Városi Ifjúsági Klub: 2018-ban szeretnénk egy aktív diákokból álló csapatot létrehozni
- Budaörsi INFÓ
- 2018 január 22.
(Budaörs, 2018. január 22. – Budaörsi Infó) A helyi kulturális intézmények vezetőit arra kértük, hogy értékeljék a programjaik tükrében az elmúlt évet, és osszák meg velünk 2018-as terveiket. Sorozatunkban most a Városi Ifjúsági Klubról olvashatnak.
Márton Júlia a Városi Ifjúsági Klub vezetője a Budaörsi Infónak elmondta, hogy a 2017-es évük nagyon mozgalmasan telt, és idén is sok újdonsággal készülnek.
“A korábban indult, sikerrel futó programok mellett sok újdonságra is sor került. Januárban első alkalommal szerveztünk a Magyar Kultúra Napja alkalmából egy kézműveskedéssel és koncerttel egybekötött fél napos programot, májusban pedig először próbálkoztunk egy interaktív, vidám gyereknappal.
Januárban a Csodálatos Fizika című látványos kísérleteket bemutató rendezvény az iskolások egyik kedvence volt, mint másodjára visszatérő program. De a fizikai csodák emellett az ökológiai gazdálkodás előnyeit is megismerhették a látogatók az ÖKO Nap kapcsán áprilisban és a Vasútmodell kiállításra is özönlöttek a családok novemberben.
A legkisebbeknek többféle programmal kedveskedtünk az év során, volt Mikulás Nap, Zenei Kalandtúra ahol a 2016-os sikeres program mintáját követve az Önkormányzat helyett az Ifjúsági Klubban lehetett kipróbálni a különleges hangszereket és részt venni egy zenei akadályversenyen.
A kicsik másik kedvence a hüllő-és kisállat simogató nap márciusban vonzotta a látogatókat, áprilisban pedig igazi hagyományőrző zenenapot szerveztünk, ahol gyerekek önfeledten rophatták a körtáncot élőzenére.
Az iskolai évet júniusban egy rendkívüli program zárta, ugyanis először került megrendezésre bűvész est, ami olyan zajos sikerrel zárult, hogy néhány hónapra rá meg kellett ismételjük és reméljük, hogy a 2018-as évben is lesz alkalmunk leszervezni az ifjú bűvészeket.
A fiataloknak szóló programok zömével koncertek és bulik voltak az évben, a helyi Kollektív Alternatív Zeneműhely szinte már hagyományként tartja nálunk az évzáró koncertjeit, de a helyi kötődésű bandák (Rage in Peace, Nightflight) is visszatérők a klub színpadán. Áprilisban ismét jótékonysági koncertre került a sor, azonban a kezdeményezés a helyi Szent Benedek Iskola diákjaitól indult és zajos sikert aratott, a bajba jutott osztálytársuk számára többszázezer forint gyűlt össze, amit boldogan adtunk át a meghatódott szülőknek.
A zenés rendezvények mellett több előadás is zajlott, egyrészt a Szülők Akadémiája előadássorozatunk keretén belül, ahová meghívtuk a népszerű történelemtanárt, Balatoni Jocót, és májusban a közönség visszatapsolta Kepes Andrást is. Másrészt tartottunk ifjúsági irodalmi délutánt Arany János születésének 200. évfordulója kapcsán és a helyi Művészet a Nemzetért Alapítvánnyal közösen hangverseny és versfelolvasó est is megrendezésre került.
Továbbra is minden hónapban újabb és újabb ifjú budaörsi művészek mutatják meg alkotásait a Klub falain az évek óta sikerrel futó WANTED c. sorozatunk kapcsán, de idén az amatőrök mellett komoly művészek is megtiszteltek minket.
Új szakkörként szeptembertől indult a népzenei oktatás óvodásoknak két helyi óvónő vezetésével, valamint az Itt és Most társulat színészeivel az IMPRÓ-LÁZ improvizációs szakkör, és a capoeria brazil táncművészet pénteki alkalmai is szépen beindultak.
Az évközi idő mindig sűrű, de az Ifiklub munkatársai a nyári szezonban sem unatkoznak: egyik napközis tábor követte a másikat, többek közt volt drámatábor, kétféle zenei tábor, robotika tábor. A nyár végén két fesztiválon is képviseltük magunkat, az augusztusi Idesüss Fesztiválon az áprilisi Charity Night, jótékonysági koncert tehetséges előadói léptek fel a nagyszínpadon. Az elsőként megrendezésre kerülő törökbálinti TI Fesztiválon pedig az Ifiklub teljes csapata kitelepült.
Az Ifiklub évek óta a helyi színház égisze alatt működik, és ebben az évben is több sikeres gyermekdarab került bemutatásra a klub színpadán, mint például Takács Katalin művésznő főszereplésével játszott Öregkisasszony autósmeséi, vagy a társprodukcióban megvalósuló Királykisasszony, akinek nem volt birodalma és az Ebcsont és nyúlcipő című darabok.
A klub 2017-ben több országos projektbe is becsatlakozott a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság szervezésében, amelyek a fiatalok helyi igényeit mérték fel (Részvétel projekt), valamint az ifjúság társadalmi szerepének erősítését (Bevonzó projekt) tűzték ki célul.
Ezek folytatásaként 2018-ban szeretnénk egy aktív diákokból álló csapatot létrehozni, akik az ifiklub nagyköveteként felmérik, aktualizálják és kommunikálják a helyi igényeket, ötleteket, hogy a fiatalok valóban Budaörsöt otthonuknak érezzék akár itt laknak akár csak tanulnak a városban.
A 2017-ben megvalósult jó gyakorlatokat 2018-ban is szeretnénk tovább vinni, mint az országos ifjúsági projektekben való aktív részvétel, a pályázatok felkutatása és a helyi diáksággal való szoros összefogás.
Ahogy 2017-ben úgy a következő évben is rendszeresen fogadjuk az iskolai közösségi szolgálat iránt érdeklődő diákokat a rendezvényeinken, de szeretnénk nekik nagyobb beleszólást adni a Klub életébe.
2018 az Európai Kulturális Örökség éve, így mi is készülök néhány rendkívüli kulturális, hagyományőrző programmal a fiatalok számára, és bízunk benne, hogy a látogatóink viszik majd a hírt, hogy Budaörsön milyen pezsgő, színes és minőségi ifjúsági élet zajlik!”
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment