Ismeretlen ókori nyelv létéről árulkodnak a törökországi agyagtáblák
- Budaörsi Infó
- 2012 május 13.
Ismeretlen ókori nyelv létéről árulkodnak az agyagtáblák, amelyeket egy 2800 éves palota romjai során leltek Törökország délkeleti részén.
A leletekről a Journal of the Near Eastern Studies folyóiratban jelent meg tanulmány.
Az asszír helytartói palota feltárását nemzetközi régészcsoport végzi, az ásatások során került napvilágra a korabeli gazdasági és politikai döntésekről tudósító archívum, ékírásos agyagtáblák sokasága – olvasható a The Independent (http://www.independent.co.uk) online kiadásában.
John MacGinnis, a Cambridge-i Egyetem régésze figyelt fel azokra az agyagtáblákra, amelyek 60 nő, valószínűleg a háború során ejtett foglyok neveit sorolták fel. Az asszonyokat valamilyen gazdasági célból, munkavégzésre vezényelték a palotába a Kr.e. 8. század második felében.
Amikor a kutató elkezdte elemezni a neveket, észrevette, hogy közülük 45 semmiféle hasonlóságot sem mutat a már ismert sok ezer ókori közel-keleti névvel. A régészek és a nyelvészek most elemzik a rejtélyes neveket, hogy kiderítsék, a betűk sorrendje, vagy betűk gyakorisága valamely már ismert ókori nyelvvel nem mutat-e esetleg rokonságot.
A tudósok azonban valószínűsítik, hogy a 45 asszony a történelem első ismert “barbárjai” közül kerülhetett ki – a Zagrosz-hegységben (mai Irán) élő vad törzsek keserítették meg Mezopotámia népeinek életét, s az adott időszakban az asszírok csak Zagrosz térségében folytattak hadjáratokat.
facebook:
0 Komment