Szeptemberben tér vissza az IMF/EU-delegáció Magyarországra
- Budaörsi Infó
- 2012 július 29.
Szeptemberben tér vissza Magyarországra az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) delegációja – mondta Orbán Viktor miniszterelnök szerdai sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök pénteken a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában megerősítette: az IMF-fel való kapcsolat nem érzelmi kérdés, van, amikor tud segíteni az IMF, van, amikor nem. Szerinte 2010-ben nem tudott, mert sosem járult volna hozzá a multikat terhelő adók és a bankadó bevezetéséhez, valamint a nyugdíjrendszer átalakításához.
A héten fejeződött be az a mintegy másfél hetes tárgyalássorozat, amelynek keretében az IMF/EU tárgyalóküldöttsége magyarországi tárgyalásai során megbeszéléseket folytatott a miniszterelnökkel, Varga Mihállyal, a hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszterrel, főtárgyalóval, és Rogán Antallal, a Fidesz frakcióvezetőjével.
Az IMF/EU küldöttsége az elmúlt mintegy másfél hét során találkozott Pleschinger Gyulával, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárával, Simor Andrással, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökével, valamint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Magyar Nemzeti Bank, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a főváros és kereskedelmi bankok vezetőivel is. Ezen a héten szerdán az IMF képviselői tárgyaltak a hat szakszervezeti konföderáció vezetőivel.
Orbán Viktor a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában pénteken az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban azt mondta: megközelítésbeli különbség van a nemzetközi pénzügyi szervezetek és a magyar kormány gondolkodása között. Ez helyes, mert ők a pénzért felelősek, mi pedig több mint 10 millió magyarért – tette hozzá a kormányfő, aki egyúttal jelezte, abban a tekintetben, hogy mit kell tenni, a várakozásokhoz képes sokkal nagyobb egyetértés van.
Orbán Viktor úgy fogalmazott: az IMF általában mindent helytelenít, amit mi méltányos közteherviselésnek gondolunk, és azt mondja, ha jól megy a bankoknak, akkor jól megy az egész gazdaságnak, de ha ilyen egyszerű volna az élet, akkor nemzeti kormányokra nem is lenne szükség.
A miniszterelnök a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) csütörtöki kibővített elnökségi ülésén tartott beszédében “ésszerűnek” tartotta a kormány elmúlt időszakban folytatott IMF-politikáját. Orbán Viktor kijelentette: “az IMF a kormány számára nem érzelmi kérdés, az IMF-fel való viszonyunk sem érzelmi kérdés, az a kérdés, hogy mire van szüksége az országnak”.
Hozzátette: ha az országnak arra van szüksége, hogy – miután magas az államadósság és folyamatosan új hitelekkel váltjuk ki a régieket – alacsony kamattal jussunk pénzhez, akkor az IMF-fel meg kell állapodni, feltéve, hogy a Valutaalap nem kér olyasmit, ami a másik oldalon nagyobb kárt okoz, mint amennyit pénzügyi oldalon nyerünk.
Ugyanakkor jelezte: örül annak, hogy az IMF nem volt itt az elmúlt másfél-két évben, mert a kormány gazdaságpolitikájának több elemét biztosan nem tudták volna megvalósítani. Orbán Viktor úgy vélte: most már csak az a kérdés, hogy a tranzakciós illeték problémája ügyében megegyezésre tudnak-e jutni vagy sem.
Kemény tárgyalássorozatnak nevezte a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió küldöttségével folytatott megbeszéléseket a nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter az MTI-nek adott nyilatkozatában. Varga Mihály azt mondta: a kormány gyors megállapodást szeretne elérni az ősszel, amire reményt ad, hogy a felek a fő irányokban egyetértettek.
Hozzátette: az IMF szakértői is a növekedés ösztönzésére helyezték a hangsúlyt, emellett az államháztartási hiány további csökkentését, az államadósság mérséklését, a versenyképesség erősítését tekintik kiemelten fontos kérdésnek, a megoldási módokat azonban sokszor másképp látják.
“Abban nézetazonosság, illetve nézeteltérés van közöttünk egyszerre, hogy milyen intézkedésekkel lehet még stabilabbá tenni a költségvetést” – emelte ki Varga Mihály, hozzátéve: a nyáron ezeken a kérdéseken dolgozik majd a kormány is. Rámutatott, hogy ehhez kapcsolódik a tranzakciós illeték ügye is. A magyar kormány megvárja, amíg megérkezik az Európai Központi Bank hivatalos véleménye, és ha ezt a véleményt magáévá teszi az Európai Bizottság is, akkor “nyilván nyitottak vagyunk arra, hogy szükség esetén ennek a módosításnak az előkészítését megtegyük” – közölte Varga Mihály.
Az IMF Magyarországon járt küldöttsége csütörtök este az MTI-hez eljuttatott közleményében kitért arra: rövid távon kulcsfontosságú kihívás a magyar makrogazdasági és pénzügyi stabilitás fenntartása, és ezzel egyidőben egy robusztusabb növekedés alapjainak megteremtése, ami az életszínvonal javulásának szükséges feltétele. Thanos Arvanitis, az IMF-küldöttség vezetője aznapi nyilatkozatában rámutatott: a gazdaságpolitikának arra kell törekednie, hogy fenntartható módon haladjon előre a szükséges költségvetési konszolidációval, állítsa helyre a pénzügyi szektor szilárdságát, hozzon létre üzletbarátabb környezetet, és támogassa a strukturális reformok végrehajtását, építve az első Széll Kálmán Terv céljaira.
Az IMF véleménye az, hogy a nehéz külső és belső környezetben a reál-GDP várhatóan visszaesik 2012-ben, és csak mérsékelten növekszik 2013-ban. Thanos Arvanitis szerint az infláció és a maginfláció közelmúltbeli megugrására és a tartósan magas kockázati prémiumra tekintettel a jelenleg folytatott monetáris politika továbbra is megfelelő.
Pozitív, hogy végre elkezdődtek a hiteltárgyalások az IMF és az Európai Unió, valamint a magyar kormány között, de a kormány, ha akarta volna, már meg tudott volna állapodni a hitelkeretről – vélték az MTI által pénteken megkérdezett magyarországi elemzők.
facebook:
0 Komment