Washington külföldi fiatalok segítségével próbált nyugtalanságot szítani Kubában

Az Egyesült Államok egészségügyi és civil programok részvevőinek álcázott latin-amerikai fiatalokat küldött Kubába, hogy azok ott megpróbálják elősegíteni a politikai változást – közölte hétfőn egy, az AP amerikai hírügynökség által elvégzett tényfeltárásra hivatkozva a The Washington Times című napilap.

 

A 2009 októberében, mintegy tucatnyi venezuelai, Costa Rica-i és perui fiatal bevonásával elkezdett projektet Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) felügyelte, a Creative Associates International elnevezésű alvállalkozójón keresztül. A beutazók a szigetet turistaként körbeutazva próbáltak meg potenciális politikai aktivistákat felkutatni.

Egy esetben a Kubába küldött fiatalok álcája egy AIDS-megelőzési műhely volt. A művelet azután is folytatódott, hogy az amerikai állampolgárságú Alan Gross 2009 decemberében történt kubai letartóztatása után amerikai hivatalos személyek arra figyelmeztették a kormányzat szerződéses alkalmazottjait, hogy ne utazzanak a szigetországba.

A latin-amerikai fiatalok a Kubában végzett munkájukért 5 dollár 41 centes (mai árfolyamon kb. 1200 forint) órabért kaptak, miközben az Egyesült Államokban a minimális órabér 7 dollár 25 cent (amit a kormányzattal szerződött alkalmazottak esetében Barack Obama elnök 10 dollár 10 centre fog felemelni).

Az AP április elején arról számolt be, hogy a USAID egy “kubai Twittert” üzemeltetett titokban két éven át azzal a céllal, hogy politikai nyugtalanságot keltsen a karibi kommunista szigetországban. A ZunZuneo elnevezésű közösségi oldal mintegy 40 ezer felhasználója elől spanyol és kajmán-szigeteki cégek bevonásával próbálták meg eltitkolni, hogy a projekt mögött valójában az amerikai kormány áll, mint ahogy azt is, hogy annak egyik célja a felhasználók személyes adatainak begyűjtése volt.

A ZunZuneo létrehozásáról Gross kubai letartóztatása után döntöttek Washingtonban és az 2012 szeptemberéig működött. A kommunikációs hálózat felhasználói a terv szerint eredetileg “ártatlan”, sporttal vagy zenével kapcsolatos üzeneteket kaptak, és az volt a feladat, hogy a közösségi oldal működtetői politikai tartalmakkal megpróbáljanak “spontán” tüntetéseket szítani. Egy, az AP által idézett dokumentum szerint a cél az volt, hogy “újratárgyalják az állam és a társadalom közötti erőegyensúlyt”.

Az ügyben jelenleg vizsgálat folyik, a USAID főellenőrének irányítása alatt.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.