„Tegyünk együtt egymásért!” – Lendületben a budaörsi Vöröskereszt
- Budaörsi INFÓ
- 2014 június 12.
(Budaörs, 2014. június 12.- Budaörsi Infó) Ha meghalljuk azt a szót, hogy Vöröskereszt, vagy meglátjuk az emblémájukat, egyből asszociálunk, tudjuk, hogy ez az a szervezet, amelyik mindenhol és mindenkor segít a rászorulóknak nemtől, kortól és hovatartozástól függetlenül. A nemzetközi humanitárius mozgalom hét fő alapelve is ezt üzeni: pártatlanság, emberiesség, semlegesség, függetlenség, önkéntesség, egység, egyetemesség. Munkájukról, azonban oly keveset tudunk, hisz azt szokták mondani, hogy valami akkor működik jól, ha jelenléte nem tűnik fel, viszont ha nem lenne, nagyon hiányozna.
A Pest megyei Vöröskereszt igazgatóját, Gerzsenyi István kerestük fel a napokban, hogy jobban megismerhessük munkájukat, és bemutathassuk azokat az embereket, akik szabadidejük terhére azért dolgoznak, hogy másoknak segíthessenek.
Gerzsenyi István a Budaörsi Infónak elmondta, ahhoz hogy jobban megérthessük a Vöröskeresztes mozgalom lényegét, érdemes néhány szó erejéig visszamenni a kezdetekhez.
„1859-ben, a Solferinói csata, amely az osztrák és az egyesített francia-szárd haderők között zajlott, több tízezer áldozatot követelt. A csatában harmad annyi ember vesztette életét, mint a csatát követően, a hiányos, vagy éppen nem szakszerű egészségügyi ellátás miatt.
Henry Dunant svájci üzletember a csatatéren látva a negyvenezer halottat és sebesültet, megrendülten kereste a segítségnyújtás lehetőségét. A szomszédos falu lakosaiból önkéntes segélycsapatokat szervezett, amelyek nemzetiségre való tekintet nélkül vettek részt az ápolásban, segítségnyújtásban. E megrendítő élmény késztette Henry Dunant-t arra, hogy javaslatot fogalmazzon meg a háborúk áldozatainak védelmére és kezdeményezze egy segélyszervezet létrehozását.
Így indult – 150 éve – 1863-ban egy eszme, melynek hatására megalakult a humanitárius mozgalom, a Vöröskereszt. Ma már ha a Vöröskeresztet említjük, akkor egy az egész világot átölelő nemzetközi humanitárius szervezetről beszélünk, mely mozgalom 186 országban van jelen. A vörös kereszt a svájci állampolgárságú kezdeményezők a svájci zászló inverzét – fehér alapon vörös keresztet – javasolták a megalakuló mozgalom jelképének.
A Magyar Vöröskereszt 1881-ben jött létre. Megalakulását a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága 1882. évben ismerte el. A Magyar Vöröskereszt 1921-től tagja a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének.
Tevékenységét a „Háború áldozatainak védelmét szolgáló” négy Genfi Egyezmény, valamint ezek kiegészítő jegyzőkönyvei alapján végzi, amely egyezményeknek Magyarország jelenleg is részes állama.
A Magyar Vöröskereszt fő célkitűzései az élet, az egészség védelme, az emberi személyiség tiszteletben tartása, az emberi szenvedés, szociális gondok enyhítése, a betegségek megelőzése, a fegyveres konfliktusok, természeti és humanitárius katasztrófák áldozatainak megsegítése, a Genfi Egyezményekből adódó feladatokban való közreműködés, a nemzetközi humanitárius jog, a Vöröskereszt alapelveinek terjesztése, a társadalmi szolidaritásra nevelés, ezt a Magyar Vöröskeresztről szóló 1993. évi XL. törvény is megerősíti.
A Magyar Vöröskereszt Pest Megyei Szervezete a nemzeti Vöröskereszt húsz, önálló jogú megyei szervezetéből az egyik, mely Pest megyén belül (a fővárost nem ideértve), hét területi szervezetre tagozódik. Jelenleg öt szociális (hajléktalanokat) ellátó intézményt, két gyermekvédelmi intézményt (Családok Átmeneti Otthonát), valamint nyolc Utcai Gondozó Szolgálatot működtetünk.”
A megyei igazgató elmondta, hogy a megyei szervezet 1. számú Területi Szervezetének egyik területi irodája éppen Budaörsön, a Deák Ferenc utca 12. szám alatt található.
Budaörsön a vöröskeresztes területi munka több évtizedre tekint vissza. A korábbi területi vezető Mészáros Ferencné tavaly nyugdíjba vonult, helyét Nagy Éva, mint területi munkatárs vett át.
„Éva hatalmas elánnal és lelkesedéssel fogott hozzá a helyi Vöröskeresztes mozgalom élénkítéséhez, a segélyezési folyamatok erősítéséhez, a kapcsolatok kiépítéséhez. Az elmúlt fél évben, amióta ezt a munkakört betölti már számos gyűjtési és segélyezési akciót szervezett. Mindig vidám, optimista kisugárzásával gyorsan elfogadtatja, megszeretteti magát úgy az idősebb, mint a fiatalabb korosztályhoz tartozókkal.”
Hogy látja, az utóbbi időben nőt, vagy csökkent a segítségre szorulók száma?
„Azt látom, hogy az elmúlt évek nehéz gazdasági helyzetéből csak nagyon lassan és nehezen tudnak az emberek, családok kilábalni. Sokan vannak olyanok is, akiknek önerejükből nem megy a talpraállás. Sajnos évről-évre nő azok száma és köre, akik segítséget kérnek a Vöröskereszttől.”
Mi jellemzi az általános adakozókedvet?
„A cégek, vállalatok és a tehetősebb magánszemélyek adományozó kedve a globális gazdasági válság óta – a hétköznapokban – csak igen nehezen tér vissza. Azért emeltem ki, hogy a „hétköznapokban”, mert ha egy nagyobb méretű krízishelyzet alakul ki árvíz, vagy például hírtelen lezúduló csapadék következtében, akkor a lakosság és a kisebb cégek azonnal a rászorulók segítségére sietnek. Ez történt tavaly márciusban itt Budaörsön is, amikor váratlanul hatalmas mennyiségű hó zúdult az országra, megbénítva másfél napra a közúti közlekedést. A budaörsiek és a kisebb cégek által felajánlott élelmiszerek nélkül, a közel 1500 M1-M7-es kivezetőnél úton rekedt utazó, közöttük több száz 16 év alatti gyermek ellátását a Vöröskereszt csak igen nehezen tudta volna biztosítani.”
A rászorulók segítése mellett milyen célokat tűztek ki még maguk elé?
„Szeretnénk minél több embert elérni, de nem csak a krízis helyzetek időszakában. Arra törekszünk, hogy ráirányítsuk a lakosság és a média figyelmét arra, hogy legalább akkora jelentőséggel bír a rászorulók hétköznapi nélkülözésein való enyhítés, a véradásokon való részt vétel, az egészségmegőrzésre és egészséges életmódra nevelés, mint a krízishelyzetben való segítségnyújtás.
A Vöröskeresztnek számtalan preventív jellegű egészségügyi- és ifjúsági programja van, ami minden korosztály számára vonzó jövőképet és fejlődési irányt adhat.”
A Vöröskeresztnek, mint szervezetnek milyen nehézségekkel kell nap mint nap megbirkóznia?
„Mint valamennyi nagy múltra vissza tekintő szervezetnek, így fennállásának 133 éve alatt a Magyar Vöröskeresztnek is voltak igen nehéz időszakai. A legutóbbi gazdasági válság, és annak társadalomra, vállalti és civil szervezetekre gyakorolt negatív hatásai Szervezetünket is keményen érintették. Az ilyen válságos helyzeteken a civil szervezetek csak a tevékenységük optimalizálásával és támogatók segítségével tud úrrá lenni. Az elmúlt két évben megyei szervezetünk is komoly erőfeszítéseket tett és tesz a mai napig is a szervezet korszerűsítése, valamint a hatékony és a racionalizált működés érdekében.
Hogyan tudjuk segíteni a Vöröskereszt munkáját?
„Munkánkat számtalan módon lehet segíteni. Vannak, akik felajánlják, hogy önkéntesként rendszeresen besegítenek az aktuális munkába, vagy csak kampányszerűen eljönnek a rendezvényeinkre, gyűjtéseinkre segíteni. Nem lehetünk elég sokan ahhoz, hogy el ne kelljen a segítség. Szükségünk van a régi tagok tapasztalataira és az új tagok friss lendületére, ötleteire. Ezzel is erősödik a mozgalmunk.
De a rászorulók részére felajánlott természetbeni adományokkal, a szervezetünk működésére felajánlott adományok, illetve térítésmentesen és/vagy jelképes összegért felajánlott szolgáltatások (pl. teherszállítás) is hatalmas segítséget jelenthet.”
„A Magyar Vöröskereszt örömmel várja új és régi önkéntesek jelentkezését.
A budaörsi vöröskeresztes irodában minden kedden 15-18 óra között várjuk mindazokat, akik szeretnének hozzánk csatlakozni vagy maguk is segítségre szorulnak, netán látókörükbe kerül olyan család vagy személy, akinek szüksége lehet a mi segítségünkre.”
„Az újraszervezésnek ez is sarkalatos pontja. Megújulásunk záloga, hogy a fiatalabb korosztályt is bevonzzuk a vöröskeresztes munkába. A vöröskereszt és a középiskolák együttműködési megállapodások megkötésével biztosítja, hogy a diákok iskolai közösségi szolgálat keretében megismerjék az önkéntes karitatív tevékenység lényegét.”
„Remek együttműködés alakult ki például az Illyés Gyula Gimnáziummal. A diákok szinte minden helyi megmozdulásunkon ott vannak, lelkesen segítik a munkánkat, sokszor az iskolai keretszerződésen felül is, szabadidejüket rááldozva.”
A Vöröskeresztesek munkáját nem csupán magánszemélyek, hanem cégek is segíthetik. Valamennyi adomány átadása után igazolást ad ki a megyei szervezet arról, hogy milyen adományt vett át, milyen értékben. Az igazolás alapján, a hatályos jogszabályi rendelkezés szerint, az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, illetve térítés nélkül átadott eszköz könyv szerinti értékének, vagy térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értékének 20 százaléka, tartós adományozási szerződés esetén további 20 százalék, de együttesen legfeljebb az adózás előtti eredmény összegéig az adóalap csökkentésére elszámolható.
Akár ez is vonzerőt jelenthet a cégek számára. Ha adományozna, vagy szívesen segítené Ön is a Vöröskereszt munkáját, akkor keresse bizalommal Nagy Évát a budaörsi vöröskeresztes irodában minden kedden 15–18 óra között.
„Tegyünk együtt egymásért!”
(Budaörsi Infó)
facebook:
0 Komment