Irány Brüsszel – A Budaörsi Tanoda beszámolója és tervei
- Budaörsi INFÓ
- 2017 február 21.
(Budaörs, 2017. február 21- Budaörsi Infó) Felkerestük a Budaörsi Tanodát és arra kértük őket, hogy értékeljék az elmúlt évüket és meséljenek nekünk arról, mit terveznek idén.
Lakatos György, a Budaörsi Tanoda megbízott vezetője a Budaörsi Infónak elmondta, hogy az övéké az egyik legrégebbi tanoda Magyarországon, ugyanis 1998 óta működik.
Azóta (ellentétben más tanodákkal) egyetlen pillanatra sem állt meg a munka a Tanodában. Ezt azért fontos megjegyezni, mert a magyarországi tanodák szinte kivétel nélkül állami vagy EU-s pályázati támogatásokból tartják fenn magukat, de ezek a támogatások rendkívüli módon kiszámíthatatlanok. Több alkalommal előfordult, hogy két pályázat között több hónap vagy akár 1 év is eltelt, amíg a tanodák pályázni tudtak, és még több idő telt el, hogy a megnyert támogatáshoz hozzáférjenek. Ez idő alatt a tanodák szüneteltették működésüket, ami – finoman szólva – kissé szerencsétlen helyzetet teremtett. Természetesen a kialakult állapotok miatt a tanodák vagy fenntartóik nem hibásak, őket okolni az ilyen rendszertelem működés miatt nagy hiba lenne.
“A Budaörsi Tanoda többek között annak – és leginkább annak – köszönheti zavartalan működését, mert Budaörs Város vezetése, a helyi iskolák, a családsegítő felismerték, hogy egy ilyen intézménynek óriási szerepe van a gyerekek és a fiatalok iskolai előrejutásában, a tanulásban, a fejlesztésekben, a közösségi tevékenységben. Ennek köszönhetően Budaörs Város Önkormányzata hosszú évek óta biztosítja a Budaörsi Tanoda működését.
A Budaörsi Tanoda legfontosabb tevékenységei: a budaörsi iskolás (általános iskola, középiskola, felsőoktatás) gyerekek és fiatalok fejlesztése, korrepetálása, tanulásban való segítés, tehetségfejlesztése.”
Kik lehetnek a Budaörsi Tanoda tagjai, diákjai?
“Aki Budaörsön lakik és iskolába jár (általános iskola, középiskola, felsőfokú intézmény) vagy, aki Budaörsre jár iskolába, de nem budaörsi lakos.”
Kik tanítanak a Budaörsi Tanodában?
“Jelenleg 5 szakképzett pedagógus, 2 felsőfokú iskolába járó önkéntes és 12 középiskolás önkéntes tanít nálunk. Matek, fizika, kémia, magyar nyelv és irodalom, történelem, földrajz, biológia, angol és német nyelv, természetismeret tantrágyakat oktatunk és magyar nyelvet magyarul nem beszélők számára.”
Kinek érdemes felvenni a kapcsolatot a Tanodával?
“Szerintem annak, aki jól tanul és ezt a jó szokását szeretné megtartani, akinek nehézségei vannak a tanulásban és szeretne jobban és könnyebben tanulni, aki egy jó csapat, közösség tagja szeretne lenni, ahol a tanulás mellett lehet énekelni, focizni, kirándulni, táborozni.”
Milyen programokat szerveztetek 2016-ban?
“Az elmúlt évben 130 gyerek és fiatal tanult a Budaörsi Tanodában vagy vett részt különféle programokban. Jelentős részben általános iskolások, illetve középiskolások, de voltak felsőfokú intézményekben tanulók is. A Tanoda tevékenységének közel 80%-át ez a munka teszi ki.
Ez a tevékenység kevésbé látványos és látható, de rendkívül eredményes, hiszen a Tanodába rendszeresen járó gyerekek közül a legtöbben javítottak tanulmányi eredményeiken, illetve a jó tanulók meg tudták tartani eredményességüket.
A korrepetálás és a tanulásban való segítés mellett olvasás-, írás-, szövegértés fejlesztés, matematikai fejlesztések is voltak/vannak a tanodában. A Budaörsi Tanodába az összes budaörsi általános- és középiskolából járnak gyerekek. Vannak olyan gyerekeink is, akik budaörsi lakosok, viszont Budapestre vagy Törökbálintra járnak iskolába.
Nagy hangsúlyt fektetünk a tehetségfejlesztésre. Folyamatosan figyeljük a kollégákkal a gyerekek tehetségterületeit, azt, hogy melyik gyerek miben tehetséges. Ugyan a Tanodában nem tudjuk és nem is lehet minden tehetségterületet fejleszteni, segíteni, de partnereinkkel közösen tudjuk ezt a munkát végezni.
Az alábbi intézményekkel tartunk fenn szoros kapcsolatot a gyerekek fejlesztése, segítése érdekében: Magyar Máltai Szeretetszolgálat, Károli Gáspár Református Egyetem, Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium, Polgár Alapítvány, SZAC – Budapest Labdarúgó Klub, Magyar Állami Operaház, Közös Esély Egyesület.
A gyerekek és a fiatalok között kiváló sportolók, énekesek, színész tanulók, táncosok vannak, akiket folyamatosan segítünk és támogatunk.
De ezen kívül vannak egyéb tanodai programjaink is, mint például:
ÖKO Program, melynek keretében rendbe tettük a Tanoda udvarát, fákat és füvet ültettünk.
Családi Nap: a tanodás gyerekek a szüleikkel együtt vettek részt a programban, amelynek keretében európai uniós vetélkedőt, táncházat, focimérkőzést szerveztünk, 2 alkalmat valósítottunk meg.
Tehetségnap a Budaörsi Tanodában: a labdarúgás, a népzene és néptánc, a sakk, a rajz területén mértük fel a gyerekek tudását. Három alkalmat szerveztünk.
Más tanodákkal való találkozó: Pécsen, Szendrőládon, Lucfalván, Mátraverebélyen, Hodászon, Bátonyterenyén tettünk látogatást, ahol szintén működnek tanodák.
Labdarúgó kupán való részvétel: Verőce, 2016. június 12. (I. helyezett lett a Budaörsi Tanoda focicsapata).
Vannak nyári táboraink is:
Tarnazsadányi gyermektábor: 2016. június 20–25-ig: a budaörsi és a tarnazsadányi gyerekek nyaraltak együtt, programok: népzene, néptánc, vetélkedők, sport, játék.
Fonyódi gyermektábor: Budapest IX. kerületi gyerekekkel közös tábor, 2016. július 04–10-ig.
Részvétel a krakkói és az auschwitz-i Nemzetközi Holokauszt Megemlékezésem, holokauszt táncballada valamint népzenei és néptánc előadások megtartása, 2016. augusztus 01–04-ig.
Nyírgyulaji tábor: hodászi és budaörsi tanodás gyerekekkel, 2016. augusztus 08–14-ig.
3 napos jutalom kirándulás, Velence – Agárd, 2016. szeptember 9–11.
3 napos jutalom kirándulás, Velence – Agárd, 2016. november 11–13., Országos Ifjúsági Nemzetiségi találkozó.
Előadásokon és fesztiválokon is szerepeltünk:
Országos Nemzetiségi Tanulmányi Verseny, 2016., Országos Cigány Önkormányzat, népzenei előadás, táncház.
Az összes budaörsi iskolában népzenei és néptánc előadást tartottunk, 2016. április, május.
Részvétel a Budaörs Fesztiválon, 2016. május 07.
Részvétel a PODO – HÍD Fesztiválon, 2016. május 05.
Részvétel a Budaörsi Ki Mit Tud?-on, 2016. május 11.
Népzenei és néptánc előadás az Illyés Gimnáziumban, 2016. június 06-án.
Népzenei és néptánc előadás az EMMI-ben, 2016. június 30-án.
Holokauszt megemlékezésen előadás, Nemzeti Színház, 2016. július 08.
Holokauszt táncballada előadás, Budapest, Gát utcai katolikus templom.
Népzenei előadás a Budaörsi Idesüss Fesztiválon, 2016. augusztus 27.
Népzenei és néptánc előadás a Berekfürdőn megrendezett Országos Missziós Találkozón, 2016. október 01.
Népzenei és néptánc előadás az Országos Roma Mentor Program kiállításán és konferenciáján, Budapest, Ombudsmani Hivatal, 2016. december 12.
Karácsonyi műsor keretében népzenei és néptánc előadás a Budaörsi Városházán, 2016. december 15-én.
Az idei évben milyen terveitek vannak? Mi lesz a legközelebbi programotok?
“A Tanoda 2017-ben folytatja legfontosabb tevékenységét: a gyerekek és fiatalok tanítása, korrepetálása, fejlesztése, tanulásban valós segítése. Ahogyan már említettem, ez a terület teszi ki a Budaörsi Tanoda tevékenységének a 80%-át.
Már most 120 tanulónk van, és ez a szám év végére elérheti a 140 főt. Ennek az az oka, hogy év vége felé, amikor közelednek a vizsgák, érettségik, dolgozatok megírása, nos ilyenkor sokkal többen keresik fel a Tanodát, hogy segítsünk nekik. Alapvetően ez nem probléma, mert tudunk igazodni a gyerekek ilyen jellegű elvárásaihoz, tanáraink rugalmasak. Akkor jelentkeznek nagyobb problémák, amikor a gyerekek és a szülők azt várják el a munkatársaktól, hogy néhány hét alatt „csodát” tegyenek: tegyék képessé a gyerekeket arra, hogy eredményesen vizsgázzanak le annak ellenére, hogy súlyos elmaradásaik vannak. Sok esetben tudunk segíteni, de előfordult már, hogy a „beteget” nem tudtak már megmenteni tanáraink. Ezért azt javasoljuk, hogy a probléma, a baj első jeleinél keressék meg a szülők és a gyerekek a Tanodát.
A tehetségfejlesztés, tehetséges felkutatása és segítése továbbra is kiemelt helyen szerepel a Tanoda életében.
“A Budaörsi Tanoda Énekcsoportja ebben az évben is részt vesz fesztiválokon, rendezvényeken, különféle programokon, ahol a népzenei előadások mellett a néptánc és néhány könnyűzenei ének is szerepelni fog. A próbákat a Tanoda épületében szervezzük meg heti rendszerességgel, bárki csatlakozhat. Magyar, cigány, szerb, olasz, orosz, zsidó dalokat tanulunk, valamint magyar és cigány néptáncokat, de kortárs táncokat is.
Kiemelt helyen szerepelnek azok a rendezvények, programok, amelyek Budaörsön szerveződnek: Budaörs Fesztivál, Idesüss Fesztivál, karácsony, nőnap, iskolai előadások.
Ellátogatunk, felkeresünk más tanodákat, ahol a népzenei és néptánc mellett focimeccseket szervezünk a gyerekeknek.
2017-ben létrehoztunk egy amatőr kispályás focicsapatot, Budaörsi Tanoda Amatőr Futball Klub néven. Kupákon, különféle amatőr focieseményeken veszünk részt a csapattal. Bárki csatlakozhat a csapathoz. Egyelőre 14–18 éves korosztályú a csapat, később kisebb gyerekeknek is szervezünk csapatot.
Nyári táborokat szervezünk, közösen más közösségekkel. Előreláthatóan 3 táborunk lesz ebben az évben.
Nemzetközi programok:
Brüsszeli Tanulmányút: 2017. március 21–25-ig, program: EU Parlament megtekintése, Brüsszeli Nemzetközi Iskola látogatás, találkozó EU-s képviselőkkel, népzenei és néptánc előadás a Brüsszeli Magyar Intézetben. 14 fő vehet részt a programban.
Nemzetközi Zsidó Fesztivál Türingiában, Németországban, 2017. szeptember 02–05-ig, program: holokauszt táncballada előadása, népzenei és néptánc előadások. Létszám: 15 fő.
Kik vesznek részt a brüsszeli utazáson, milyen apropóból és milyen céllal mentek?
“A brüsszeli tanulmányút egyfajta jutalom azoknak a tanodás gyerekeknek, akik még a tavalyi évben, 2016. május 05-én részt vettek a PODO–HÍD Fesztiválon, a hol a Budaörsi Tanoda csapata több első és 2. helyet gyűjtött be. Tehát ők vehetnek részt a programban.
A program célja: megismerkedni EU-s képviselőkkel és az EU-val, az EU Parlament megtekintése, látogatás egy brüsszeli nemzetközi iskolába, néptánc és népzenei előadás a megtartása a Brüsszeli Magyar Intézetben, ismerkedés Brüsszellel. Ehhez a programhoz már nem lehet csatlakozni.”
A Tanoda elérhetőségei:
Telefonszám: +36/30-649-83 59, +36/23-414-217
E-mail: budaorstanoda@gmail.com
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment