Lavrov: Oroszország megérti, hogy Magyarország teljesíti szövetségesi kötelezettségeit, de saját érdekeit is védi

Oroszország megérti, hogy Magyarország NATO- és EU-tagként teljesíti szövetségesi kötelezettségeit, de saját érdekeit is védi – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután Szijjártó Péterrel tárgyalt Moszkvában. A magyar külgazdasági és külügyminiszter Oroszország és az EU pragmatikus együttműködésének újjáépítését szorgalmazta tárgyalásain.

 

Az orosz diplomácia vezetője azt is kiemelte, Oroszország sohasem érzékelte, hogy Magyarország oroszellenes hangulatot keltett volna vagy ilyen megközelítést erőltetett volna más tagállamokra a NATO-ban vagy az Európai Unióban. Megjegyezte, hogy “Oroszországgal kapcsolatosan egyre több ilyen felelősségteljesen viselkedő állam van az EU-ban és a NATO-ban”, akik az egyenlő jogokon, és a kölcsönös tiszteleten alapuló párbeszédet szorgalmazzák. Hozzátette: nagyra értékelik, hogy Magyarország is ezt az álláspontot képviseli.

Szergej Lavrov a Szijjártó Péterrel folytatott megbeszélést igen hasznosnak nevezte és mint mondta, megállapították, hogy “a nem túl egyszerű európai helyzetben” az orosz-magyar kapcsolatok fejlődnek.

Az orosz külügyminiszter a sajtótájékoztatón elmondta, Oroszország nagyra értékeli, hogy Magyarország megerősítette kötelezettségvállalásainak betartását, szándékát a Déli Áramlat gázvezeték területén áthaladó szakaszának a megépítésére.

Szijjártó Péter közölte, Magyarország azt reméli, hogy az Európai Unió és Oroszország mielőbb felújítják és felgyorsítják a tárgyalásokat az orosz gázt Ukrajna megkerülésével Európa több országába eljuttató gázvezeték megépítésével kapcsolatos kérdésekről.

A politikus ezt megelőzően, a Szergej Lavrovval folytatott megbeszélés kezdetén azt hangsúlyozta, hogy Magyarország fontos partnerként tekint Oroszországra, amely rendkívül jelentős szerepet játszik Közép-Európa energiaellátásában. “Örülünk annak, hogy együttműködhetünk a régió energiabiztonságának növelésében” – tette hozzá.

A magyar miniszter a sajtótájékoztatón is kiemelte – és ezt a Nyikolaj Fjodorovval, a magyar-orosz gazdasági vegyesbizottság orosz társelnökével tartott megbeszélésén is elmondta -, Magyarország abban érdekelt, hogy újjáépüljön Európa és Oroszország gyakorlatias és konstruktív együttműködése. Ennek egymás és a nemzetközi jog tiszteletén kell alapulnia. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: Magyarország támogatja Frank Walter Steinmeier német külügyminiszter erőfeszítéseit annak érdekében, hogy újjáépüljön az Európai Unió és Moszkva közötti hatékony együttműködés.

Szijjártó Péter először látogatott Oroszországba azt követően, hogy elfoglalta a külgazdasági és külügyminiszteri posztot. Moszkvába utazása előtt egyeztetett a német külügyminiszterrel.

Az orosz diplomácia vezetője az MTI-nek a nemzetközi kapcsolatok javításának lehetőségeire és kilátásaira vonatkozó kérdésére kifejtette, Szijjártó Péterrel azonos a véleményük, miszerint Oroszország és az Európai Unió természetes partnerek. Stratégiai kapcsolataik fejlesztése pedig előnyös, mert erősíti versenyképességüket, beleértve az orosz-fehérorosz-kazah vámunió tagjait. Az első gyakorlati lépés az EU és a vámunió, a majdani Eurázsai Szövetség közötti közvetlen, gyakorlati és konkrét párbeszéd lenne.

Szergej Lavrov az Interfax orosz hírügynökség kérdésére kifejtette, hogy Ukrajnának meg kellene tartania blokkon kívüli státusát és az lenne az egyetlen ésszerű megoldás, ha ezt Kijevben törvénybe foglalnák. Szerinte a jelenlegi ukrán hatalom képviselői, akik a NATO-hoz csatlakozást szorgalmazzák, nem titkolják, hogy “erőszakkal oldják meg Délkelet-Ukrajna gondjait és Oroszországgal, mint fő ellenséggel harcoljanak”.

Szijjártó Péter az ukrán válság rendezésével kapcsolatban kijelentette, hogy minden félnek be kell tartania a minszki megállapodásokat. Azt is hangsúlyozta, hogy “Magyarország elkötelezett támogatója Ukrajna területi egységének és szuverenitásának”.

 

 

szijjarto_lavrov_2014nov19

 

Szijjártó: nincs késés a paksi bővítés előkészítési, vagy hitelezési folyamatában

 

Nincs késés, vagy csúszás a paksi atomerőmű bővítésének előkészítési, hitelezési folyamatában – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Moszkvában.

A tárcavezető magyar újságíróknak azt mondta: az erőmű bővítésével kapcsolatos magyar-orosz megállapodások érvényben vannak, azokat semmilyen módon nem érintik a Kreml Ukrajna-politikája miatt hatályban lévő nyugati szankciók. Hangsúlyozta, hogy Magyarország energiabiztonsága szempontjából kulcsfontosságú projekt az atomerőmű kapacitásbővítése. A magyar kormány szerinte a lehető legjobb döntést hozta, amikor Oroszországgal állapodott meg.

Szijjártó Péter a Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatban úgy vélte: Európának fel kell azt ismernie azt, amire az ukrajnai válság és konfliktus minden eddiginél világosabban rámutatott, hogy az energiafüggőség “csúcskihívás a Európai Unió előtt”.

Amíg Közép-Európa számára nem biztosítottak különféle útvonalak és források, addig nem történt előrelépés Európa energiabiztonságának ügyében – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. A Déli Áramlatnak természetesen meg kell felelnie az uniós jogszabályoknak, “de azt gondoljuk, hogy az uniós tagállamoknak energetikai szempontból is meg kell felelniük e normáknak” – tette hozzá.

Megemlítette, hogy Magyarország tud szállítani gázt Romániának és Horvátországnak, de onnan nem tud gázhoz jutni annak ellenére, hogy e két uniós tagállammal gázvezetékrendszer köti össze. Ők ugyanis nem végezték el azokat a beruházásokat, amelyek az importot lehetővé tennék. “Amikor számon kérik az uniós jogszabályok betartását, azt kivétel nélkül mindenkivel meg kell tenni” – fogalmazott Szijjártó Péter.

A miniszter Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel folytatott tárgyalását követően kijelentette, Magyarország azt reméli, hogy az Európai Unió és Oroszország mielőbb felújítják és felgyorsítják a tárgyalásokat a Déli Áramlat európai gázvezeték építésével kapcsolatos kérdésekről.

Az Európai Bizottság az úgynevezett harmadik energiacsomag betartására szólította fel az uniós tagállamokat. Brüsszel fő jogi kifogása a Déli Áramlattal szemben az, hogy ugyanaz, vagyis az orosz Gazprom lenne a vezeték és a benne lévő gáz tulajdonosa és egyben szállítója, ami korlátozza a versenyt.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.