Elektronikus úton pályázhatnak a cégek bérkompenzációs támogatásra
- Budaörsi Infó
- 2012 január 19.
Rövidesen megnyílik az a 21 milliárd forintos pályázati keret, amelyből vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak azok a cégek, amelyeknek gondot okoz az öt százalékos béremelés végrehajtása 2012-ben; a pályázatokat kizárólag elektronikus úton a megyei kormányhivatalok munkaügyi központjainál lehet majd benyújtani – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán az MTI-vel.
Czomba Sándor, a tárca foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára kedden jelentette be a pályázati lehetőséget, és azt, hogy várhatóan február végén-március elején jelennek meg a pályázatok.
Hangsúlyozta azt is, hogy a bérkompenzációs pályázatokat a Nemzeti Munkaügyi Hivatal írja ki, a szempontrendszer megalkotásánál törekednek arra, hogy a pályáztatás gyors, hatékony és objektív legyen, és hogy a pályázók minél gyorsabban, akár már áprilisban hozzájuthassanak a bérkompenzációs támogatáshoz.
A NGM szerdai közleménye szerint a pályázaton belföldi székhelyű gazdasági társaságok, egyéni vállalkozások, nonprofit szervezetek vehetnek részt, az egyházi fenntartású, közfeladatot ellátó intézmények kivételével. A pályázónak vállalnia kell, hogy a bérek nettó értékének megőrzéséhez szükséges béremelést minden munkavállalójánál végrehajtja – 2012. január 1-jétől visszamenőlegesen – továbbá azt, hogy 2011-es statisztikai állományi létszámát nem csökkenti 2012-ben.
Nem pályázhat olyan cég, amelyet 2011-ben vagy 2012-ben bejelentés nélküli foglalkoztatás miatt munkaügyi bírság megfizetésére köteleztek, vagy 60 napnál régebben lejárt köztartozása van – hívja fel a figyelmet az NGM a közleményben.
A pályázó támogatási igénye nem lehet évi 100 ezer forintnál kevesebb.
A szaktárca emlékeztet arra, hogy a pályázat keretében vissza nem térítendő támogatás nyújtható a 2012. évi elvárt béremelés 5 százalékos, saját erőből finanszírozandó részéből legfeljebb 3 százalékot kitevő rész teljes (bér és szociális hozzájárulási adó) 2012. évi költségeire. A pályázatok elbírálásánál előnyt élveznek azok a munkáltatók, amelyek magas élőmunka igényű tevékenységet folytatnak és a pályázó által foglalkoztattak bruttó átlagkeresete alacsony. A pályázat keretében támogatás úgynevezett csekély összegű (de minimis) támogatásként nyújtható.
Január elseje óta már működik a bérkompenzáció első lépcsője: az összes munkavállaló bérét megemelő munkáltatók az elvárt béremelés 5 százalék feletti részét kitevő összeget visszatarthatják szociális hozzájárulási adójukból. A munkáltatói érdekképviseletekkel lefolytatott számos egyeztetés ugyanakkor világossá tette, hogy vannak olyan ágazatok, régiók, ahol az 5 százalékos béremelés is nehézségekbe ütközik, ezért szükség van a kiegészítő kompenzáció pályázati rendszerére is – olvasható az NGM közleményében.