Ferenc pápa: nehéz a politikusoknak becsületesnek maradni
- Budaörsi Infó
- 2014 június 29.
Korunk erkölcsi sodrását és a nemzetközi politika korrupcióját hangsúlyozta Ferenc pápa az Il Messaggero római napilapban vasárnap megjelent interjúban, amelyben azt is elárulta, hogy még sohasem volt a Vatikáni Múzeumban.
A Róma városát oltalmazó Szent Péter és Szent Pál apostol június 29-i ünnepnapján megjelent beszélgetésben Ferenc pápa elmondta, hogy tavalyi megválasztásáig ritkán járt az olasz fővárosban.
“Én Rómát nem ismerem. A Sixtus-kápolnát is akkor láttam először, amikor 2005-ben részt vettem a XVI. Benedeket megválasztó konklávén. Még a Vatikáni Múzeumban sem voltam” – jelentette ki az egyházfő. Hozzátette: annyira azonban már ismeri Rómát, hogy látja, a mai nagyvárosok tipikus társadalmi problémáival küzd.
“A mai politikának az a baja (…), hogy leértékelődött, megrontotta a korrupció és a csúszópénz” – fogalmazott Ferenc pápa, hangsúlyozva, hogy nemzetközi jelenségről van szó. Úgy vélte, nehéz becsületesnek maradni a politikában, egyes politikusok ugyan tisztán szeretnének cselekedni, de magával sodorja őket korunk erkölcsi romlása.
“Arra a következtetésre jutottam, hogy a rossz mindenekelőtt a korszakváltás idején erősödik. Nem a változások korában élünk, hanem korszakváltásban, ami táplálja az erkölcsi és a politikai, pénzügyi, társadalmi züllést is” – fogalmazott a pápa.
Példaként említette a hazájában Argentínában alkalmazott gyermek-munkaerőt: “azért dolgoztatnak gyerekeket, mivel kisebb kezek kellenek a munkához“.
Elítélte a gyermekek szexuális kihasználását. Pedofilnak nevezte azokat, akik 12 éves prostituáltakhoz járnak. Hozzátette, ez Rómában is megtörténik, pedig az Örök Városnak erkölcsi példát kellene mutatni a morális züllés megállításában.
Hangsúlyozta, a szegénységet és társadalmi romlást jó szociális politikával lehet leküzdeni, amelyben az egyház tagjai is segítséget nyújtanak.
“A szegénység zászlaja a kereszténységé. A kommunisták lopták el. Marx nem talált fel semmi újat” – hangoztatta. Az egyházfő kijelentette, egy éhező embernek segítség, ha enni adunk neki, de ha elveszítette a munkáját és nem talál újat, akkor olyasfajta szegénységről van szó, amely a méltóságától is megfosztja őt. Ennek visszaadására pedig több kell egy tál ételnél.
Ferenc pápa hangsúlyozta, hogy a születések csökkenését is elsősorban a gazdasági válság okozza. Másrészt a modern ember egoizmusa. Ferenc pápa statisztikákat említett, melyek szerint a világban a legtöbbet a táplálkozásra, ruházkodásra, orvosságra költjük, utána pedig a kozmetikai szerekre és a háziállatok tartására. A háziállatokra fordított túlzott költekezést is “kulturális romlás jelének” nevezte. – Az állat nem dönt szabadon, a gyermeknevelés nehezebb feladat – jegyezte meg. Hozzátette, az Evangélium szegényekhez és gazdagokhoz egyaránt szól. Nem a gazdagokat ítéli el, hanem a gazdagság imádását.
Ami az egyház irányítását illeti, Ferenc pápa kijelentette, az egyház nem az övé. Minden döntése az őt pápává választó konklávét megelőző tavalyi bíborosi tanácskozásokon született döntések eredménye. – Én vagyok az első pápa, aki nem vett részt a II. Vatikáni Zsinaton – hangoztatta.
Hangsúlyozta, hogy pápaként nem változtatta meg életvitelét, mivel ezt 77 évesen nevetségesnek találta. Végül a brazíliai labdarúgó világbajnoksággal kapcsolatban nem árulta el, hogy kinek szurkol. – Megígértem Dilma Rousseff brazil elnöknek, hogy semleges maradok – mondta az argentin pápa.
facebook:
0 Komment