatási célú műhelyekkel bővült a RoboCup eseményeinek száma, különösen a kiszolgáló robotok fejlesztését és programozását szorgalmazzák ilyen formában, de már a junior korosztályból a magasabb ligákba való átmenetre is szerveznek speciális versenyszámokat.

A RoboCup versenykiírása szerint a futball-ligában két-két autonóm kerekes robot játszik kétszer tízperces mérkőzést egy igazi futballpálya kicsinyített másán, a vonalkövetőben pedig egy robotnak adott idő alatt kell áldozatmentési feladatot elvégeznie egy katasztrófahelyszínt szimuláló akadályokkal teli pályán.

A labirintusbejáróban a vonal nélküli labirintusban áldozatok beazonosítását és az “elsősegélynyújtást” végzi el a robot, a színháziban szórakoztató előadást mutat be az adott méretű színpadon, a közös tér ligában pedig a csapatoknak olyan programot kell írniuk, amely egy valóságos robotot és annak virtuális párját képessé teszi különböző színű tárgyak gyűjtésére és lerakására egy mentési területre a valódi és a virtuális térben is.

Magyarországon 2007-ben szervezték meg az első minősítő versenyt, az elmúlt tizenkét év alatt egyetlen év kivételével minden évben sikerült magyar csapatot küldeni a más-más helyszínen megrendezett világversenyekre.

 

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.