„Úton útfélen” közlekedésbiztonsági bábverseny
- Budaörsi INFÓ
- 2016 március 07.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság Balesetmegelőzési Bizottsága szervezésében rendezik meg az ”Úton – útfélen” elnevezésű közlekedési és baleset-megelőzési témájú bábversenyhez.
A versengés évről évre egyre népszerűbbé vált az oktatási intézmények, a gyermekek és a pedagógusok körében is. Az elmúlt években az érdeklődők magas számára tekintettel már a szomszédos megyékből is fogadtunk versenyző bábcsoportokat. Elmondható, hogy aki megismerkedett a verseny tematikájával, a zsűri tagjaival – akik többnyire évről évre azonos személyek – a programban rejlő lehetőségekkel, a szervezők által biztosított műsorral „törzsversenyzővé” vált a bábversenyek sorában.
A verseny célja a gyermekbalesetek megelőzése. A rendezvényre való felkészülés alatt az óvodások és kisiskolások játékos formában ismerkedhetnek meg a közlekedés szabályaival, melyek elsajátítása már kisgyermekkorban igen fontos, hiszen életük folyamán állandóan közlekednek, gyalogosan, kerékpárral vagy utasként részt vesznek a közúti forgalomban. Az előadott darabok gyakorlása során a gyerekek megtanulnak egymással együttműködni, csapatban dolgozni.
A versenyre olyan óvodás és általános iskola alsó tagozatos gyermekekből álló csoportok jelentkezését várjuk, akik közlekedéssel kapcsolatos történetet, mesét adnak elő saját készítésű bábokkal.
Az évek tapasztalatai alapján kizárólag a bábelőadásokat tudjuk elfogadni a verseny során, mely lehet kesztyűbáb, alsó vagy felső marionett.
Nem minősül bábprodukciónak az óvodai játékokból összeállított eszközök mozgatása, a gyermekek jelmezbe öltöztetése és a színdarab előadás sem.
Évről-évre a fellépők nagy szeretettel és izgalommal készülnek, produkcióikkal mind a szervezőknek, mind a meghívott vendégeknek és a zsűritagoknak maradandó élményt okoznak.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság illetékességi területén lévő közoktatási egységekből intézményenként csupán egy bábcsoport nevezhet, azonban a produkciókat előadó csoportok létszáma nem került korlátozásra.
A versenyre nevező bábcsoport név szerinti létszámát és a kísérők nevét, elérhetőségét a jelentkezési lapon kérjük feltüntetni.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján idei évben is különválasztjuk az óvodások és az iskolás korosztály versenyét. Először az óvodások, majd az iskolások mutatkozhatnak be bábprodukciójukkal.
A csoportok fellépései között rendelkezésre álló rövid időközökben szabályismeretre épülő, rövid KRESZ vetélkedőt tartunk kérdés – felelet formában és a helyes válaszokat díjazzuk.
Az előadások időtartama: maximum 10 perc (Az időtúllépés pontlevonással jár, melyet szigorúan ellenőrzünk.)
Értékelési szempontok:
Színházművészeti szempont alapján:
– Bábok, segédeszközök, díszlet kidolgozottsága (saját készítésű vagy készen vásárolt eszközök);
– Előadásmód (a cselekmény egy-egy mozzanatának ábrázolása);
– Játékmód (az előadás azon módja, ahogyan az előadók együttesen a darabot játsszák, egységes mivolta az előadásnak);
– A történet kidolgozottsága (a cselekmény kezdetétől a végéig, hogyan épül fel a történet);
– Színpadkép összhatása;
– A darab logikai felépítése, kreativitás;
– Nyelvezet, szövegismeret, vizuális (díszlet, kellékek), akusztikai (zene, hanghatások) jelek.
Pedagógiai szempont alapján:
Milyen nevelő hatással bír a közönségre.
Milyen játékosan, az életkori sajátosságoknak megfelelően dolgozták fel a témát.
Az együttműködés színvonala, mennyire valósult meg az előadó gyermekek között.
Közlekedési szabályismeretek alapján:
A közlekedési szabályok érvényesülése a műben.
A KRESZ ismerete a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelően.
Szakkifejezések, idegenszavak használata.
Pontozás:
Színházművészeti szempont:
25 pont Pedagógiai szempont:
25 pont Közlekedési szabályismeretek:
25 pont Összesen:
75 pont
Színpadkép, bábok, segédeszközök, jelmezek (12 pont) Nevelő hatás érvényesülése (5 pont)
Gyermekek együttműködési színvonala (10 pont)
Életkori sajátosságoknak megfelelően dolgozták-e fel a témát (10 pont) Közlekedési szabályok érvényesülése a műben (10 pont)
75 pont
Előadásmód, játékmód,
Történet kidolgozottsága (7 pont)
KRESZ ismerete a gyermekek életkori sajátosságainak megfelelően (10 pont)
Kreativitás (3 pont) Szakkifejezések használata (5 pont)
Nyelvezet, szövegismeret (3 pont)
Díjazás:
A kategóriánként az I-III. helyezett csoport értékes díjakat kap, továbbá minden csapat számára különdíjakat osztunk ki.
A verseny során kizárólag a bábprodukciókat tudjuk értékelni.
Felhívjuk a felkészítő pedagógusok figyelmét, hogy törekedjenek elhatárolódni azoktól az elképzelésektől, amely szerint egy korábban elkészített/felvett és a rendezvény során levetített „videót” mutatnak be. Nevezni csak a korábbi versenyeken még be nem mutatott darabokkal lehet. A darabban törekedjenek egy-egy szituáció vagy közlekedési szabály részletesebb bemutatására, mintsem minden témát érintő előadásra.
A verseny helyszíne: Rendőrségi Igazgatási Központ, Auditórium, 1139 Budapest, Teve utca 4-6. szám
Időpontja: 2016. november 17. (csütörtök) 9.30 és 16.00 óra között (érkezés és regisztráció 08:30 – 09:15 óra között)
Az óvodások előadásaival kezdődik a program, az iskolások kezdési időpontja a résztvevők létszámától függően módosulhat, részletes programot ezért a nevezések beérkezése után küldünk a jelentkezők részére.
A versenyre való jelentkezés jelen szabályzat elfogadását jelenti, a nevezési lapokat 2016. november 1-ig a PacsutaA@pest.police.hu elektronikus levélcímre kell megküldeni.
facebook:
0 Komment