Ülésezett a képviselő-testület – A Volánbusz Zrt. veszi át a város területén közlekedő helyközi buszjáratok üzemeltetését
- Budaörsi INFÓ
- 2017 március 23.
(Budaörs, 2017. március 23. – Budaörsi Infó) A Volánbusz Zrt. veszi át a város területén közlekedő helyközi buszjáratok üzemeltetését, amelyhez hozzájárulását adta Budaörs Város Képviselő-testülete 2017. március 22-én tartott rendkívüli ülésén.
Bár a rendkívüli ülésen nem kell beszámolnia a két ülés közötti tevékenységéről a polgármesternek, Wittinghoff Tamás két jelentős ügyet fontosnak tartott megosztani a képviselőkkel.
Az egyik a Budaörs határában lévő lőtérrel kapcsolatos. Két évnyi alapos vizsgálódás után az Alapvető Jogok Biztosa és az ombudsman jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese megállapították, hogy törvénytelenül adta ki az illetékes hatóság a budaörsiek százainak életét megkeserítő lőtér üzemeltetési engedélyét.
A hatályos jogszabályok szerint a több száz szomszédos telektulajdonosnak is lett volna beleszólása az engedélyezésbe, ám őket – akárcsak az önkormányzatot – elmulasztották bevonni az eljárásba. Ráadásul a létesítmény természetvédelmi területen egyáltalán nem is kaphatott volna engedélyt. Kiderült az is, hogy mindenféle engedély nélkül olyan új lőpályát alakítottak ki, amelyen már golyós fegyverekkel is lehet gyakorolni.
Az ombudsmanok felügyeleti eljárást kezdeményeztek a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságnál. A polgármester bízik benne, hogy a vizsgálat eredményeként a lőteret bezárják. Addig is megvizsgálják, hogy mit tehet az önkormányzat a saját hatáskörében.
Majd arról számolt be, hogy az úgynevezett „szolidaritási” hozzájárulás címén a várostól elvont 2,1 milliárd forint visszaperlésének ügyében hol tartanak. Mint ismeretes a közoktatás államosítása kapcsán az állam, ígérete ellenére egyfajta különadót vetett ki az önkormányzatokra. Budaörsre akkora összeget, ami több, mint tíz százaléka annak, mint, amennyit a többi önkormányzatra összesen kiróttak.
Az önkormányzat azonnal jelezte, hogy mindenféle jogorvoslati lehetőséget ki fog használni, így polgári peres eljárást is kezdeményeztek. Nagyon biztató – fogalmazott a polgármester, hogy az eljáró bíró rendkívül rövid határidővel tűzte ki az első tárgyalási napot. Egyúttal 30 napot biztosított az államnak, hogy kifejtse jogi érveit az ügyben.
A város azt is kérte a beadványában, hogy a jogi procedúra lezárulásáig akadályozza meg a bíróság a havi részletekben történő elvonást.
Napirend előtti felszólalásában Simándi Szelim (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) jelezte, hogy egy építkezés miatt sok helyen megsérült az útburkolat a Kökény utcában.
Lőrincz Mihály, a Műszaki Ügyosztály vezetője közölte, hogy már el is ment a felszólító levél a kivitelezőnek, aki köteles kijavítani az okozott károkat.
Gáspár Béla (Fidesz-KDNP) azt kifogásolta, hogy már két éve megígérték a Fodor utca lakóinak, hogy felújítják az útburkolatot.
A polgármester emlékeztette a képviselőt, hogy ez a beruházás szorosan kapcsolódik az úgynevezett BKISZ projekthez, amely a Budaörsön keletkezett szennyvizet fogja szállítani a csepeli víztisztítóba. Addig pedig nem lehet az utcát felújítani, amíg ki nem cserélik itt is a csatornát. Egyébként a szükséges pénz szerepel a 2017. évi költségvetésben, amiről a képviselőnek is tudnia kellene – fejezte be válaszát.
Dr. Molnár Gábor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) a Farkasréti út lakóinak kérését tolmácsolta, akik valamilyen módon korlátozni szeretnék, hogy a lakásaik előtt ne száguldozzanak az autók.
A Műszaki Ügyosztály meg fogja vizsgálni, hogy mit lehetne tenni a forgalomcsillapítás érdekében.
Dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arra hívta fel a figyelmet, hogy a Garibaldi útnál a visszaforduló sáv felfestése rossz, és ez zavart okoz az autósoknál. Lőrincz Mihály, a Műszaki Ügyosztály vezetője válaszként elmondta, hogy már tárgyalnak a MOL-lal, a terület tulajdonosával a lehetséges megoldásokról.
Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) kérte, hogy gondoskodjanak a sérült kültéri szeméttárolók cseréjéről, illetve tisztítsák ki az eltömődött vízelvezető aknákat.
Császárné Kollár Tímea (Jobbik) szerint a valós igényekhez kellene igazítani a belső buszjárat menetrendjét bizonyos napszakokban. Jelezte, hogy a hegyoldalról a főútra csatlakozó utcákban nagy sebességgel közlekednek a kiránduló kerékpárosok, és a beláthatatlan kereszteződéseknél ez komoly balesetveszélyt jelent.
Dr. Bakó Krisztina (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) észrevételezte, hogy a Máriavölgyi úton lévő természetvédelmi tábla megrongálódott, sürgősen cserélni kellene.
Első napirendi pontként feloldották a 9000 helyrajzi számú ingatlan esetében a Frankhegy területére vonatkozó változtatási tilalmat.
Módosították a Szervezeti és Működési Szabályzatról szóló helyi rendeletet. E szerint az önkormányzat tulajdonában álló víziközmű hálózathoz történő utólagos csatlakozás esetén a hozzájárulás mértékéről és a megfizetés módjáról elsőfokú határozatban döntenek.
Felszabadították a szükséges összeget a céltartalékból a Csata utcai 20kv-os szabadvezeték föld alá helyezéséhez.
Jóváhagyta a testület, hogy a Volánbusz Zrt. vegye át a Budaörs területén közlekedő helyközi buszjáratok üzemeltetését.
Elfogadták az energiamegtakarítási intézkedési tervet.
Régóta szeretné az önkormányzat, hogy a Magyar Közút Nonprofit Zrt-től átvegye a fontosabb budaörsi útszakaszokat, mert enélkül nem végezheti el a város a hibák kijavítását. Most megtörtént az első ilyen szakasz – a Károly király út egy részének – helyi közúttá történő átminősítése.
Elfogadta a testület azt a tájékoztatást, amely szerint mégsem indul el a város azon a pályázaton, amely az országos ASP rendszerhez való csatlakozást támogatná. Nincsenek meg ugyanis azok a műszaki feltételek, amelyek lehetővé tennék a pályázást.
Végül zárt ülésen döntöttek egy a Budakeszi utcában lévő ingatlannal kapcsolatos településképi bejelentési eljárás ügyében.
(Forrás: budaors.hu)
facebook:
0 Komment