Guardian: London a G20-delegációkat is lehallgatta

A brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata (GCHQ) a húsz vezető, fejlett és felzárkózó gazdasági hatalom (G20) két magas szintű londoni értekezletén is lehallgatta a résztvevők elektronikus és telefonos adatforgalmát – írja a The Guardian hétfői száma.

 

 

A vezető baloldali brit napilap írása szerint ez az értesülés is attól az egykori CIA-alkalmazottól származik, aki az utóbbi hetekben információkat szivárogtatott ki a The Guardiannek és a The Washington Postnak az amerikai és a brit kormány titkos adatgyűjtési tevékenységéről.

A 29 éves Edward Snowden – aki időközben Hongkongba menekült – hatalmas mennyiségű dokumentumot adott át az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), valamint a hasonló profilú brit GCHQ egymáshoz kapcsolódó, kiterjedt adatgyűjtési programjáról.

A The Guardian által hétfőn megszellőztetett újabb bizalmas iratok tanúsága szerint a brit figyelőszolgálat 2009 áprilisában a londoni G20-csúcstalálkozó, 2009 szeptemberében pedig a pénzügyminiszteri értekezlet résztvevőinek kommunikációját figyelte. A GCHQ “feltörte” a delegátusok számítógépeit, illetve BlackBerry okostelefonjait is, rálátást nyerve így email-forgalmukra.

Az NSA Angliában dolgozó szakértőinek közreműködésével kísérlet történt Dmitrij Medvegyev akkori orosz elnök Moszkvával folytatott műholdas telefonbeszélgetéseinek lehallgatására is – áll a brit lap írásában.

A The Guardian éppen a világ nyolc vezető ipari hatalmának (G8) hétfőn kezdődő észak-írországi csúcstalálkozójára időzítette a Snowdentől származó újabb információk közzétételét. A lap szerint az ügy valószínűleg “szít valamelyes feszültséget” a G8-értekezlet delegációi és London között, a küldöttek ugyanis nyilván annak feltárását várják majd el David Camerontól, a vendéglátó brit miniszterelnöktől, hogy a négy évvel ezelőtti londoni G20-tárgyalásokon jelen volt G8-országok is az akkori megfigyelések célpontjai voltak-e, és hogy mindez megismétlődik-e a mostani csúcson.

A Nyolcak mindegyike képviseltette magát annak idején az érintett nagy-britanniai G20-értekezleteken.

A kiszivárogtatás egyre nagyobb és immár nemzetközi politikai botrányt kavar. A The Guardianhez és a The Washington Posthoz eljuttatott információk először csak az NSA titkos és széleskörű adatgyűjtési tevékenységét tárták fel, ám nem sokkal később kiderült, hogy a brit kormány hasonló profilú kommunikációs figyelőszolgálata szintén kiterjedt anyaggyűjtést folytatott az elmúlt években, az amerikai programhoz kapcsolódva.

A brit kormány elítélte ugyan a kiszivárogtatásokat, de nem kérdőjelezte meg a Snowden által kiadott információk igazságtartalmát.

William Hague brit külügyminiszter múlt hétfői parlamenti nyilatkozatában kijelentette: a GCHQ és az NSA, illetve annak elődszervezetei az 1940-es évek óta “az egész világon egyedülálló” kapcsolatrendszert alakítottak ki, és ennek révén számos terrortámadásnak sikerült elejét venni, megmentve sok emberéletet.

Az amerikai kormánnyal folytatott hírszerzési adatcsere miniszteri és független felügyelet mellett zajlik, s a brit szolgálatok mindig a brit törvényeknek megfelelően járnak el – hangsúlyozta a brit külügyminiszter.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.