Robotok küzdöttek a győzelemért a hétvégén Budaörsön
- Budaörsi INFÓ
- 2015 november 30.
(Budaörs, 2015. november 30. – Budaörsi Infó) Európa szerte ezen a héten több kutatással és fejlesztéssel, műszaki oktatással foglalkozó intézmény nyitotta meg kapuit a közönség előtt, betekintést engedve a robotfejlesztés kulisszatitkaiba, hogy tudomást szerezhessünk a különböző alkalmazások lehetőségeiről. Így történt, hogy már másodszor – a ROBOKTAT szakkör és a Budaörs Városi ifjúsági Klub szervezésében – Budaörs közönsége előtt is bemutatkoztak a szakma jeles képviselői, és diákok is.
Székely Viola, a Budaörsi Infónak elmondta, hogy Budaörsnek van egy olyan kis csapata, akik egy héttel ezelőtt a FIRST LEGO League nemzetközi verseny debreceni regionális fordulójának második helyezettjei lettek.
“A FIRST LEGO League (FLL) egy 10-16 éves diákoknak szóló nemzetközi verseny, melynek alapja egy élvezetes, szórakoztató robotverseny.
3-10 fős csapatokban dolgozva egy előre megadott témában kutatást kell végezniük a diákoknak, és egy teljesen automatikusan működő robotot kell megtervezniük, programozniuk és tesztelniük úgy, hogy az képes legyen küldetését elvégezni egy terepasztalon.
A feladatot és a terepasztalt a csapatok előre megkapják, így a tanórák után van idejük a felkészülésre.
A versenyen résztvevő csapatok a feladatmegoldás közben végigjárják egy valóságos termékfejlesztés minden lépcsőfokát. 2015-ös év tematikája a hulladékgazdálkodás volt.”
A budaörsi csapat egy egyedi ötlettel ált elő, és így sikerült dobogós helyet elérniük. Az emberi hajat választották kutatási témájuknak, majd végigkövették a levágott haj útját az újrahasznosítás felé. Maguk gyűjtötték az adatokat, fodrász szalonokból a mintákat, és a kísérleteket is maguk végezték el.
“Az eredmények elgondolkodtatóak, hisz a haj nagyon jó szigetelő, a haj aminosavakat tartalmaz, magas nitrogén tartalma miatt a haj tápszer a talajnak, olajszívó tulajdonsága miatt pedig olajkatasztrófákban használhatjuk. Csak szelektíven kellene gyűjteni!
A kis kreatív csapat tagjai pedig Farkas Mirtill, Pakot Kinga, Pálmai Gergő, Erdős Mátyás, Hervay Bence és Nagy Máté voltak.”
2015. november 28-án a Városi Ifjúsági Klubban a Csodálatos robotom elnevezésű pályázat díjkiosztására került sor.
A pályázók feladata az volt, hogy motoros meghajtású, akár távirányított LEGO Technic vagy LEGO Mindstorms elemekből épült robotot építsenek, amely önállóan is működik, nem csak távirányítással.
A következő robotok és építőik szálltak harcba és értek el helyezéseket:
1. helyezett: Igaz/Hamis Robot, Nagy Levente
Az első helyezést az Igaz/Hamis robot nyerte el, amely kérdéseket tett fel. Ha a válaszunk a kérdésre igen volt, akkor egy zöld rudat kellett oda adni neki, ha nem akkor pedig pirosat. A készítője úgy programozta, hogy ha helyesen adjuk meg számára a választ, akkor pontot adjon.
2. helyezett: Piros Pacsi Robot, Prókai Gábor
A második helyezett robot ha odanyújtottuk neki a kezünket piros pacsi játékot játszott velünk. Véletlen szerű időközönként ráütött a kezünkre.
3. helyezett: Tomi kis Robotja, Lánczi Tamás
Tomi kis Robotja egy sétáló robot volt, aki akár papír zsebkendőt is oda tudott vinni a gazdájának.
4. helyezett: Gondolatolvasó Robot, Róka Péter
A gondolatolvasó robot egy algoritmus segítségével kitalálta, hogy melyik az a szám amire gondolunk. Ki kellett találnunk egy számot, ő megmondta, hogy mennyit adjunk hozzá vagy vonjunk ki, majd pedig leírta a végeredményt.
5. helyezett: Hot Willy Robot, Jaczina Roland
Hot Willy, egy okos autórobot, amihez ha közeledik egy tárgy, kitér az útjából, elkezd hátrálni.
6. helyezett: Robot büfé automata, Kővári Viktor
(Sajnos ez a robot nem tudott eljönni a versenyre.)
A robot büféautomata, képes mozgásra és érintésre cukrot ad.
7. helyezett: Plutó Járó robot, Salomon Brunó
A Plútó járó robot képes bizonyos távolságokat megtenni és elkerülni az ütközést.
8. helyezett: Felvonó Robot, Rákos Bendegúz
A felvonó robot piros szín érzékelése esetén a beépített ajtóit kinyitja, kék szín érzékelése esetén pedig becsukja. Fel és le tud haladni, és addig folytatja a mozgást, amíg le nem állítják.
Különdíj: Katasztrófa elhárító robot, 2bit csapata, Nyíregyháza
(Sajnos ez a robot nem tudott eljönni a versenyre.)
A katasztrófa elhárító robot érzékelői segítségével tudja, hogy mikor kell megfordulnia. A pontból el tud jutni B pontba azon az útvonalon. amit megadunk neki. Az út végén fel tud venni egy megadott tárgyat, és azt képes szállítani is.
A díjkiosztást követően három előadás következett a témában.
Elsőnek bemutatkozott Somorjai Gergő, az ELTE Biológiai Fizika Tanszékének munkatársa, aki “Repülő robotok” címmel tartott előadást.
Következett a PULI Space Technologies, a Google Lunar XPRIZE magyar versenyzője, dr. Pacher Tibor. Róla már korábbi cikkünkben olvashattak.
A záróelőadásban Vecsei Ákos (REBOT) mutatott be hulladékból készült robot-ötleteket.
Gratulálunk a fiatal kis tehetségeknek!
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment