Az állatorvos segít – Minden amit az álvemhességről tudni lehet

(Budaörs, 2017. május 23. – Budaörsi Infó) Az állatorvos segít rovatunkat tovább folytatjuk. Ehavi témánk az álvemhesség, amiről dr. Szaniszló Ferenc budaörsi állatorvost kérdeztük.

 

 

Vajon miért alakult így a kutyák nemi működése, hogy ez a jelenség kisebb-nagyobb mértékben, de szinte minden szukán lejátszódik?

“Valóban, a természetben semmi sincs véletlenül, mindennek valami célja van, és az élőlényeknél a leggyakoribb ok a faj fennmaradása. Minden életfolyamat – különösen a nemi működés – a genetikai kód fennmaradását szolgálja. Hogy a kutyák esetében mi célt szolgál az álvemhesség, ahhoz vissza kell menni az őseikhez, a farkasokhoz, vagy a vadkutyákhoz.

A farkasok falkában élnek, vagyis egy családot alkotnak, ami maximum 20 egyedből áll. A falkának egy vezér párja van, amit alfa-hímnek és alfa-szukának hívnak. Emellett még legalább 6-8 másik felnőtt is tartozik a családhoz, a többi kölyök. Egyedül és kizárólag a vezér pár szaporodik, minden kölyök tőlük származik.

Viszont a kölykök szoptatásában, nevelésében a többiek is részt vesznek, így a szukák is, amelyek a tüzeléskor nem termékenyültek, de ők maguk is hormonálisan végigélik a vemhességet és a vége felé tejet is termelnek, így képesek szoptatni mások kölykeit.”

 

 

gere_attila_rendorkutya_szoszi2

 

Ha minden szuka, minden tüzelés után álvemhes lesz, és ez az állapot a mai kutyatartás körülményei között már elvesztette létjogosultságát, akkor mondhatjuk azt, hogy tüzelés után minden nem vemhesült szuka beteg lesz?

“Ezt azért nem jelenthetjük ki, mert az egyes egyedek között nagyon eltérő mértékben jelentkezik a probléma. Az esetek kb. 70%-ban csak elenyészőek a tünetek és csak hormonálisan követhető le a folyamat. Ott a gond, ahol túlságosan hasonlóan zajlik, mint egy valódi vemhesség.”

 

Milyen jelek utalhatnak az álvemhességre?

“Az álvemhesség tünetei rendszerint 6-12 héttel a tüzelés után jelentkeznek. Már most megemlítem, ha a szuka már egyszer átesett az álvemhességen, nagyon valószínű, hogy ez többször is megismétlődik, akár minden tüzelés után.

 

A jellemző tünetek a következők:

– Vackolás- a kutya a takarókból, pokrócaiból védett vackot próbál építeni magának.
– Játékok szeretgetése- a kutya a labdáit, plüss állatait vagy akár cipőket és egyéb tárgyakat maga köré gyűjti, tisztogatja, úgy viselkedik, mintha kölykei lennének
– Az emlők megduzzadása- az emlők változó mértékben megnagyobbodnak, megnyomásukra tej ürülhet belőlük.
– Az emlők gyakori nyalogatása.”

 

kutyabarat_egyesulet3s

 

Milyen következményei lehetnek az álvemhességnek, mert ezek a viselkedési változások inkább érdekesnek, mint veszélyeseknek mondhatóak?

“A legjelentősebb veszélyforrást az emlőmirigyekben termelődő tej jelenti. Még ha a szuka saját magát szopja is, ez a tej hosszasan pang a mirigyben, ami napokon belül súlyos, fájdalmas és magas lázzal járó gyulladáshoz vezethet. Egyébként az önszopás még fokozza a tejképzést, ezért kerülendő.

Az emlőgyulladás biztos jele az emlők forró tapintata, bennük kisebb-nagyobb fájdalmas csomók tapinthatók, a láz miatt a kutya bágyadttá, étvágytalanná válik. A kezeletlen esetekben nagy gennyes tályogok is kialakulhatnak az emlőkben. Egyébként bizonyított, hogy a sokszor ismétlődő súlyos álvemhesség megnöveli az emlődaganatok kialakulásának valószínűségét.”

 

 

kutyabarat_egyesulet11

 

Mit tegyünk, ha ehhez hasonló tüneteket, illetve az említett viselkedésváltozást észlelünk a szuka kutyánknál?

“A súlyos gyulladással, lázzal járó esetekben a kutyának gyógykezelésre van szüksége. Ilyenkor olyan hormongátló gyógyszert alkalmazunk, ami 7-10 nap alatt mérsékli, majd teljesen megszünteti a folyamatot. Ha az emlőben már tályogok alakultak ki, akkor a megfelelő antibiotikus kezelés, szükség esetén sebészeti feltárás szükségeltetik.”

 
Tehet-e a gazdi valamit, amivel gyorsítani tudja a lezajlást?

“Bizony tud tenni, sőt a gyógyszeres kezelés mellett is szükséges jónéhány intézkedés megtétele. Ilyenek:
A labdákat, játékokat átmenetileg el kell venni a kutyától.
– Kevesebbet szabad simogatni a szukát, ugyanis a dédelgetés fokozhatja a tejelválasztásért felelős anyagok termelődését, és így az állapot rosszabbodásához vezethet.
– Csökkenteni kell az  eleség adagját, és éjszakára korlátozni szükséges  a vízfogyasztást.
– A sok mozgás felgyorsíthatja a javulást. Többet kell sétálni, esetleg labdázni a kutyával, azaz el kell vonni a figyelmét.
– Ha a kutya intenzíven nyalogatja az emlőit gallért szükséges rátenni, ugyanis ezzel stimulálja a tejtermelést.
– Nem szabad masszírozni az emlőket, ugyanis ez is csak fokozza a tejtermelést!
– Ha elindult az emlőgyulladás, akkor hűsítő borogatást érdemes teríteni a kutya hasára.

Egyébként az enyhébb esetek ezekkel a módszerekkel megoldhatók.”

 

 

kutyabarat_egyesulet2

 

Hogyan lehet megelőzni a problémát?

“Mint a méhgyulladásoknál is, a leghatékonyabb megelőzés az ivartalanítás. A már kialakult álvemhesség lefolyását nem változtatja meg az elvégzett ivartalanítás, azonban a későbbi álvemhességeket biztosan megelőzi. Emellett az emlődaganatok kialakulásának valószínűsége is csökken az ivartalanított kutyákban. Így mindenképpen érdemes megfontolni az ivartalanítást (nemcsak) a gyakran álvemhes kutyák esetében, ugyanis a néhány napig tartó kellemetlenséggel, súlyos betegségek előzhetők meg.”

 

kutyak

 

(Budaörsi Infó)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.