Génmódosított hernyókkal gyártatnak szupererős selymet
- Budaörsi Infó
- 2012 január 05.
Amerikai kutatók olyan génmódosított hernyókat hoztak létre, amelyek az eddiginél jóval erősebb selyemszálat gyártanak – adta hírül a BBC hírportálja (www.bbc.co.uk).
A Wyomingi Egyetem munkatársainak célja, hogy a selyemhernyók által így létrehozott szál legalább olyan erős legyen, mint a pókselyem. Ha ugyanis a súlyarányokat is figyelembe vesszük, a pókselyem erősebb az acélnál.
A selyem kereskedelmi mennyiségű gyártásához azonban lehetetlen a pókokat farmon nevelni, mert egyrészt kevés pókhálót állítanak elő, másrészt előszeretettel falják fel egymást. A selyemhernyókat ugyanakkor könnyű telepszerűen tartani, és nagy mennyiségben képesek előállítani a selymet.
Az egyetlen problémát a gyártott selyem minősége jelenti, mert az elkészült anyag igen törékeny. Don Jarvis kutatásvezető csoportjával ezért döntött úgy, hogy genetikailag módosított hernyókat hoz létre, így egyesíti a pókselyem erősségét és a hernyóselyem nagy mennyiségét.
A kísérletekből kiderült, hogy a génmódosított hernyók selymében kiválasztódott az anyag, amely a pókselyem erősségét adja, az így termelődött anyag mechanikai tulajdonságai jobbnak bizonyultak az eredeti hernyóselyemnél.
A tanulmányt részletesen az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb száma ismertette.