Nem áll meg a felívelő tendencia a budaörsi ingatlanpiacon
- Budaörsi INFÓ
- 2017 március 16.
(Budaörs, 2017. március 15. – Budaörsi Infó/ingatlannet) A lakásárak emelkedése tavaly sem állt meg, az élen továbbra is Budapest áll, ahol egy használt ingatlan átlagára év végére meghaladta a 20 millió forintot. Ezzel éves viszonylatban 3 millió forinttal növekedett az átlagár, az elemzők szerint azonban elérte a plafont, és jelentős bővülésre már nem kell számítani.
Megállt az áremelkedés
2016-ban ugyan visszafogottabb volt az áremelkedés, az értéke azonban még így is meghaladta a 10%-ot, ezzel párhuzamosan az eladott lakások összetétele az alacsonyabb értékűek felé tolódott. Mivel a vásárlók egyre kisebb alapterületű lakások mellett teszik le a voksukat, így a négyzetméterárak tekintetében nagyobb – 19%-os- volt a változás. A drágulás megtorpanását tükrözi a vevők számának mérséklődése, a forgalom stagnálása és alku mértékének növekedése. Az eladói oldalon számos túlértékelt lakással lehet találkozni, 2018-ban az újlakások piacra kerülésével azonban a tulajdonosoknak érdemes lesz korrigálniuk a hirdetési árakat.
Csökkent a család házak értékesítési ideje
Az ingatlanpiaci lendület mérséklődését tükrözi az értékesítési idő változása is. A leggyorsabban a panellakások találnak új gazdára, a legtöbb időt pedig a családi házak értékesítése igényli, melyet az alapterületből adódó magasabb ár és az elhelyezkedés is magyaráz. Az értékek mögött eltérő tendencia érvényesül, a családi házak esetén éves viszonylatban 14%-kal csökkent az eladáshoz szükséges idő, míg a paneleknél 15%-kal emelkedett az arány. Az ország területei között ebben az esetben is különbségek mutatkoznak, a keleti régiókban a panelek, a nyugati területeken a használt téglalakások voltak népszerűek, a családi házak pedig Pest megyében találtak könnyebben vevőre. Idén a szakértők szerint a fővárosban és környékén, illetve nyugati országrészben lesz könnyebb dolguk az eladóknak.
Egyenletes ütemben drágulnak a budaörsi ingatlanok
A 2016-ban országos szinten visszafogott árnövekedés területenként eltéréseket takar, egyes régiókban stagnálás, más térségekben dinamikusabb bővülés, míg néhány megyében – Nógrád, Somogy – csökkenő tendencia mutatkozott. A fővárosi agglomeráció városaiban is tapasztalható az árváltozás különbsége: Gödöllőn 4,5%-kal, Szentendrén és Budaörsön több mint 9%-kal, Érden 11%-kal, Vecsésen pedig 15%-kal emelkedtek az átlagos négyzetméterenkénti árak. Ez az ütem az év első két hónapjában lassult, a kiemelt városokban további 0,5-2%-os árnövekedés mutatkozott.
A Budaörsön eladó családi házak átlagos négyzetméterenkénti árai agglomerációs viszonylatban kiemelkedőek, Szentendre, Gödöllő, Budakeszi és Üllő árszínvonalánál 13-80%-kal drágábbak. A lakások piacán is hasonló eltérések vannak, a téglalakások szegmensében viszont az átlagos Ft/m2 árak közel azonosak a szentendrei szinttel. A panellakásoknál élesebb a differenciál, Budaörsön 27-60%-kal magasabb átlagárakon vásárolható meg az adott típus, mint más, fővároshoz közeli városokban.
(Budaörsi Infó/Ingatlannet.hu)
facebook:
0 Komment