Laczik Zoltán: “mélyen felháborított a román prefektus bárdolatlansága és elvakultsága”
- Budaörsi Infó
- 2013 február 25.
A Budaörsi Infó múlthét kedden küldte el kérdéseit a helyi politikusoknak a székelyzászló-üggyel kapcsolatban. Ez az ügy nemcsak belföldön, de nemzetközi szinten is alaposan felborzolta a kedélyeket.
Budakeszi Város Önkormányzata február 14-i ülésén döntött arról, hogy kitűzi a székely zászlót a Polgármesteri Hivatal épületére, hogy ezúton fejezze ki csatlakozását azokhoz a településekhez, amelyek “székely testvéreink iránt érzett szolidaritásunk és összetartozásunk jeleként” kitűzik a zászlót (https://budaorsiinfo.hu/?p=45465#more-45465). Olvasóink Wittinghoff Tamás polgármester álláspontját az ügyben korábbi írásunkból már megismerhették (https://budaorsiinfo.hu/?p=45169), most Laczik Zoltán MSZP-s önkormányzati képviselő válaszait ismertetjük.
Laczik Zoltán így vélekedik a székely zászlóról és annak kihelyezéséről: “bármely jelkép kihelyezéséhez tisztában kell lennünk az adott jelkép tartalmával, történetével, szimbolikájával és az adott társadalmi közegben betöltött szerepével. Úgy tudom, a most ismert székely zászló esetében egy viszonylag új, ebben a formájában alig két évtizede létező jelképről van szó, jóllehet a a rajta szereplő egyes elemek – így a Nap és a Hold – az évszázadok során feltűntek különböző – olykor eltérő színösszetételű – székelyföldi zászlókon.” A képviselő azt is hangsúlyozta, hogy nem tudja megítélni, hogy “ez a mostani zászló napjainkra mennyire fonódott össze Székelyföld lakóinak önazonosságával. Azt sem könnyű innen érzékelni, mennyire erős manapság a székely identitás, illetve mi ennek a viszonya egyrészt az erdélyi magyar azonosságtudathoz, másrészt az össznemzeti magyar identitáshoz. Vajon ott, Székelyföldön, erősíti-e egyik a másikat, vagy ellenkezőleg, inkább további törésvonalakat okoz. Tényleg ez-e a székelyföldi tömbmagyarság legfontosabb ügye, s a zászlóvita nem növeli-e a megyehatárok tervezett átrajzolásában rejlő veszélyeket?”
Az önkormányzati képviselő személyes érzelmeit is kiemelte a román fellépés kapcsán: “mélyen felháborított a román prefektus bárdolatlansága és elvakultsága. Ugyanakkor váratlan nagyvonalúságot tükröz a bukaresti parlament döntése a megyei zászlók kihelyezéséről. Gondolom, ez utóbbiban nem kevés szerepet játszhatott az Európa iránti aktuális megfelelési kényszer, hiszen Romániának számos deficitje van az integráció külünböző területein. Ám mindezzel együtt a gondolataimban sorjáznak az előbb említett kérdések is. Én nagyon óvatos lennék bármilyen jelkép kihelyezésével mindaddig, amíg nincs ezekre a kérdésekre megalapozott és a tapasztalatokon nyugvó válasz.”
A Fidesz-kormány fellépéseit székelyzászló-ügyben az MSZP helyi vezetője a következőképpen ítélte meg: “azt kell mondanom, hogy a Fidesz mostani viselkedésében sem érzek őszinteséget, mint más határontúli ügyek kapcsán már annyiszor. Elsődleges motivációjuk szerintem kétségkívül a szavazatszerzés, amit én ezt ebben az esetben is nagyon sajnálok, hiszen a határon túli magyarság ennél kevésbé haszonleső hozzáállást érdemelne.”
Hogy milyen viselkedést tartana indokoltnak a magyar kormány részéről, mi lenne a legmegfelelőbb megoldás és magyar szerepvállalás a probléma/vita lezárására a helyi képviselő azt írta, hogy “az egyoldalú intézkedések még soha semmilyen konfliktus vagy nézeteltérés megoldását nem segítették hazánk és a szomszédaink között, bármelyik oldalról történtek bármilyen egyoldalú lépések. Ebben az ügyben is le kellene ülniük a két kormány képviselőinek, kitenni a problémát az asztalra, és keresni a közös megoldást.”
Arra a kérdésre, hogy támogatja-e, hogy a székely zászlót Budaörsön is hivatalosan kitűzzék a Városháza épülete előtt, Laczik Zoltán így reagált: “Makacsul hiszem, hogy Európában minden nemzeti kisebbségnek joga az, hogy saját – belső döntéshozatallal elfogadott – szimbólumait törvényesen használhassa. Ha a székelyek az önkormányzataikban úgy döntenek, hogy kitűzik a zászlajukat, akkor az hadd lobogjon Székelyföldön! Külön öröm, ha Bukarestben is áll majd székely zászló. Az anyaország azonban akkor cselekszik helyesen, s akkor szolgálja leginkább a határon túli magyarság javát, ha egy ilyen kérdést méltó bölcsességgel és körültekintéssel, s nem az aktuális belpolitika szintjén kezel.”
A Székely Nemzeti Tanács 2004. január 14-én fogadta el a Kónya Ádám által véglegesített lobogót székely történelmi szimbólumként, azóta terjedt el Székelyföldön a zászló használata.
Jean Adrian Andrei Hargita megye prefektusa körlevélben szólította fel korábban a megyei önkormányzatok vezetőit, hogy távolítsák el közintézményeikről a székely zászlót.
Magyarországon elsőként február 5-én, a XXII. kerületben került kihelyezésre a székely zászló a szolidaritás jegyében, majd a példát követve az Országgyűlés Hivatala is kitűzte a Parlamentre, az akciót Kövér László házelnök kezdeményezte.
A román képviselőház akkor nem kívánt reagálni arra, hogy Magyarországon az Országházra kitűzték a székely lobogót, majd Valeriu Zgonea azt javasolta, hogy “a parlament előtt tűzzük ki valamennyi romániai megye zászlaját és függesszük ki címereiket. Minden polgárt büszkeséggel töltene el, ha ezeket a jelképeket itt látná Románia parlamentje előtt, úgy ahogy a magyar parlament előtt is láthatóak valamennyi közösség jelképei”.
A Budaörsi Infó a székelyzászló-ügyben feltett kérdéseit minden budaörsi önkormányzati képviselőnek továbbította: Becz György (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), Bíró Gyula (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), Czuczor Gergely (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség), Császárné Kollár Tímea (Jobbik Magyarországért Mozgalom), Filkey Péter (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség), Káhn János (Fidesz-Kereszténydemokrata Néppárt), Kálóczi Imre (Fidesz-Kereszténydemokrata Néppárt), Leipán Tibor (független), Dr. Ritter Gergely (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), Sánta Áron (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség), Stift Nándor (Budaörs Fejlődéséért Egyesület), Szabó Károly (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség), Török István (Fidesz-Magyar Polgári Szövetség).
A Budaörsi Infó márciusi nyomtatott változatában olvasóink részére összefoglaljuk a témát, a válaszokat.
(Budaörsi Infó)
facebook:
[…] ismertettük olvasóinkkal Wittinghoff Tamás, Budaörs polgármesterének válaszát, valamint Laczik Zoltán, MSZP-s képviselő véleményét is. Most Leipán Tibor független önkormányzati képviselő álláspontját ismerhetik […]