Kijev továbbra is attól tart, Moszkva invázióra készül a segélykonvoj ürügyén
- Budaörsi Infó
- 2014 augusztus 14.
Az ukrán elnöki hivatal továbbra sem zárja ki annak lehetőségét, hogy Oroszország Ukrajna elleni közvetlen katonai beavatkozás ürügyéül használhatja fel a kelet-ukrajnai lakosság megsegítésére indított segélyszállítmányát.
Ezt Szvjatoszlav Ceholko, Petro Porosenko ukrán elnök sajtótitkára közölte szerdai tájékoztatóján. “Tegnap Ukrajna beleegyezett az orosz humanitárius segély fogadásába abban az esetben, ha a szállítmányt átrakodják a vöröskereszt által bérelt teherautókra, amelyet kizárólag a vöröskereszt képviselői kísérnek tovább Ukrajna területén. Ezt Oroszország elutasította” – jelentette ki a sajtótitkár.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedd este azt állította, hogy Kijev már nem ragaszkodik a segélyszállítmány átrakodásához, miután Moszkva figyelembe vette a kijevi hatóságok minden más kívánságát, amelyet az orosz humanitárius segélyszállítmány célba juttatásával kapcsolatosan előterjesztettek.
Az ukrán elnök sajtótitkára a sajtónak hangsúlyozta, hogy egyetlen civilizált ország sem utasít vissza humanitárius segélyt. Emlékeztetett arra, hogy a kelet-ukrajnai Luhanszk városában már 11 napja nincs áram, víz és gyógyszer. “Ukrajna folyamatosan keresi a lehetőségét annak, hogy segítséget nyújtson ennek a városnak, amelyet azonban szeparatisták tartanak ellenőrzésük alatt, akik nem engednek be segélyszállítmányt” – közölte.
Szavai szerint a vöröskereszt vállalta, hogy szavatolja nemzetközi segélyszállítmány eljuttatását Luhanszkba, és megállapodott Oroszországgal a városnak nyújtandó nemzetközi humanitárius segélyről, beleértve az orosz felajánlást is.
Miután a segélyszállítmány átrakodását az orosz fél visszautasította, Ceholko szerint háromféle forgatókönyv megvalósulásával lehet számolni. Az első, hogy a segélyszállítmány ürügyén Oroszország fegyveres erői benyomulnak Ukrajna területére. A második, hogy Harkiv megyében – ahol a konvoj az előzetes tervek szerint átlépné az ukrán határt – Oroszország provokációra használja fel a szállítmányt, amelyet nagy valószínűséggel katonai agresszió követ. A harmadik lehetőség a sajtótitkár szerint az, hogy a segélykonvoj Luhanszkhoz közel lép be Ukrajna területére, az ukrán határőrök és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői átvizsgálják a szállítmányt, majd az EBESZ-misszió végigkíséri a konvojt a szeparatisták ellenőrizte területen, a segélyt pedig Luhanszkba érve a vöröskereszt osztja szét.
A tisztségviselő elmondta: szerdára virradó éjjel határozat született arról, hogy elfogadják a Luhanszknak szánt segítséget, de nem engedik az orosz inváziót. A döntést azon a közös értekezleten hozták meg, amelyen Porosenko elnök, Arszenyij Jacenyuk kormányfő és Olekszandr Turcsinov parlamenti elnök, valamint az illetékes minisztériumok vezetői vettek részt.
Kijelentette, hogy a nemzetközi segélyszállítmány ukrán része már szerdán útnak indul Luhanszk felé. Ennek mennyiségéről és tartalmáról azonban nem hozott nyilvánosságra információkat.
Ukrán sajtókommentárokban az orosz segélyszállítmányt provokációnak, illetve Moszkva propaganda-akciójának minősítik.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) szerdán jelezte, hogy még mindig nem kapta meg a tételes listát a Kelet-Ukrajna felé kedden útnak indított orosz segélyszállítmány tartalmáról.
Szevasztopolba érkezett Putyin elnök
A Krím félszigeti Szevatsztopolba érkezett szerdán Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki a tervek szerint Oroszország biztonsági tanácsának tagjaival értekezik az orosz Fekete-tengeri flotta parancsnokságán.
Orosz és ukrán médiajelentések szerint Putyin kétnapos munkalátogatásra érkezett az Oroszország által Ukrajnától márciusban elcsatolt Krím félszigetre. Csütörtökön az elnök a tervek szerint Jaltában egy üdülőkomplexumban találkozik az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma képviselőivel. Az eseményen jelen lesznek Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő, Szergej Nariskin, az orosz képviselőház elnöke, valamint az alsóházi frakciók vezetői, illetve miniszterek is.
Az ukrán külügyminisztérium tiltakozásának adott hangot már kedden Putyin és az orosz politikusok krími látogatásával kapcsolatosan. Danilo Lubkivszkij külügyminiszter-helyettes leszögezte: Kijev határozott és egyértelmű álláspontja az, hogy a Krímet törvénytelenül annektálta Moszkva, ezért Oroszország vezetőinek jelenléte a félszigeten elfogadhatatlan.
facebook:
0 Komment