Külföldi sajtó – Simor kinevezése, alkotmánymódosítás, antiszemitizmus, média helyzete
- Budaörsi Infó
- 2013 március 28.
Simor András, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke, aki júliustól a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) alelnöke lesz, “kényelmes távolságba” kerül fő bírálójától, Orbán Viktor miniszterelnöktől – írta a Financial Times.
Stefan Wagstyl, a londoni gazdasági napilap szerkesztője a beyondbrics blogrovatban írt bejegyzésében úgy véli: Orbán Viktor Fidesz-beli követői mindent megtettek, hogy fogást találjanak Simoron, beleértve pénzügyeit, Simor megítélését azonban ez sem kezdte ki.
http://blogs.ft.com/beyond-brics/2013/03/27/hungary-simor-finds-a-safe-haven/#axzz2OpAlp8Vx
A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap írása szerint Simor András befektetői körökben nagy megbecsültségnek örvend, a Fidesz részéről viszont rendszeresen bírálták, azon a címen, hogy túl keveset tett a gyengülő magyar gazdaság támogatásáért.
A The Times hangsúlyozza ugyanakkor, hogy Orbán és Simor rossz viszonya ellenére a magyar hatóságok az EBRD többi részvényesével együtt megszavazták Simor alelnöki kinevezését.
http://www.thetimes.co.uk/tto/business/moversshakers/article3724806.ece
Budapest 100 ezresre becsült zsidó lakossága a legnagyobb közösség Közép-Európában, amelynek soraiból a romló gazdasági helyzet és a növekvő antiszemitizmus miatt egyre többen mérlegelik a kivándorlást, igaz, a Mazsihisz adatai szerint tavaly ezt a tervüket csak mintegy ezren váltották valóra – írta háromoldalas, a magyar zsidóság helyzetéről szóló beszámolójában az április 1-jei dátummal megjelent amerikai Time magazin.
“Elszigetelt zsidóellenes események esetenként Európa-szerte előfordulnak, de az efféle incidenseket Magyarországon a közvélemény mérhető sötétebbre fordulása is kíséri”- írta Lisa Abend.
“Orbán saját nacionalista retorikája nem segít” – állította a legújabb antiszemita megnyilvánulásokkal kapcsolatban Abend, aki egyebek között azzal érvelt, hogy a magyar miniszterelnöknek “a magyar hazafiság újjáélesztésére irányuló erőfeszítései” közepette a kormánya megengedte, hogy egyes városok szobrot emeljenek “a Magyarország zsidó lakossága nagy részének deportálásakor hatalmon lévő” Horthynak vagy utcát nevezzenek el róla.
http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,2139164,00.html
A Frankfurter Allgemeine Zeitung német konzervatív napilap Magyarország megvédi a laza pénzpolitikáját címmel közölt beszámolót, amelyben a szerző, Michaela Seiser a kamatdöntő üléseket követő sajtótájékoztatók megszüntetésével kapcsolatban kiemelte: “közgazdászok aggódnak” a monetáris politika “átláthatóságáért”.
A Wirtschaftswoche című német gazdasági hetilap Világvége hangulat Magyarországon címmel közölt elemzést az online kiadásában. A szerző, Tim Rahmann írásában kiemelte: “Miközben egész Európa Ciprusra figyel, Orbán Viktor tovább alakítja át országát”, amely így “Európa legnagyobb problémájává válik politikailag és gazdaságilag is”.
Kifejtette: az alkotmánymódosításoknak “egyetlen egy haszonélvezője van: maga Orbán Viktor”, aki az alaptörvény változtatásaival folytatja “a demokrácia leépítését”. A gazdasági hetilap szerzője hangsúlyozta: az Európai Uniónak “nyomást kellene gyakorolnia” a kormányra, amely a gazdasági problémák miatt “a falhoz szorult”. Hozzátette: ha a budapesti vezetés “tovább hajszolja az országot az elszigetelődésbe, az államcsőd már csak idő kérdése”.
http://www.wiwo.de/politik/europa/europaeische-union-untergangsstimmung-in-ungarn-seite-all/7986194-all.html
Mi a közös a szaúdi milliárdosban, az ukrán üzletemberben, egy izlandi bankban, a magyar miniszterelnökben és az ecuadori államfőben? – teszi fel a kérdést az al-Dzsazíra. Az arab hírtelevízió honlapján közölt összeállítás szerzőjének válasza: valamennyien gyűlölik a tényfeltáró, oknyomozó újságírókat és félnek tőlük. A cikk szerint Orbán Viktor a külföldi bírálatok legitimitását a szuverenitás kártyájának a kijátszásával kérdőjelezi meg, azzal vádolva az Európai Uniót, hogy gyarmatként bánik Magyarországgal, helyi becsmérlőit pedig árulóként bélyegzi meg. Hasonló retorikát alkalmaz néhány latin-amerikai kormány is – olvasható a katari kormány által finanszírozott arab csatorna honlapján.
http://www.aljazeera.com/indepth/opinion/2013/03/201332712156856633.html
facebook:
0 Komment