„Öt gyerek!? …nincs tévéje!?” – budaörsi nagycsaládos logisztika

(Budaörs, 2014. június 15. – Budaörsi Infó) A normális, de bevállalós embereknek három gyereke van sokak szerint, hisz ez a létszám pont befér a kocsiba, és már nagycsaládnak számít, így kedvezményekkel is jár. Viszont ha ennél több gyerekkel látnak meg valakit az utcán, akkor tanácstalanul néznek, hogy vajon, hogy lehet ilyen sok gyereket felnevelni! A megoldás egy általunk megkérdezett nagycsaládos pár szerint egyszerű, egy nagyon stabil párkapcsolat kell hozzá és némi logisztika.

 

Várkonyi Péter és Szabóky Dóra 11 éve házasodtak össze, és öt gyerekük van. Jakab féléves, Piroska három lesz, Gellért öt, Ábel nyolc, Gáspár pedig kilenc éves.

Dóra háztartásbeli Péter pedig kutató és tanító a Műszaki Egyetemen. Ha valakinek háromnál több gyereke van, akkor olyan furán néznek rá az emberek, és ilyenkor jön a kérdés, hogy „Nincs tévéje?”, és hogy miért van szükség több gyerekre, ha hárommal is minden kedvezményt megkap.

Erre azonban a házaspár egyszerűen megadta a választ. Szerintünk maguk a gyerekek miatt jó a több gyerek. Nem csak azért, mert mindegyikük különleges, hanem azért is mert nagycsaládban, sok testvérrel felnőni a gyerekek számára nagyon sokat ad.

nagycsalados_logisztika

„Mi mindig is sok gyereket szerettünk volna. Nehézséget néha csak a logisztika okoz, hogy kiért mikor kell menni, vagy hová kell vinni. Viszont azt semmiképp nem mondanám, hogy öt gyerek ötször annyi munka, mint egy. A gyerekek lekötik egymás figyelmét, jól elvannak együtt. Sokan azt gondolják, hogy a mai viszonyok között ennyi gyereket nevelni lehetetlen. Viszont nem is olyan bonyolult. Egy dolog kell hozzá egy stabil párkapcsolat” – meséli Péter.

 

Van tévétek? 

„Nincs tévénk” – mondta elmosolyodva Dóra.

„Azonban nem emiatt van 5 gyerekünk, hanem azért, mert nem szerettük volna megfosztani őket a nagycsaládtól, attól az érzéstől, hogy sok testvérük van, és hogy mindenben számíthatnak egymásra. Hogy ilyen sokan vannak ez nem csak nekik jó, hanem nekem is. Olyan, minta egy védőbástya lenne körülöttem. Így ha bármi baj van, ők majd segítenek nekem ugyanúgy, mint egymásnak.” 

 

Viszont, akkor miért is nincs tévétek? 

“Amikor összeházasodtunk, immár 11 éve, akkor elvi megfontolásból döntöttünk úgy, hogy száműzzük az életünkből a tévét, mert nagyon sok időt elvesz feleslegesen. Internetünk viszont van. Nem élünk hermetikusan elzárva a külvilágtól, csak a felesleges dolgokat próbáljuk kizárni az életünkből. A gyerekek, ha valamit szeretnének megnézni, azt az interneten ugyanúgy meg tudjuk nekik mutatni, de természetesen szülői felügyelet mellett.” Azt bizton állíthatjuk, hogy a gyerekek kiskorukban még nem kerülnek olyan sokba, hisz a nagyobbak ruhái tökéletesenjók a kisebbekre, és gyerekholmik mindig cserélnek gazdát a nagycsaládosok között, viszont ha idősebbek lesznek, akkor már felmerülnek olyan költségek, amik öt gyerek esetében megterhelők lehetnek. Hogyan képzelitek el a kicsik jövőjét? „Amikor mi gyerekek voltunk, mi is többen voltunk testvérek, és elmentünk diákmunkába, hogy legyen egy kis plusz zsebpénzünk. Szerintem a mi gyerekeink is lesznek ilyen életrevalók. Arra ösztönözzük őket, hogy jól tanuljanak, hogy részesülhessenek majd ösztöndíjban. Viszont ha máshogy nem megy, akkor majd felveszik a diákhitelt. Így legalább érezni fogják, hogy a diplomájuknak van értéke, hisz megdolgoztak érte.”

nagycsalados_logisztika2

 Szerintetek jó napjainkban nagycsaládosnak lenni?

“Magyarországon mindenképp. Az állam és Budaörs is támogatja a nagycsaládokat. Ráadásul Budaörsön a bevásárlóközpontokban, nagyobb üzletekben és az Önkormányzatnál is van gyermekmegőrző, hogy amíg az ügyeinket intézzük, addig a picivel ne legyen gond. Rengeteg gyerekprogram is van helyben, szóval azt mondhatjuk, hogy nem vagyunk nehéz helyzetben. Viszont éltünk Amerikában egy évet, és ott azt tapasztaltuk, hogy ott ez az életszínvonal nem lenne megvalósítható, hisz az anyu káknak már hat hét után vissza kell menniük a munkahelyükre dolgozni, vagy kirúgják őket. A gyerekek taníttatása, pedig egy vagyonba kerül, már általános iskolától kezdve. Egy-két gyereket még csak-csak ki lehet taníttatni, de ötöt már nagyon-nagyon nehezen.” 

 

Van szabadidőtök az öt gyerek mellett?

 „Természetesen. Az nagyon fontos, hogy ne csak mindig a gyerekekkel legyünk. Vannak rokonok, akik szoktak vigyázni a gyerekeinkre, így tudunk kettesben is lenni. Van olyan család, ahol nem tudnak gyerekek nélkül lenni. Fontos, hogy a gyereknek is tudnia kell azt, hogy akkor lesz jó nevelője, ha a szülője saját magával is rendben van. Az az alap, hogy mi kettőnknek jóban kell lennünk egymással és saját magunkkal is, és csak úgy tudunk megfelelő szülők lenni.”

nagycsalados_logisztika3

Nagycsaládosnak lenni ezek szerint mégsem lehetetlen, és egy jó párkapcsolat, és némi logisztika meg tudja oldani a problémákat. A felesleges dolgok elhagyhatóak, és ha a gyereknek nincs meg a legújabb, legmodernebb telefonja, attól még ugyanúgy lehet kiváló ember, hisz helyette ott vannak a testvérei, akik minden modern technikai „kütyünél” többet érnek.
(Budaörsi INFÓ, MSE)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.