Emlékérem és alkalmi bélyeg a Masat-1-ről

Az első magyar műhold, a Masat-1 tiszteletére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tízezer példányban emlékérmét, a Magyar Posta kétszázötvenezer példányban alkalmi bélyeget, borítékot és bélyegzőt bocsájtott ki csütörtökön, az űrhajózás világnapján.

 

Simon András, az MNB kommunikációs igazgatója a Budapesti Műszaki Egyetemen (BME) tartott sajtótájékoztatón hangoztatta, hogy a bank 1968 óta minden évben történelem, tudomány és művészet témában ad ki tematikus érméket. A Masat-1 ezer forint névértékű érmét tízezer példányban bocsájtják forgalomba.

Bohus Áron ötvös, az érme tervezője elmondta, hogy az érem előlapján a Masat-1 jeleit fogadó antenna stilizált ábrázolása látható. Az antenna felett a Magyarország 1000 forint felirat és értékjelzés, alatta pedig a kiadás éve, 2012 szerepel. Hátoldalán a működő műholdat ábrázolta, háttérben a bolygó Európa feletti felülnézeti részletével, itt Magyarország területe kiemelve jelenik meg. A műhold alatt a Masat-1 és Az első magyar műhold felirat szerepel. A négyzet alakú érme 75 százalék rezet és 25 százalék nikkelt tartalmazó ötvözet és öt-öt ezer példányban matt és polírozott formában is kiadták.

Bedecs Andrea, a Magyar Posta kereskedelmi igazgatója emlékeztetett arra, hogy ötvenegy évvel ezelőtt, 1961-ben ezen a napon kerülte meg Gagarin a Szojuz űrhajóval először a Földet. Arról is beszélt, hogy az alkalmi bélyeget, a borítékot és a bélyegzőt Hefelle Glória tervezőgrafikus készítette és kétszázötvenezer példányban bocsájtották ki. A 310 forintos bélyeg fő motívuma a magyar műhold, hátterében a Földdel és a magyar zászlóval, a borítékon a műhold nyomtatott áramköre látható, a bélyegző pedig a Masat-1 stilizált változatát ábrázolja és csütörtöktől az ország összes postáján megvásárolható.

Horváth Gyula, a műhold kutatócsoportjának menedzsere arról beszélt, hogy jelenleg öt kontinens száz állomásáról követik nyomon a francia Guyana Kouru űrközpontjából február 13-án útjára indított műhold jeleit. Az oktatási célt szolgáló Masat-1 pályára állítását követően a saját állapotára valamint a környezetére vonatkozó adatokat gyűjti. Ezeket egy földi állomásra irányítja, ahol a BME csapata elemzi az információkat.

facebook:

0 Komment

Válasz küldése

Be kell jelentkeznie, a komment írásához.