Középkori múmiát rejthet a Szibériában feltárt nyírfakéreg “gubó”
- Budaörsi Infó
- 2015 július 11.
Egy 12-13. században elhunyt gyermek vagy tinédzser mumifikálódott holttestet rejtheti a Szibériában, a Jamal-félszigeten, Szalehard közelében feltárt nyírfakéreg “gubó”.
Az orosz régészek 1999 óta végeznek feltárásokat a Zelenij Jár nevű település közelében, ahol egy Perzsiához kötődő ismeretlen középkori civilizáció tárgyi emlékeinek sokasága került eddig napvilágra – írja a Siberian Times angol nyelvű orosz lap online kiadása.
Az idei ásatási szezon egyik legérdekesebb lelete az a nyírfakéregből készült 130 centiméter hosszú és 30 centiméter széles, emberi testet formázó “gubó”, amely a feltételezések szerint a 12. vagy a 13. században elhunyt gyermek vagy tinédzser földi maradványait rejti. A “koporsó” fémdetektoros vizsgálata során kiderült, hogy a feltételezett holttestet rézlapokkal fedték be, ami a zord klímával egyetemben elősegítette a természetes mumifikálódást.
A korábbi ásatások során a régészek 34 sekély sírt tártak fel. Napvilágra kerültek 11 olyan ember földi maradványai, akiknek szétzúzták a koponyáját és összetörték a csontjait. Találtak öt olyan múmiát is, amelyeket rézlemezekkel borítottak, majd gondosan állatbőrökbe csavartak.
A sírokban egy rézmaszkot “viselő” kislány kivételével férfiak vagy fiúcsecsemők aludták örök álmukat. Nők földi maradványaira az eddigi ásatások során nem bukkantak. A holttestek mindegyikét néhány centiméter széles rézabroncsok “fogják össze”.
Érdekes a temetkezések tájolása is – az összes holttestet lábbal a Gornij Poluj nevű folyó felé helyezték a sírokba, aminek rituális okai lehettek.
Az egyik felnőtt múmia vaskést, ezüst medaliont, valamint egy bronz madárfigurát “birtokolt”, a leletek a Kr.u. 79. századból származnak. Napvilágra kerültek Perzsiából származó, 10-11. századi tárgyi leletek, egyebek mellett bronztálkák.
facebook:
0 Komment