Stuart Károly Eduárd portréjára bukkantak Skóciában

Stuart Károly Eduárd, ismertebb nevén Bonnie Prince Charlie portréjára találtak Skóciában: az angolok által annak idején a fiatal trónkövetelőként emlegetett hercegnek a brit trón megszerzésére irányuló kísérlete vezetett 1746-ban a cullodeni csatához, a jakobita felkelés utolsó fellángolásához.

 

Stuart Károly Eduárd (1720-1788) az angol trónról 1688-ban elűzött Stuart-házi uralkodó, II. Jakab unokája, az idősebb trónkövetelőként vagy a vízen túli királyként emlegetett Jakab Eduárd fia volt. Károly 1745-ben, 24 esztendősen szállt partra Skóciában azzal a céllal, hogy visszaszerezze a koronát. Csapataival egészen Derbyig jutott, ám az 1746-os cullodeni csatában vereséget szenvedett.

Az őt ábrázoló portrét Allan Ramsay skót művész festette Edinburghben 1745-ben, abban az évben, amikor Károly megindította hadjáratát. Szakértők egészen mostanáig úgy tudták, hogy Károlyról élete során nem készült portré Nagy-Britanniában. Az újonnan felfedezett alkotásról azonban kiderült, hogy a Holyrood-palotában, a brit uralkodók skóciai rezidenciáján készült 1745 októberének végén.

A kép több mint 250 éven át majdnem teljes észrevétlenségben a Wemyss család gyűjteményének része volt az Edinburgh határán álló Gosford House-ban. A portré a brit történelem egyik legdrámaibb fejezete során készült, amikor Károly Eduárd utolsóként vezetett skót csapatokat angol földre.

A képet az a Bendor Grosvenor művészettörténész találta meg, aki néhány évvel ezelőtt azzal a felfedezésével sokkolta a nagyközönséget, hogy a Skót Nemzeti Arcképcsarnok (Scottish National Portrait Gallery) féltve őrzött Károly Eduárd-portréja, amelyet Maurice Quentin de La Tour francia művész festett 1747-ben Párizsban, valójában nem a csinos herceget, hanem annak bátyját, Henriket ábrázolja. A La Tour-portré könyvborítókat és omlóskeksz-dobozokat is díszít világszerte.

A művészettörténész újabb kutatásának alapját egy levél képezte, amelyben megbízták Allan Ramsayt a portré elkészítésével. A szakértő nem sokkal később egy régi fekete-fehér fotográfiára bukkant a National Portrait Gallery londoni archívumában: a Károlyt ábrázoló alkotáson felismerte Ramsay kézjegyét, és a Gosfordból származó feljegyzések megerősítették, hogy a képet már jóval korábban a skót művész munkájaként azonosították.

Az eredményt a Ramsay-specialista Duncan Thomson, a Skót Nemzeti Arcképcsarnok korábbi igazgatója is megerősítette. Grosvenor felfedezésével sikerült végre méltó módon pótolni a múzeum veszteségét.

(http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-26287887)

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.