ILLYÉS-KÖRFORGALOM
- Budaörsi Infó
- 2012 március 06.
Művészeti alkotás lehet az egyik budaörsi körforgalomból.
A „community art”, azaz közösségi művészet fogalmat az angolszáz nyelvterületeken, majd pedig Nyugat-Európa nagy részén a ’60-as évektől elterjedt alkotómódszer általános megnevezéseként használják .Ennek lényege, hogy adott közösségek számára (iskola, közintézmény, városnegyed, stb.) készülő vizuális művészeti munkák megbízott alkotója a mű tervezésébe és egyes helyzetekben kivitelezésébe is bevonja az adott közösségek tagjait, azok képességei és részvételi hajlandósága mértékében.
Budaörsön tavaly készült az első közösségi művészeti alkotás:„az-illyés-kapuja”, az Illyés Gyula Gimnázium és KSZKI főbejáratán lévő kerámia relief – mozaik kombináció. Résztvevői voltak: kb. 250 gimnazista ill. érettségi utáni OKJ szakképzésben résztvevő diák s kb. 20 tanár. Az Illyés Kapuja 2011 tavaszi community art projekt sikerén és hatásain felbuzdulva határoztuk el, hogy kítágítjuk az alkotók körét, minden budaörsi lakost szeretettel várunk, hogy résztvehessen egy közös alkotófolyamatban, melynek eredménye hosszú évtizedeken keresztül látható lehet majd az Illyés Gimnázium melletti körforgalom kerítés támfalára, a kb.30 nm betonfalra készülő mozaik és porcelán relief kombináció megalkotásásban.
A projekt fő céljai:
- Budaörs lakóit bevonni saját lakókörnyezetük vizuális arculatának kétkezi alakításába
- a városon belüli kiemelt vizuális fókuszpont kialakítása a körforgalom támfalán
- új köztéri műalkotás létrehozása, melynek művészi értékén felül a „community art” projektként való létrejötte külön hozzáadott értéket jelent
A projekt alapozása 2012 március-április folyamán 6 workshop, melyek során a város lakói közreműködhetnek a mű tervezésében és a relief elemek kivitelezésében. A munkában ezenfelül részt vesznek az Illyés Animációs Szakképzés diákjai, és a gimnázium tanulói és tanárai, dolgozói. Minden közreműködő a saját keze nyomát hagyhatja a támfalon egy-egy kerámia szegmens elkészítésével. Ezeket a későbbiekben még „unokáink is láthatják”, mivel a szegmensek alapanyaga magastüzű mázas porcelán, mely időjárás és vandalizmus álló. A mozaik alapanyaga szintén kültéri munkára alkalmas, kerémia, porcelán és üveg. A megfelelő alapanyagok használatával biztosítható, hogy a műalkotás hosszú évtizedeken keresztül változatlan állapotban maradjon. Elkészülte után a mozaik-relief kombináció nem igényel további karbantartást, több generációt kiszolgálhat, színe, állaga nem változik.
A jelenlegi helyzetben különösen nagy szükség van olyan tevékenységekre, melyek hidat építenek emberek, kisebb közösségek között, hogy eggyé kovácsolják őket, hogy közösen könnyebben tudjanak a felmerülő nehézségekkel, gondokkal megbirkózni.
A porcelán relief szegmensek elkészítésére alkotómühelyeket szervezünk a Gimnázium aulájában a következő időpontokban:
Március: 10. szombat 10.00-14.00
18. vasárnap 14.00-18.00
23. péntek 14.00-18.00
24. szombat 10.00-14.00
30. péntek 10.00-14.00
Április: 1. vasárnap 14.00-18.00
Alapanyag és szerszámok rendelkezésre állnak a helyszínen. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!
facebook:
0 Komment