“Az Illyés-oszlopai” avató ünnepség Budaörsön
- Budaörsi INFÓ
- 2015 november 03.
(Budaörs, 2015. november 3. – Budaörsi Infó) 2015. november 5-én, 17 órakor avatják fel az “illyésoszlopait”. A budaörsi Illyés Gyula Gimnázium 2015-ben ünnepli fennállásának 50. évfordulóját. „Az illyésoszlopai” alkotásának első fázisai az 50. évforduló fő rendezvényéhez, a tavaszi öregdiák találkozóhoz kapcsolódtak.
Köszöntőt mond Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármestere.
Avató beszédet mond: Visy András (író, dramaturg)
Az esemény ideje alatt kamarakiállítás keretében megtekinthető Visky András, Ráthonyi Kinga, Neil Wolstenholme kétnyelvű képeskönyve.
A közösségi művészeti alkotás célja, hogy majdnem 600 résztvevő volt és jelenlegi tanárok és diákok, dolgozók, és az iskolához más módon kapcsolódó személyek bevonásával megemlékezzen az évfordulóról, s egyben lenyomatot képezzen a jelenről a későbbi nemzedékek számára.
„Az illyéskapujá”-hoz és az „Az illyéskörforgalom”-hoz hasonló szellemiségben a fő szempont itt is az intézmény éthoszának prezentációja. Az oszlopok felett az épület (kis jóindulattal) timpanon formában folytatódik. A komoly épületek komoly timpanonjaiba, a komoly oszlopsorok fölé mindig komoly vizuális és verbális üzenetek kerültek. Ez esetben az oszlopok kialakításánál a verbális és vizuális mondandó összekapcsolódik.
Hogy az oszlopok üzenete XXI. századi legyen, a hazai kortárs irodalom három generációjának egy-egy, az intézményhez kötődő képviselőjét kértük fel az alkotásban való közreműködésre: Kemény Istvánt (a gimnázium Örökös Diákját), Závada Pétert (a gimnázium egykori tanárát) és Kemény Zsófit.
A három alkotó három korosztályt és különböző stílusokat képvisel, korosztályukon belül mindhármuk munkája kiemelkedő minőségű. Feladatuk az iskola bejáratához kerülő, az utókornak szóló üzenetek írása volt.
A három kortárs alkotó szövegei mellé Márton János, a gimnázium magyar szakos tanára választott idézetet Illyés Gyulától. Az így kialakuló szövegtest lett a további közösségi művészeti alkotómunka alapja.
Közösségi alkotóműhelyek során az iskola diákjai, tanárai, dolgozói részt vehettek a szövegtest vizuális továbbtervezésében, majd pedig az oszlopokra kerülő plasztikus porcelán és betonelemek kialakításában. Az oszlopokhoz egyedi plasztikai kialakítású beton lábazatok készültek, az oszloptörzsekre színes kültéri nemes vakolat borítás került, porcelán és betonelemekkel kombinálva; az oszlopfőket porcelán szegmensekből és mozaikból alakították ki.
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment