Átadták az újjáépült vitorlázórepülő-emlékművet a budaörsi Farkashegyen
- Budaörsi INFÓ
- 2017 október 21.
(Budaörs, 2017. október 21. – Budaörsi Infó) 2017. október 21-én kora délután egy formális átadóünnepség keretében hivatalosan is átadásra került a budaörsi Farkashegyen található vitorlázórepülő-emlékmű. Köszönjük mindenkinek, aki támogatta a projektet, örülünk, hogy mi is részesei, mozgatórugói lehettünk ennek a repüléstörténeti eseménynek.
A 88 éves magyar vitorlázórepülés születési helyén immár egy impozáns objektum ismerteti az arra járókkal, hogy micsoda fontos helyszínről nem volt sokáig tudomása a köznek.
A Budaörsi Önkormányzatot Kálóczi Imre alpolgármester képviselte, aki rövid, de velős beszédében kitért az emlékmű újraépítésének történetére, amelyben a lelkes pilótacsapat mellett, kulcsszerepe volt szerkesztőségünk minden munkatársának, a Budaörsi Infónak is.
“Remélem, hogy nagyon sok ezer ember fogja látni ezt az emlékművet. A város nevében ígéretet teszek arra, hogy nem fogjuk hagyni, hogy olyan állapotba kerüljön, mint amilyen volt az előző.” – hangsúlyozta az alpolgármester.
Élőben jelentkeztünk a budaörsi Farkashegyről. Az újjáépült vitorlázórepülő-emlékmű átadása, 2017. október 21. (1. rész)
Közzétette: Budaörsi Infó – 2017. október 21.
A hely jelentőségét és történetét a következő előadó Révy László pilóta, alaposan ismertette az egybegyűlt érdeklődőknek, illetve az évente megrendezésre kerülő, főleg vitorlázórepülő pilótákból álló Katlan-túra résztvevőinek.
Élőben jelentkeztünk a budaörsi Farkashegyről. Az újjáépült vitorlázórepülő-emlékmű átadása, 2017. október 21. (2. rész)
Közzétette: Budaörsi Infó – 2017. október 21.
Az átadási beszédet egy jelképes nemzetiszínű szalag átvágása tette még ünnepélyesebbé, majd egyre több repülőgép tett tiszteletköröket a vitorlázórepülés bölcsője felett.
Az időjárás nem kedvezett a vitorlázórepülésnek, ezért inkább hajtóműves repülőgépek adtak lehetőséget ritka fényképek készítésére, amelyeken nemcsak az égen, hanem a földön is láthatóak szárnyak.
A közel egy évig tartó restaurációs folyamat ezzel tehát véget ért, az újjáépítő munkacsoport budaörsi tagjai és a munkálatokban résztvevő pilóták bebizonyították, hogy építő jellegű, kulturálisan is hasznos projektet akkor is végre lehet hajtani, amikor külső és belső tényezők akár egyszerre is a megvalósíthatatlanságra próbálnak folyamatosan rávezetni.
A kishitűség, a forráshiány és egyes hivatalok packázása a nemes célok elérését ugyan nehezítheti, de meg nem akadályozhatja, ha kellő elszántság és akarat lakozik a végrehajtókban.
Budaörs ismét felkerült a hazai repüléstörténet egy fontos lapjára, amelyről olyan sebességgel kopott le, mint ahogy az eredeti 1979-es Vitorlázórepülő-emlékmű az enyészetté vált.
Az új, pompázatosabb emlékmű és a hozzá tartozó tájékoztató tábla feladata ezentúl a gyönyörködtetésen kívül az is, hogy ne engedje ismét elfelejtődni a Farkashegy jelentőségét.
A helyszín megközelíthető a Domb utca felől, az Akácos útról nyíló erdei műúton („Szuszogó”), amely egy sorompótól indul.
A Farkashegy fokozottan védett természetvédelmi terület, ezért a kijelölt ösvényt elhagyni tilos!
Előzmények
Egy pilótákból és lelkes önkéntesekből álló munkacsoport a Budaörsi Infó támogatásával tavaly ősztől kezdődően dolgozott azon, hogy a magyar repüléstörténelem ezen fontos helyszíne ismét nevezetes legyen és évenkénti megemlékezésekkel lehessen tisztelegni a magyar vitorlázórepülésnek.
Néhány pillanatkép a folyamatról:
Korábbi cikkeink a témával kapcsolatban:
Emlékmű, ami nem is emlékmű Budaörs felett
Tihanyi Zoltán: Budaörsön található a magyar repüléstörténet egyik emblematikus helyszíne
Exkluzív hír – Újjáépül az emlékmű
Felkészülés az emlékműállításra Budaörsön
Milyen legyen a budaörsi Vitorlázó-emlékmű?
Ünnepélyes vitorlázórepülő-emlékmű átadó
Magyar repüléstörténeti jelentőségű emlékmű avatás Budaörsön
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment